Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VAROVANIE Desivé účinky LIEKOV, ktoré má doma KAŽDÝ! Spôsobujú ZÁVISLOSŤ a dokonca aj STRATU časti TVÁRE

Odborníci z trhu sťahujú tento liek.
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

BRATISLAVA – Mnohí ani len netušia, že aj pomocníci, po ktorých siahneme pri každej nádche, nám vedia spôsobiť vážne problémy. Reč je o voľnopredajných sprejov do nosa. Sú totiž poriadne návykové, a môžu dokonca viesť až k strate nosa.

Spreje do nosa zo skupiny sympatomimetík poskytujú človeku pri nádche prakticky okamžitú úľavu. Majú však aj svoje odvrátené stránky. Upozornil na nich portál tvnoviny.sk.

Najobľúbenejšie spreje s najrýchlejším a najúčinnejším efektom fungujú na jednoduchom princípe. „Nosné spreje obsahujú roztoky, ktoré spôsobujú zúženie krvných ciev v nose, s tým zníženie až odstránenie opuchu sliznice, ktorá spôsobuje upchatie nosa,“ vysvetlil lekár a vedec Oto Sova. Ako dodal, úľava, ktorá nastane, naučí pacienta, aby pri najbližšom upchatí nosa volil zase túto alternatívu. Tým sa však dostáva do bludného kruhu, ktorý zase vedie k závislosti.

V tomto prípade hovoríme o fyzickej závislosti. Týka sa teda nášho tela, nie mysle. Inými slovami povedané, telo si na určitú látku zvykne natoľko, že bez jej prísunu nedokáže normálne fungovať. Bez užitia konkrétnych sprejov je nos upchatý neustále. „Tento stav je veľmi vážny, pretože v dôsledku zníženia krvného prietoku cievami nosnej sliznice táto môže aj odumrieť, podľahnúť plesniam ba spôsobiť aj prepadnutie nosnej prepážky,“ upozorňuje Sova na problém, ktorým má svoj názov. Sanorinizmus, teda chronická lieková nádcha.

Ktoré spreje sú návykové?

Najčastejšia návyková látka, ktorá sa používa na tieto účely je xylometazolín, ktorý nájdete pod obchodnými názvami Olynth, Otrivin či Orinox. Návykový potenciál má aj účinná látku tramazolín, ktorú obsahuje napríklad liek Muconasal plus.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ako vzniká závislosť

Závislosť na sprejoch do nosa si nebudujeme každým užitím spreja, ale väčšinou nesprávnym užívaním týchto liečiv. Teda ak ľudia užívajú sprej dlhšie, než je uvedené v príbalovom letáku. A po čase si všimnú, že ho majú potrebu užívať pričasto.

Dôvodom je to, že na účinné látky vzniká tolerancia. „Pri dlhodobej aplikácii spôsobia spreje s obsahom priamych sympatomimetík oslabenie vnímavosti voči účinnej látke. Pacienti teda automaticky zvýšia dávku, aby sprej zaúčinkoval, no dostávajú sa do bludného kruhu, lebo zvýšenie dávky má úspech len krátkodobý,“ vysvetlila pre tvnoviny.sk farmaceutka Miriam Jauschová. Ako dodala, prejavuje sa to pocitom plného nosa a opuchom. Pacient teda začne sprej používať častejšie, aby si uľavil od tohto príznaku.

Liečba je dlhá, hrozí trvalá strata nosa

Lekár a vedec Sovu podotýka, že liečba neželaného návyku trvá väčšinou pomerne dlho. Ako klasickú liečbu závislosti spomína najmä preplachovanie nosných slizníc slaným roztokom.

Poškodenia nosu, ako následok nadužívania sprejov, je často až devastačné. V krajnom prípade môže dôjsť dokonca až ku trvalej strate nosa, následkom prepadnutia nosovej prepážky. “Tento stav je nezvratný, mimoriadne bolestivý a poriadne neestetický. Na mieste nosu zostáva neforemné čudo, v lepšom prípade. V tom horšom len diera,” dodáva portál.