VAROVANIE STAROSTKY Obec OKUPUJE až 20 medveďov! Ostré SLOVÁ obce: Kvôli tomuto Zásahový tím NIČ NESPRAVÍ, jasná REAKCIA

MOŠOVCE  – Obyvatelia dediny Mošovce žijú v strachu, trápi ich výskyt medveďov, ktorým problém nerobí dostať sa ani cez plot. Samospráva, ktorá leží len kúsok od Hája, kde medveď zaútočil na mladíka, si na pomoc privolala Zásahový tím pre medveďa hnedého. Situáciu preveril so záverom, že nejde o problémové jedince.

V Mošovciach sa s medveďmi trápia už nejaký čas. Najnovšie tento týždeň privolali Zásahový tím z dôvodu pohybu medveďa v oplotenom areáli včelínov. „Pred pár dňami a minulú noc medveď bol už aj v areáli Drienku. Okrem iného sme ich (Zásahový tím – pozn. redakcie) vzali aj do parku, kde sú taktiež čerstvé stopy po jeho/ich pohybe. Javí sa aj podľa viacerých videozáznamov, ktoré ste spravili a zdieľali, že ich je v blízkom okolí našej obce viac,“ uvádza vedenie samosprávy, na ktorej čele stojí starostka Elena Krajčová, spolu s výzvou na zvýšenú opatrnosť.

Zásahový tím: Medveďov sú tam desiatky, ale nie sú problémové

Zásahový tím Západ pre Zregionu.sk potvrdil, že situáciu v Mošovciach preveril a zistil, že medvede sa väčšinou pohybujú v extraviláne obce. “Prioritná činnosť Zásahových tímov je ochrana obyvateľov v intravilánoch, teda na miestach, kde je výskyt medveďa neprirodzený,” uviedol člen tímu.

Zásahový tím však potvrdzuje, že v danej lokalite sa pohybujú až desiatky medveďov: “Môže ich byť okolo 20. Ale vyslovene problémového jedinca, ktorý by chodil priamo do obce, spôsoboval škody a ohrozoval ľudí, tam nemáme.”

Kým nebude 15 hlásení, nič sa nedeje?

Obce vyzýva ľudí pri prechádzkach na veľkú ostražitosť. „Nakoľko Zásahový tím len zmapoval situáciu, zobral si fotky a konštatoval, že môže len plašiť. Zdokumentovaných nahlásení musí byť minimálne 15, aby mohli podniknúť ďalšie kroky, no aj tak nejaká eliminácia vraj zatiaľ nehrozí, pokiaľ nepríde zmena prístupu politikov,“ tvrdí obec. Zásahový tím pre medveďa hnedého však túto informáciu pre Zregionu.sk vyvracia: “Zásahové tímy nefungujú podľa počtu hlásení.”

Prečo do okolia Mošoviec chodia až desiatky medveďov a prečo ich počet neregulujú? Čítajte na druhej strane.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: výskyt medveďov, Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody

Súvisiace články