Ostatné Domáce

V stredu bude vláda rokovať o rozdieloch medzi mužmi a ženami v SR

BRATISLAVA – Zastúpenie žien v rozhodovacích funkciách v najväčších slovenských médiách sa pohybuje relatívne na nízkej úrovni. V regulačnom orgáne, ktorým je Rada pre vysielanie a retransmisiu, sú ženy na troch pozíciách z deviatich, jedna je podpredsedníčkou licenčnej rady. Vyplýva to zo správy o stave rodovej rovnosti na Slovensku za rok 2014 z dielne ministerstva práce. Jej prerokovanie je jedným z bodov programu stredajšieho zasadnutia vlády.

V Rade RTVS, ktorá má deväť členov, je jedna žena, čo predstavuje 11-percentný podiel žien. Vo vedúcich funkciách Rady RTVS sú len muži. Výkonný riaditeľ, ako aj riaditelia regionálnych štúdií v Banskej Bystrici a v Košiciach sú muži. Ženy v RTVS pracujú skôr v oblasti ekonomiky či marketingu, no v rozhodovacích funkciách programového zamerania nie sú. V histórii verejnoprávnej televízie bola na poste generálneho riaditeľa iba jedna žena, Miloslava Zemková.

Viac žien vo vyšších pozíciách však pracuje v niektorých súkromných médiách. Televízia Markíza má na poste generálneho riaditeľa muža, no jediná konateľka a súčasne finančná riaditeľka je žena, ďalšia žena je programová riaditeľka. Spravodajská televízia TA3 má na čele takisto muža, ženy tvoria 20 percent vrcholového manažmentu, sú dve zo šiestich.

Správa o rodovej rovnosti sa tiež venuje zastúpeniu žien v rozhodovacích pozíciách, tu ženy úplne absentujú ako napríklad v prípade Vlády SR, alebo prevažujú, a to napríklad v slovenskom súdnictve. Vo väčšine zákonodarných i výkonných riadiacich orgánoch a inštitúciách nie je ani tretina žien, sú v porovnaní s mužmi v menšine. Podiel žien v Národnej rade SR sa po celé štvrťstoročie pohybuje medzi 12 a 20 percentami. Vlani obsadili ženy 18,7 percenta poslaneckých kresiel. Kandidátok do parlamentu bolo 26,5 percenta. V slovenskej vláde sa pohybuje zastúpenie žien tiež len v nízkych číslach.