Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Vajdička ako riaditeľ činohry SND končí, nezvládol svoju funkciu. Herci to tak nenechajú

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Vladimír Antala sa rozhodol zakročiť. Odvolal z funkcie riaditeľa Činohry SND Michala Vajdičku. Opakovane ho upozorňoval na závažné porušenie pracovnej disciplíny. To zrejme nestačilo. Obavy vzbudilo aj to, či je jubilejná stá divadelná sezóna ohrozená.

 

Na aktuálnu situáciu okamžite reagovali herci činohry SND, ktorí chcú podniknúť kroky. ,,Budeme mať stretnutie s ostatnými kolegami. Určite sme šokovaní a prekvapení z tejto situácie,” povedal pre Glob.sk herec Richard Stanke.

Teraz už bývalý šéf činohry Michal Vajdička podľa riaditeľa SND Antalu nezvládal manažérske povinnosti. Na základe kontrol zistilo vedenie niekoľko závažných nedostatkov. ,,V čase pôsobenia Michala Vajdičku ako riaditeľa Činohry SND bolo za obdobie roku 2018 do februára 2019 zrušených 38 predstavení a nahradených 54 predstavení,‘‘ uvádza SND. Dokonca až v 37 prípadoch bez preukázania relevantných dôvodov (dovolenka, práceneschopnosť).

Rušenie predstavení sa podľa divadla nepáčilo ani návštevníkom a inštitúcia tak neraz bola kritizovaná. Podľa vedenia SND to poškodzovalo dobré meno divadla. Napriek tomu, vedenie SND nikdy nespochybnilo umeleckú odbornosť a profesionálnu stránku režiséra Michala Vajdičku.

Samotný Vajdička nečakal, že jeho odvolanie príde na začiatku novej divadelnej sezóny. Priznal ale, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a šéfa SND Vladimíra Antalu. Vajdička ďalej uvádza, že o svojom konci sa dozvedel dnes ráno, bez žiadných upozornení vopred. Reagoval aj na spomínané rušenie a nahrádzanie predstavení. Úpravy hracieho plánu boli pre zdravotné problémy členov činohry, ktoré však neboli natoľko závažné, aby museli byť práceneschopní, vysvetľuje Vajdička.

 

Herci sú zo situácie šokovaní, tvrdí Stanke. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Vzala to na vedomie

Podľa štatútu SND generálny riaditeľ vymenúva a odvoláva riaditeľov umeleckých, organizačných zložiek divadla po prerokovaní s ministrom kultúry. To sa tentoraz stalo. ,,Generálny riaditeľ SND v zmysle zaužívaných pracovných pravidiel informoval pani ministerku Ľubicu Laššákovú o odvolaní riaditeľa Činohry SND, ktorá informáciu vzala na vedomie. Personálne otázky sú výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND,” reagoval pre Glob.sk z kancelárie ministerky kultúry Pavol Čorba.

Ako ďalej uvádza SND, generálny riaditeľ sa vraj snažil o konštruktívny dialóg a spoluprácu s Vajdičkom. Tá ,,však zlyhávala na dodržiavaní základných manažérskych povinností a rešpektovaní riadiacej práce zo strany riaditeľa činohry‘‘.

Štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó považuje odvolanie Vajdičku za veľmi zlý a škodlivý krok. ,,Keď človek, ekonóm, nominovaný z úradnej moci ministrom bez konkurzu na post generálneho riaditeľa SND odvolá riaditeľa činohry, režiséra, uznávaného umelca tak je na mieste otázka, či je toto jeho rozhodnutie vôbec legitímne. Z čisto právneho hľadiska je, ale z odborného to už vôbec nie je také jednoznačné. Práve preto si nemyslím, že by sme mali nechať pána generálneho teraz samého v tejto situácii a tvrdiť, že o rozhodnutí o odvolaní riaditeľa činohry erbovej štátnej kultúrnej inštitúcie nemáme jednoznačný názor na ministerstve kultúry. Mali by sme mať,” vyhlásil Rigó.

 

Laššáková informáciu vzala na vedomie. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Storočnica SND

Prvá scéna našej kultúry ale verejnosť upokojuje tým, že jubilejná divadelná sezóna nie je ohrozená. SND je profesionálne pripravené nielen po umeleckej, ale aj organizačnej stránke. ,,Výmena na poste riaditeľa Činohry SND neohrozí prípravu plánovaných premiér a podujatí k storočnici SND.‘‘ Odvolanie Vajdičku bolo v hre už skôr. Umelecký súbor činohry ale vtedy poslal list, v ktorom sa ich šéfa zastal. Meno nového riaditeľa činohry plánuje inštitúcia oznámiť už zajtra.

Vajdička šéfoval činohre od januára 2018. Prevzal ju po Romanovi Polákovi. Do funkcie ho vymenoval vtedajší riaditeľ SND Marián Chudovský. Ten v auguste 2018 ako riaditeľ divadla musel kvôli obrovským finančným problémom divadla skončiť. Na jeho funkciu nastúpil terajší šéf Vladimír Antala. Vajdičkovi sa vtedy spôsob výberu nového šéfa SND nepáčil. Kritizoval ministerku kultúry Laššákovú za to, že nevzišiel z konkurzu.

Ako režisér Vajdička spolupracoval s viacerými slovenskými a českými divadlami. Od roku 1993 pracoval ako osvetľovač a profesionálny svetelný dizajnér v Činohre SND a v Bratislavskom divadle tanca. Absolvoval tiež divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Bol aj umeleckým šéfom v Dejvickom divadle v Prahe. Počas svojej tvorivej činnosti získal niekoľko ocenení.

 

Galéria
Opatrenia prijalo aj Slovenské národné divadlo, ktoré do odvolania zrušilo predstavenia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Antala začiatkom septembra odvolal Vajdičku. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Chudovský musel z postu šéfa SND odísť. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Vajdička ako šéf činohry skončil. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next