Zahraničné Politika Top

V sobotu sa na Slovensku konajú eurovoľby. Toto sú kuriozity o EÚ, o ktorých ste netušili

Europarlament ovplyvňuje náš život viac, ako si mnohokrát myslíme.

BRATISLAVA – Voľby do Európskeho parlamentu určia ďalšiu budúcnosť celej Európskej únie. Poďme sa pozrieť, aké právomoci poslanci europarlamentu (EP) vlastne majú a ako ich rozhodnutia ovplyvnia náš každodenný život.

 

V EP zasadá 751 poslancov. Volí ich priamo 400 miliónov oprávnených voličov 28 krajín Európskej únie (EÚ). Europarlament je tak jediným nadnárodným zastupiteľským zborom na svete. Podmienky volieb sa v jednotlivých krajinách líšia. Napriek tomu, že sa uplatňuje zásada, že každá má počet poslancov odvodený od počtu obyvateľov. Menšie krajiny majú však výhodu, pretože každý malý štát musí mať aspoň šesť zákonodarcov. Nemecko má maximálny počet zástupcov – až 96.

V poslednom parlamente bolo zastúpených viac ako 200 národných strán. Poslanci vykonávajú mandát slobodne, ale väčšina z nich je viazaná frakčnou disciplínou. V odchádzajúcom parlamente bolo osem hlavných frakcií – od pravice až po radikálnu ľavicu. Jednotlivé frakcie musia mať minimálne 25 členov z najmenej jednej štvrtiny členských krajín. 

Aké právomoci má?

Sila EP od svojho založenia výrazne vzrástla. Rozhoduje o mnohých oblastiach spolu s Radou EÚ, o nových nariadeniach a zákonoch navrhovaných Európskou komisiou (EK). Medzi nimi je napríklad ochrana životného prostredia a spotrebiteľov, energetika alebo poľnohospodárska politika. Naopak do kompetencie členských štátov stále spadá zahraničná, daňová a bezpečnostná politika. 

Poslanci nemajú právo na vlastné zákonodarné iniciatívy. Majú však právo požiadať EK, aby vypracovala zákony o špecifických témach. Rozpočet EÚ, ktorý vypracuje eurokomisia, musí schváliť Rada EÚ a parlament. Poslanci tiež kontrolujú využívanie finančných prostriedkov. Aj o prijímaní nových členov Únie rozhoduje európsky zákonodarný zbor.

V poslednom parlamente bolo zastúpených viac ako 200 národných strán. Poslanci vykonávajú mandát slobodne, ale väčšina z nich je viazaná frakčnou disciplínou. V odchádzajúcom parlamente bolo osem hlavných frakcií – od pravice až po radikálnu ľavicu. Frakcie musia mať minimálne 25 členov z najmenej jednej štvrtiny členských krajín. 

Aj pri menovaní novej eurokomisie sa stal EP silnejším. Na návrh Rady EÚ (zloženej z predsedov vlád členských štátov) volí šéfa komisie a väčšinu jej členov. Rada by mala pri svojom návrhu zohľadniť výsledok volieb. Prvýkrát sa tento princíp využil pri voľbe Jeana-Claude Junckera.

Na snímke je šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Zdroj: SITA/AP

Ako ovplyvňuje EP náš život

Rozhodnutia europarlamentu majú na náš život často väčší vplyv, ako by sa mohlo zdať. Veľmi citovaným príkladom je zrušenie vysokých poplatkov za roaming naprieč krajinami EÚ. 

V minulom legislatívnom období bolo v EP schválených 350 nových zákonov. Veľkú pozornosť nedávno vzbudil zákaz jednorazových plastov ale aj kontroverzná reforma autorských práv, ktorá bola schválená tesnou väčšinou po búrlivých diskusiách.  Spolu s Radou EÚ a EK môže mať parlament ešte výraznejšiu silu. Pri limitoch CO2 pre nové vozidlá sa napríklad schválili prísnejšie smernice, ako pôvodne avizovali krajiny a komisia.

Symbolický účinok majú napríklad rezolúcie europarlamentu. Nedávno schválil vyhlásenie proti kontroverznému vývozu zbraní do Saudskej Arábie.

Kuriózne fakty o EÚ a europarlamente

  • Hrubý plat europoslanca je 8 757,7 eur (od júla 2018). Po odpočítaní odvodov je to 6 824,85. Eur
  • Každý europoslanec má k dispozícii mesačne 24 943 eur na svojich asistentov. Žiadna časť z tejto sumy sa nevypláca priamo samotnému poslancovi EP.
  • Výstavba novej budovy Rady EÚ v Bruseli, ktorú otvorili v roku 2015 stála 301 miliónov eur.
  • Deficit pôvodného dôchodkového fondu pre europoslancov činil v roku 2018 viac ako 326 miliónov eur. Takýmto spôsobom skrachuje do roku 2026.
  • Na reklamu a komunikačné opatrenia pred voľbami 2014 zaplatil europarlament 16 miliónov eur.
  • Kantína EP zaznamenala v roku 2012 stratu 3,96 milióna eur
  • Európsky parlament využíva 618 655 metrov štvorcových kancelárskych priestorov
  • Za štúdiu o spotrebe vody na toaletách a pisoároch vydala eurokomisia 89 300 eur
  • V Bruseli pôsobí 25-tisíc lobistov, ktorí sa snažia ovplyvňovať tvorbu nových zákonov
  • V EK je trvalo zamestnaných 600 tlmočníkov a 300 externých prekladateľov
  • V inštitúciách EÚ pracuje 60-tisíc mužov a žien z 28 členských štátov
  • Vo vinnej pivnici eurokomisie sa v roku 2017 nachádzalo 16-tisíc fliaš vína a tisíc fliaš iného alkoholu

 

Galéria
Európsky parlament v Štrasburgu. Zdroj: pixabay.com
Zdroj: TASR
Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu v Európskom parlamente v Štrasburgu 17. apríla 2018. Zdroj TASR/AP
Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next