Regióny Bratislava Top

VAROVANIE Europolu! Neľakajte sa: Policajti objasnili záhadné telefonáty a e-maily od generálnej komisárky federálnej polície

Europol.
Europol. Zdroj: Facebook/Europol.

BRATISLAVA – Ľuďom prichádzajú do e-mailových schránok záhadné správy, ktoré údajne pochádzajú z Europolu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o reálne tlačivo podpísané generálnou komisárkou federálnej polície. V skutočnosti však ide o jeden veľký podvod. Policajti preto ľudí varujú, aby sa nezľakli a neposlali svoje osobné údaje zlodejom.

 

Do e-mailových schránok dostali viacerí užívatelia správu, ktorú údajne mala napísať generálna komisárka federálnej polície, ktorá bola zvolená do funkcie výkonnej riaditeľky EUROPOL-u. Tá prijímateľov pošty vyzýva na urýchlenú odpoveď, nakoľko sú predmetom viacerých súdnych konaní.

“Preto vás žiadame, aby ste sa pomerne rýchlo vyjadrili e-mailom na túto adresu a stručne vysvetlili svoje dôvody pre analýzu a hodnotenie sankcií, a to v prísnej lehpte 24 hodín od prijatia e-mailu,” stojí v správe.

Hoci to môže znieť skutočne vážne, žiadna senzácia sa nekoná. V skutočnosti ide len o dobre vyzerajúci podvod. “Upozorňujeme na podvodné maily, ktoré sa rozšírili počas uplynulých dní. Niekto zneužíva Policajný zbor, aj Europol. Úlohou takýchto mailov je najprv nadviazať s vami komunikáciu a potom postupovať tak, aby sa dostali k vašim peniazom. Buďte obozretní,” vyzvali policajti na sociálnej sieti.

Podvodný e-mail od EUROPOL-u.
Podvodný e-mail od EUROPOL-u. Zdroj: Facebook/Hoaxy a podvody – Polícia SR

Odporúčajú pritom na takéto e-maily nereagovať a odosielateľom, ktorých osobne nepoznajú, nič neposielať. Aj v tomto prípade ide totiž o správu, ktorá má všetky znaky podvodnej správy. Prijímateľa naliehajú na odpoveď, aby nemal dostatok času na preverenie informácií. Účelom takýchto správ je pritom získať osobné informácie od ľudí, ktoré by mohli následne zneužiť. Muži zákona preto pripomínajú, že “na podobné e-maily, či iné správy netreba reagovať, nič nepotvrdzovať a ani neaktualizovať a najbezpečnejšie je ich neotvárať a zmazať hneď po ich doručení. Je vhodné pravidelne si meniť prístupové heslá. Zasielaním cudzích e-mailov / správ môže ísť o pokus páchateľov získať prístup k prihlasovacím údajom z internetbankingu, k údajom o platobných kartách, prístupovým heslám k rôznym kontám, aj na sociálnych sieťach a pod.”

Zašli ešte ďalej

Podvodníci však pri klamlivých e-mailochy nezostali a zašli ešte ďalej. Ľuďom totiž začali volať na ich súkromné telefóny a predstavovali sa ako pracovníci EUROPOL-u. “Národná centrála osobitných druhov kriminality P PZ Vás varuje pred podvodnými telefonátmi. Podvodníci sa predstavujú ako zamestnanci Europolu, napríklad z “oddelenia proti praniu špinavých peňazí” a pýtajú si Vaše súkromné údaje,” poznamenali policajti.

Ide však taktiež o podvod rovnako, ako v prípade e-mailov. Muži zákona preto ľudí varujú, aby takéto telefonáty či správy ignorovali. Žiadny štátny orgán totiž takýmto spôsobom s občanmi nekomunikuje. Dostihnutie týchto podvodníkov môže byť náročné, a aj preto je najdôležitejšia prevencia.

“Vzhľadom na spôsob páchania trestnej činnosti a pravdepodobnosť, že páchatelia sa nemusia nachádzať na území Slovenskej republiky, je v súčasnosti najlepším krokom prevencia. Napriek opakovanej medializácii tejto problematiky a úkonom, ktoré sú v tejto súvislosti vykonávané, nie je možné zabrániť zasielaniu takýchto správ a prístup k takýmto pokusom o podvodné konanie je len na posúdení každého jednotlivca. Apelujeme preto na verejnosť prostredníctvom rôznych mediálnych kanálov a opakovane vyzývame na mimoriadnu opatrnosť,” dodali muži zákona