Regióny Top

VAROVANIE bezpečnostného analytika: Vykrádanie mobilov je stále profesionálnejšie

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Sú prefíkaní, nekompromisní a oberú každého, kto im naletí. Podvodníci z roka na rok vylepšujú svoje techniky a praktiky, aby pôsobili čoraz nenápadnejšie a uveriteľnejšie. Online priestor im pritom poskytuje ideálne podmienky pre ich aktivity. Prax ukázala, že nielen sociálne siete, ale aj obľúbené komunikačné aplikácie či bazárové stránky sú ich živnou pôdou, kde podvod doslova číha na každom rohu. Bezpečnostný analytik Ondrej Macko radí, ako sa pred pofidernými “podnikateľmi” brániť a ochrániť svoje súkromie. 

 

Neuveriteľné súťaže, pri ktorých “vyhráva” každý, rastú na internete ako huby po daždi. Dôverčivých Slovákov lákajú na možnosť získať rozprávkový obnos peňazí, ktorý je častokrát väčší ako mesačná mzda nejedného človeka. A práve v posledných dňoch obletela krajinu jedna taká súťaž. Garantovala nielen finančnú výhru, ale aj darček. Stačilo stiahnuť ponúkanú aplikáciu a odmena bola vaša. Bum! A tu sa to celé začalo. Akonáhle ste stiahli aplikáciu, doslova ste pozvali podvodníkov do mobilného zariadenia a naservírovali im vaše osobné dáta pod nos.

 

Radosť z výhry môže byť predčasná. Zdroj: pixabay.com

Ako to funguje?

Nad telefónom môžu prevziať kontrolu a svojvoľne odoslať zoznam hovorov, fotografie a iné kategórie vášho života. ,,Pri inštalácii sa vás mobil pýta, k čomu chcete povoliť prístup vo vašom zariadení. Ale keď to robíte tak bezmyšlienkovite, že všetko povolíte, tak vtedy je to už problém. Treba skutočne rozmýšľať nad tým, či aplikácia, ktorá má slúžiť na výhru, je skutočne oprávnená na to, aby sa dostala k vašim fotografiám a iným údajom,” povedal pre Zoznam.sk bezpečnostný analytik Ondrej Macko s tým, že bežné odinštalovanie aplikácie nemusí byť dostatočné, avšak je to to jediné, čo môžete spraviť. ,,Ide o to, že aplikácia si už vypýtala pri inštalácii prístup k zoznamu hovorov alebo k fotografiám. A vy pokiaľ prídete na to, že ide o podvod, môžu byť doručené na iné miesto a s tým už nemáte čo veľmi robiť,” doplnil analytik Macko.

Preto je nevyhnutné byť prezieravý a “súťaž”, ktorá komunikuje cez logo známej firmy, si overiť na oficiálnej stránke spoločnosti. V prípade, že na nej nie je zverejnená súťaž, nesnažte sa do nej zapojiť. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod. ,,Keď si “súťaž” overíte z viacerých zdrojov, prídete na to, či ide o podvod,” skonštatoval bezpečnostný analytik.

 

Podvodníci odošlú dáta z vášho mobilu aj na diaľku. Zdroj: GettyImages

Vybielený účet

Ďalšou veľmi obľúbenou praktikou podvodníkov je rozposielanie falošnej pošty, ktorá zväčša hovorí o výhre či o tom, že ste sa stali jediným dedičom obrovského majetku. Okrem tejto informácie správa obsahuje aj výzvu k tomu, aby ste zaslali vaše identifikačné údaje, medzi ktorými nemôže chýbať ani číslo karty, na ktorú vám po všetkých “procesných úkonoch” zašlú dedičstvo. A tu by ste mali zbystriť pozornosť. Prvým indikátorom podvodu je lámaná slovenčina, ktorou je písaný mail. ,,Slovenčina sa bude v týchto správach čoraz viac zlepšovať a bude to ťažšie rozoznať,” upozornil na čoraz vycibrenejšie praktiky bezpečnostný analytik. Ďalším varovným signálom je aj fakt, že na zaslanie peňazí nie je potrebné sprístupniť číslo karty. Na tento úkon postačí len číslo účtu alebo IBAN.

Pokiaľ sa už však stalo, že vás oklamali a z bankového účtu vám začali svojvoľne miznúť peniaze, okamžite kontaktujte svoju banku, aby zablokovala kartu. Podľa bezpečnostného analytika Macka je to jediná možnosť, ako zabrániť ďalšej krádeži peňazí.

 

Zablokovať kartu je podľa bezpečnosntého analytika jediná možnosť. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: