Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Laššáková o stretnutie s nespokojnými hercami SND záujem nemá. Rezort rieši zlú situáciu inak

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Veci sa konečne rozhýbali. Herci Činohry Slovenského národného divadla (SND) s pozvánkou na stretnutie, ktorú adresovali ministerke kultúry Ľubici Laššákovej (Smer-SD), neuspeli. No iniciatíva prišla zo strany štátneho tajomníka rezortu kultúry Konráda Rigóa (Most-Híd). Ten jediný má zrejme chuť sa s hercami stretnúť a situáciu riešiť. Rozvášnení herci sú ako tak radi, že sa im vôbec niekto ozval. Stretnúť by sa mali v priebehu budúceho týždňa. To, ako sa zachovala Laššáková, ich mrzí. 

 

Po tom, čo sa ministerka kultúry takpovediac ,,vyzula” zo stretnutia, to herci nechceli nechať len tak. Dnes sa zišli spolu s platformou Stojíme pri kultúre, aby sa dohodli na ďalšom spoločnom postupe. Zo začiatku to nevyzeralo práve ružovo, no nakoniec prišiel svetlý moment, ktorý celú situáciu a postoj hercov zmenil. ,,Napriek negatívnej reakcii zo strany pána Čorbu a pani Laššákovej nás dnes potešil záujem zo strany štátneho tajomníka MK SR Konráda Rigóa, ktorý nám dnes ponúkol možnosť stretnutia. Presný termín ešte dohadujeme, predpokladáme, že bude v priebehu budúceho týždňa,” uviedli pre Glob.sk z platformy Stojíme pri kultúre Stanislav Krajči a Nina Vidovencová.

Hercov a platformu Stojíme pri kultúre prekvapila negatívna odpoveď na stretnutie zo strany ministerky kultúry, ktorú včera sprostredkovala cez Pavla Čorbu z jej kancelárie. ,,Vyjadrenie MK SR, v ktorom tvrdia, že ani vedenie, ani zástupcovia odborov nemajú o týchto krokoch žiadne informácie, preto to rezort kultúry nepokladá za oficiálne stanovisko SND,  je zavádzajúce. Zástupcovia Činohry SND, ktorí podpísali oficiálne stanovisko, sú zároveň členmi odborovej organizácie umeleckého súboru SND. Zároveň pani Laššáková niekoľkokrát verejne prehlásila, že chce viesť konštruktívny dialóg. Avšak ukázalo sa, že keď oň zamestnanci erbovej inštitúcie – Slovenského národného divadla požiadajú, tak sú odmietnutí,” dopĺňa platforma.

Podľa nich je zavádzajúca aj ďalšia argumentácia zo strany rezortu kultúry. V nej ministerstvo tvrdí, že ,,ministerstvo kultúry má za to, že ide o iniciatívu členov Činohry SND, prostredníctvom ktorej chcú vyjadriť svoj názor, preto sa nebudeme miešať ani zasahovať do interných záležitostí v SND. V prípade odvolania generálneho riaditeľa SND a následného vymenovanie pána Antalu za generálneho riaditeľa SND bez transparentného výberového konania, podľa platformy ministerstvo nevidelo prekážku v zasiahnutí do interných procesov inštitúcie. ,,Pani ministerka Laššáková zároveň deklarovala, že preberie plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutie. Vzhľadom na to, že jej rozhodnutie ovplyvňuje súčasnú situáciu v SND, by mala pani ministerka prevziať plnú zodpovednosť za svoju priamu voľbu generálneho riaditeľa bez využitia zákonnej možnosti výberového konania. O to viac naďalej považujeme za dôležité, aby bola opätovne otvorená otázka spôsobu voľby generálneho riaditeľa SND,zdôraznili z platformy KrajčiVidovencová.

Od začiatku bol s nimi

Štátny tajomník rezortu kultúry Konrád Rigó bol už od začiatku na strane hercov. Odvolanie Vajdičku označil otvorene za veľmi zlý a škodlivý krok. ,,Keď človek, ekonóm, nominovaný z úradnej moci ministrom bez konkurzu na post generálneho riaditeľa SND odvolá riaditeľa činohry, režiséra, uznávaného umelca, tak je na mieste otázka, či je toto jeho rozhodnutie vôbec legitímne. Z čisto právneho hľadiska je, ale z odborného to už vôbec nie je také jednoznačné. Práve preto si nemyslím, že by sme mali nechať pána generálneho teraz samého v tejto situácii a tvrdiť, že o rozhodnutí o odvolaní riaditeľa činohry erbovej štátnej kultúrnej inštitúcie nemáme jednoznačný názor na ministerstve kultúry. Mali by sme mať,” vyhlásil vtedy Rigó.

 

Konrád Rigó s odvolaním Vajdičku nie je spokojný. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Situáciu chcú riešiť

Herci včera verejne vyzvali ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) na verejné stretnutie do konca novembra. K pozvánke na stretnutie sa pripojili aj zástupcovia iniciatívy Stojíme pri kultúre. Kritizujú jej spôsob výberu generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Nepáči sa im ani nečakané odvolanie šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. ,,Toto neočakávané odvolanie riaditeľa Činohry SND vnímame ako precedens, ktorý potenciálne aj do budúcna umožní generálnemu riaditeľovi SND vykonávať nekoncepčné kroky a rozhodnutia pri riešení nekomunikácie vo vedení divadla. Takéto kroky môžu následne ovplyvniť aj fungovanie umeleckých súborov,‘‘ povedal herec Daniel Fischer.

Šéfka rezortu kultúry hneď po vyzvaní reagovala. Zdôraznila, že sa nebude miešať do interných záležitostí SND. Dokonca dodala, že po kontaktovaní s vedením divadla, samotné vedenie ani zástupcovia vedúcich odborov nemali o krokoch hercov žiadne informácie. Ruky preč dalo od tejto výzvy aj samotné vedenie SND.

 

Laššáková sa s hercami zrejme stretnúť nechce. Zdroj: SITA / Jana Birošová

Pozerala sa na ,,šróby”?

Zástupcovia niektorých činoherných hercov uviedli, že by privítali, aby sa im ministerka predstavila a prišla sa pozrieť na predstavenie. ,,Ja si myslím, že keď niekoho inštalujú do takého úradu ako je minister kultúry, tak do Slovenského národného divadla by sa od svojho fungovania mohol aspoň jedenkrát prísť pozrieť, verejne, aspoň na jednu premiéru, aspoň sa predstaviť. Ja som vaša pani ministerka,‘‘ povedal herec Jozef Vajda.

Ako ďalej herci uviedli, na začiatku sezóny vraj Laššáková na otázku, kedy bola naposledy v divadle na predstavení, odpovedala, že ,,minulý týždeň‘‘. No vtedy vraj herci mali ešte dovolenku a nehrali. ,,Bola v našom divadle týždeň predtým. Ja neviem, či sa bola pozerať na šróby. Keď sa bola pozerať na technický stav budovy, to je v poriadku, ale ja si myslím, že sa má prísť pozrieť na ľudí, ktorí robia dušu toho divadla,‘‘ dodal Vajda.

 

Herci včera vyzvali Laššákovú na stretnutie. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Mohlo by vás zaujímať:

Pozvánka pre ministerku Laššákovú na verejné stretnutie