Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VAROVANIE METEOROLÓGOV: Pripravte sa na VÝDATNÉ SNEŽENIE, mínusové teploty aj na extrémne SILNÝ VIETOR

Meteorológovia upozorňujú na sobotňajšie sneženie na severe Slovenska. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Vo viacerých okresoch na severe Slovenska môže v sobotu (16. 4.) snežiť. V daných lokalitách má v polohách približne nad 700 metrov nasnežiť od jedného do piatich centimetrov nového snehu. Meteorológovia v tejto súvislosti vydali výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na svojom webe.

 

Výstraha sa týka okresov Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Platí od soboty 12.00 h. “Výskyt snehovej pokrývky je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu a pohyb osôb,” dodal ústav. Pre dané okresy zároveň platí od 18.00 h aj výstraha prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal tiež výstrahu prvého stupňa pred silným vetrom pre viaceré okresy v Bratislavskom, Trenčianskom, Košickom, Nitrianskom, Trnavskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Platiť má od soboty 12.00 h. Výstraha pred vetrom na horách zase počas soboty platí v niektorých okresoch Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja.

Na horách môže napadnúť až 20 centimetrov nového snehu. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Najviac snehu podľa neho pribudne na severných návetriach Vysokých a Západných Tatier. “Pridružiť sa má aj vietor, čo bude vytvárať snehové dosky a vankúše, a teda aj lavínové nebezpečenstvo,” zhodnotil Krajčí. V nízkych polohách pod 1300 metrov nad morom sa už značná časť snehovej pokrývky roztopila. “Vo Fatrách je množstvo snehu výrazne menšie, preto je tam vyhlásené iba malé lavínové nebezpečenstvo,” dodal Krajčí. Slnečné počasie na horách vystriedali zrážky a pridá sa aj ochladenie. Podľa Krajčího bude najprv pršať, no postupne by sa malo objaviť sneženie aj na podhorí. Sneh vplyvom ochladenia zmrzne a stvrdne.

 

Meteorológovia upozorňujú na sobotňajšie sneženie na severe Slovenska. ZDROJ: archív zoznam.sk

Ako dodáva imeteo.sk od severu začína prúdiť na Slovensko chladnejší a vlhší vzduch, čo už začíname pociťovať vďaka poklesu teplôt, a to najmä na severe. “Biela sobota v týchto končinách tak bude skutočne biela. Pri silnejšom severnom vetre, ktorý môže dosahovať v nárazoch až okolo 85 km/h, sa môžu tvoriť aj snehové jazyky,” konštatuje imeteo.sk, pričom so snežením treba počítať aj v ďalších dňoch. “Do stredy sa sneženie rozšíri zo severu na takmer celé stredné Slovensko, ujde sa aj východu a západu našej krajiny a to dokonca od stredných polôh. Od výšky približne 700 metrov nad morom môže napadnúť aj okolo 10 cm snehu. Motoristi, ktorí neprezuli, sa tejto správe určite nepotešia,” informuje imeteo.sk.

Na väčšine územia môže navyše od polnoci do nedele (17. 4.) rána klesnúť teplota pod nulu. Slovenský meteorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa pred nízkymi teplotami a pre niektoré okresy na západe tiež výstrahu pred prízemným mrazom. Teploty môžu klesnúť na mínus jeden až mínus tri stupne, vo východných okresoch očakávajú mínus dva až mínus šesť stupňov. Výstraha pred nízkymi teplotami platí od polnoci do nedele 7.00 h pre celý Bratislavský i Trenčiansky kraj a pre viaceré okresy  Nitrianskeho, Žilinského, Košického a Prešovského kraja. Prízemný mráz môže potrápiť okresy Skalica, Senica, Malacky, Nové Zámky a Nitra. Vo výške päť centimetrov nad povrchom môžu teploty ojedinele klesnúť na mínus jeden až mínus dva stupne. Výstraha trvá od polnoci do nedele 7.00 h. “Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny,” varujú meteorológovia.