Regióny Prešov

V Tatranskej galérii si pripomenú obete rómskeho holokaustu

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

POPRAD – Obete rómskeho holokaustu, nazývaného tiež Porajmos, si v týchto dňoch pripomenie aj Tatranská galéria v Poprade. V tejto súvislosti pripravila pre širokú verejnosť vo štvrtok o 19.00 h večer spomienkové podujatie. Do života počas neho uvedú novú knihu o prenasledovaní Rómov v čase vojnového slovenského štátu.

Informovala o tom Lea Heilová z komunikačného oddelenia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) s tým, že publikáciu napísal historik Matej Beránek zo vzdelávacieho oddelenia Múzea holokaustu v Seredi. Vydali ju pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu.

“Autor sa tejto problematike venuje spoločne s vedúcim seredského múzea Martinom Korčokom, ktorý počas večera vystúpi ako čestný hosť. Cieľom podujatia je predovšetkým poukázať na udalosti vojnových rokov 1939 – 1945, hrôzy fašizmu a likvidáciu Rómov, ktorá presahuje pol milióna,” uviedla Heilová. Organizátori chcú taktiež upozorniť na rôzne extrémistické prejavy aj v súčasnej dobe. Hosťom programu bude hudobné zoskupenie Milo Suchomel Quartet.

Spomienkový večer sa v Tatranskej galérii v Poprade koná v rámci medzinárodného projektu Art&Holocaust, s podporou grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) – Islandu, Lichtenštajnska a Nórska. Tie sú určené na zníženie sociálnych a ekonomických rozdielov v rámci EHP a posilnenie vzájomných vzťahov s 15 členskými štátmi EÚ strednej a južnej Európy. Spolufinancovaný je z prostriedkov štátneho rozpočtu a zriaďovateľa galérie, ktorým je PSK.

“Sociálna spravodlivosť, rovnosť šancí, prístup k vzdelaniu a rešpekt k jazyku, kultúre a ľudskej dôstojnosti sú silnými nástrojmi na zlepšenie spolunažívania medzi všetkými skupinami obyvateľov našej spoločnosti. To chceme naším projektom Art&Holocaust podporiť,” zdôraznila riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.