Regióny Žarnovica

V Žarnovici vrcholí druhá etapa obnovy kaštieľa. Potrebné je ešte zariadiť interiér

Žarnovica kaštieľ
Končí sa rekonštrukcia kaštieľa v Žarnovici. ZDROJ: TASR

ŽARNOVICA – Mesto Žarnovica investovalo do obnovy tamojšieho kaštieľa, vypínajúceho sa nad mestom, už asi 780 000 eur. Aktuálne sa končí druhá etapa rekonštrukcie tejto národnej kultúrnej pamiatky, pričom sa už zrealizovala úprava okolia, napojenie na inžinierske siete a pracuje sa aj na stavbe schodiska v interiéri.
    

 

„Ešte predtým sme museli asanovať priestor okolo oporného múru kaštieľa, keďže krátko po začiatku rekonštrukcie došlo k jeho deštrukcii,“ povedal primátor mesta Kamil Danko. Zaujímavosťou novostavby podľa neho je, že objekt bude využívať povrchovú vodu, ktorá sa bude odvádzať do vstavaných retenčných nádrží.

Na dokončenie interiéru a jeho vybavenie by potrebovala ešte ďalších asi 600 000 eur. Danko predpokladá, že ak sa podarí uspieť vo výzvach vyhlásených v tomto roku, do záverečnej etapy by sa mohli pustiť o rok.

Mesto počíta, že na prízemí kaštieľa by mala byť zriadená knižnica s kaviarňou s výhľadom na mesto a tiež turistické informačné centrum. Na poschodí by mali vzniknúť reprezentačné priestory mesta a nad nimi bude zriadená stála expozícia a galéria, ktorá bude slúžiť na krátkodobé výstavy.