V Sudáne sa zrútilo vojenské lietadlo. Zahynulo 16 ľudí

CHARTÚM – Všetkých 16 ľudí na palube lietadla sudánskej armády, ktoré vo štvrtok večer havarovalo v západosudánskom regióne Dárfúr, zahynulo. Medzi mŕtvymi je niekoľko dôstojníkov ozbrojených síl. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na sudánsku armádu.

 

Lietadlo – ruský stroj Antonov An-12 – sa zrútilo v nepokojnej administratívnej časti Západný Dárfúr, ktorú nedávno sužovali krvavé etnické zrážky.

Stroj havaroval päť minút po vzlietnutí z letiska v meste Džunajna. Uviedol to hovorca armády brigádny generál Ámir Muhammad Hasan, ktorý zverejnil oznam vo štvrtok večer na oficiálnej stránke sudánskych ozbrojených síl na Facebooku.

Prebieha vyšetrovanie príčiny nešťastia, ale zatiaľ nie sú informácie o násilnom trestnom čine. Podľa hovorcu je medzi mŕtvymi sedem príslušníkov armády, traja sudcovia a šesť civilistov vrátane dvoch detí.

Mesto Džunajna zažilo nedávno zrážky medzi Arabmi a Nearabmi, pri ktorých zahynuli najmenej tri desiatky ľudí vrátane žien a detí, ako pre AP uviedol tento týždeň predstaviteľ zdravotníctva a miestna humanitárna organizácia.

Pri týchto násilnostiach podľa štvrtkového vyhlásenia Červeného polmesiaca prišlo o život 48 ľudí a ďalších 167 utrpelo zranenia. Zrážky predstavujú komplikáciu pre sudánsku prechodnú vládu, ktorá sa snaží ukončiť desaťročia trvajúce vzbury vo viacerých oblastiach, napríklad v Dárfúre. V reakcii na zrážky sa povstalecké skupiny z Dárfúru stiahli z mierových rozhovorov s vládou a vyzvali na vyšetrenie násilností.

Sudánsky premiér Abdalláh Hamdúk a generál Muhammad Hamdán Dakálú, zástupca šéfa Nezávislej rady Sudánu, začiatkom týždňa mesto navštívili a zaviazali sa, že páchatelia budú potrestaní.

Viac o téme: aktualizované, An-12, Antonov, letecká katastrofa, letecké havárie, obete, Sudán, vojenské lietadlo, zrútenie lietadla

Súvisiace články