Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VAROVANIE ODBORNÍKOV Na DETI útočí nebezpečná CHOROBA: Tieto PRÍZNAKY by ste nemali podceniť!

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay (úprava regióny.sk)

SLOVENSKO – Dokážete rozoznať príznaky všetkých bežných chorôb? Pri deťoch a dospievajúcich by ste si mali dívať obzvlášť pozor, aby ste niečo neprehliadli. Odborníci upozorňujú na niekoľko varovných príznakov, ktoré môžu znamenať vážnejšie ochorenie.

Ako nedávno uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 % úmrtí v Európe. Patrí sem aj vysoký krvný tlak, teda hypertenzia. V Európe má každý tretí dospelý vo veku od 30 až 79 rokov hypertenziu a celkovo je v Európe evidovaný najvyšší výskyt tohto ochorenia.

Problémom je, že táto choroba sa netýka len dospelých ľudí, ale čoraz častejšie sa začala vyskytovať aj u detí. Upozornila na to zdravotná poisťovňa Union, ktorá vychádza zo svojich štatistík.

Vysoký krvný tlak trápi aj deti

„Vo vekovej skupine od 0 do 9 rokov sme mali vlani približne 100 detí s vysokým krvným tlakom. Od 9 do 19 rokov ich už bolo viac ako 900,“ uviedla Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide len o obézne deti, no hovorkyňa túto hypotézu vyvrátila. Podľa jej slov len malé percento detí má nadváhu a zároveň aj vysoký krvný tlak. Každé štvrté dieťa s hypertenziou pritom musí užívať aj lieky na znižovaniu tlaku.

Čo sa týka príčin na vznik tohto ochorenia, najčastejšie za to môže genetika (30 až 50 %). Spúšťačom ale môžu byť aj iné pridružené ochorenia, obezita, málo pohybu, stres, nedostatok spánku a aj fajčenie či alkohol.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Ako odhaliť toto ochorenie u detí?

Určite by ste to nemali podceňovať, pretože vysoký krvný tlak nebolí, a tak môže trvať dlhšie obdobie, kým ho odhalíte. „Dieťa sa sťažuje, že ho bolí hlava, je unavené, potí sa, je slabé alebo krváca z nosa – toto všetko sú príznaky vysokého krvného tlaku. Ak lekár potvrdí túto diagnózu, treba to brať vážne, pretože zvýšené hodnoty tlaku v detskom veku sú silným prediktorom hypertenzie a ochorenia koronárnych artérií v dospelosti,“ vysvetlila revízna lekárka Ingrid Dúbravová.

Optimálna hodnota krvného tlaku by mala byť 120/80.

Ako liečiť vysoký krvný tlak?

Pri deťoch by ste mali vyhľadať lekára, ktorý dokáže určiť presnú diagnózu. Určite sa ale odporúča upraviť stravu – znížiť príjem soli a tukov. Na druhej strane je dôležité zaradiť do bežného života pohyb, takže by ste svoje ratolesti mali podporovať v krúžkoch a iných voľnočasových aktivitách.

V prípade, že by ste to príliš zanedbali, neliečený vysoký krvný tlak, teda artériová hypertenzia, sa spája s viacerými zdravotnými rizikami. Môže dokonca viesť k srdcovému zlyhávaniu, poškodeniu obličiek, očí alebo dolných končatín.

Lekárka prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová v tejto súvislosti upozornila na potrebu včasnej diagnostiky a správnej liečby ochorenia. „Ak je pacient v bezpečných cieľových hodnotách tlaku krvi, je riziko vzniku komplikácií minimálne. Akonáhle nemá pacient dostatočne kontrolované hodnoty tlaku krvi, tak sa neúmerne zvyšuje riziko všetkých závažných aj menej závažných komplikácií,“ uzavrela.