Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

V Žiari nad Hronom chcú vybudovať nový prístupový chodník k cintorínu

Ilustračné foto. Zdroj: wikimedia commons

ŽIAR NAD HRONOM – Mesto Žiar nad Hronom chce vybudovať nový chodník, ktorý by prepájal Ulicu A. Dubčeka s miestnym cintorínom. Stav súčasného chodníka je podľa samosprávy nevyhovujúci, na výstavbu nového chce získať financie z európskych zdrojov. Predloženie žiadosti o príspevok schválili poslanci mesta na štvrtkovom (29. 6.) zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ).

 

Chodník vedúci na žiarsky cintorín, ktorého súčasťou sú i oceľové schody v svahovitom teréne, je podľa mesta v zlom technickom stave. Peší prístup na cintorín je problematický najmä pre starších ľudí, a to napríklad počas zimných mesiacov. Samospráva preto plánuje vybudovať novú trasu chodníka cez tamojší lesík.

“Chodník prepojí trasu pre peších od Ulice A. Dubčeka až po cestu pred vstupom na cintorín. Súčasťou novej trasy bude aj mobiliár v podobe osadených lavičiek, odpadkových košov a informačných tabúľ. Predmetný projekt plánujeme zrealizovať ešte v tomto roku,” uviedlo mesto v dôvodovej správe. Poslanci mesta na zasadnutí MsZ schválili podanie žiadosti o poskytnutie príspevku vo výške 40.000 eur, financie chce samospráva získať z výzvy občianskeho združenia Žiarska kotlina zameranej na zvyšovanie bezpečnosti a dostupnosti sídel. Projekt plánuje mesto spolufinancovať sumou viac ako 2000 eur.