Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci ohlásili zlé správy pre pasažierov lietadiel. Ak sa v oblakoch bojíte, čoskoro sa budete ešte viac

BRATISLAVA – Väčšina z nás už určite cestovala lietadlom – na dovolenku alebo služobnú cestu. Možno ste si všimli, že keď lietadlo preletí oblakom, tak sa  zatrasie. Ak však stroj vletí do oblasti s turbulenciami, začína to byť mimoriadne nepríjemné. Lietadlo sa prepadáva aj o niekoľko metrov a to spôsobuje nepríjemné pocity v žalúdku a, samozrejme, aj strach. Vedci teraz uverejnili článok, v ktorom predpovedajú v nasledujúcich rokoch nárast týchto javov.

 

Dokonca aj pri bezoblačnej oblohe sa môžu vyskytnúť javy nazývané „Clear Air Turbulences“ (CAT). Tie sa v niektorých prípadoch dajú odhaliť pomocou špeciálneho radaru, takže piloti môžu včas zapnúť označenie, ktoré vyzýva pasažiarov, aby sa pripútali. Z bezpečnostných dôvodov sú cestujúci už pred samotným letom vyzvaní, aby zostali pripútaní počas celej cesty. 

I keď pre pasažierov môžu byť tzv. turbulencie nepríjemné, nie je dôvod k strachu. Netreba sa báť, že sily, ktoré na lietadlá v týchto prípadoch pôsobia, by ich poškodili. Stroje sú na to stavané a okrem toho žiadny rozumný pilot nevletí úmyselne do búrkového mraku.

Aj pri diaľkových letoch vo veľkých výškach “nad počasím” môže niekedy dôjsť k silným turbulenciám. To je nebezpečné najmä preto, že pri lete trvajúcom niekoľko hodín je nevyhnutná “prechádzka” na toaletu. Preto nie je možné, aby bol človek pripútaný celý čas. Ak príde práve v tomto okamihu k turbulencii, môže dôjsť aj k zraneniam.

Počas letu Boeingu 777-200 spoločnosti Air Canada z Vancouveru do Sydney došlo v polovici júla tohto roka k takejto udalosti. Stroj sa zrazu prepadol o niekoľko metrov. Tí, ktorí nemali zapnutý bezpečnostný pás, leteli kabínou, ďalší zas narazili hlavou do stropu. Notebooky a ďalšie predmety takisto lietali vzduchom. I keď turbulencia trvala iba pár sekúnd, následky boli dramatické. Zranilo sa 37 ľudí, niektorí dokonca ťažko. Pilot musel s lietadlom núdzovo pristáť.

Na snímke cestujúci v lietadle spoločnosti Air Canada na letisku 11. júla 2019 v Honolulu. Desiatky ľudí utrpeli zranenia, keď sa lietadlo spoločnosti Air Canada vo štvrtok počas letu z Vancouveru do Sydney v Austrálii dostalo do oblasti silných turbulencií. Zdroj: TASR/AP

Varovanie vedcov

Experti varujú, že k takýmto udalostiam bude v budúcnosti dochádzať čoraz častejšie. Je za to zodpovedná zmena klímy, ktorá mení vlastnosti tzv. jetstreamu (vzdušného prúdu vo veľkých výškach). Doteraz jetstream lietaniu skôr napomáhal. Cestúcim zo Severnej Ameriky do Európy mohol ušetriť až dve hodiny cesty, pretože lietadlo sa na ňom viezlo smerom na východ, ako surf na morskej vlne.

Dá sa prirovnať k silnému vetru, ktorý vám fúka do chrbta. Okrem radosti zo skrátenia letu bol jetstream aj stabilný, čiže len málokedy sa v ňom objavila turbulencia. 

Vedci z University of Reading však teraz v časopise Nature píšu, že jetstream sa stáva nepokojnejším a nestabilnejším a v nasledujúcich rokoch sa to bude ešte zhoršovať. Simon Lee, Paul Williams a Thomas Frame vo svojej spoločnej publikácii poznamenávajú, že rýchlosti vetra sa v rôznym nadmorských výškach čoraz viac líšia.

Na obrázku je vidieť jetstream na severenej pologuli. Zdroj: NASA

To vedie k strihu vetra (náhlej zmene jeho smeru) a nakoniec aj k turbulenciám. “Dokázali sme, že vertikálne sily vzrástli od roku 1979 o 15 percent,” napísali vedci. Vo svojom výsledku pripúšťajú možnú chybu v rozpätí 11-17 percent.

Klimatológovia už roky hovoria, že za oslabovanie jetstreamu je zodpovedná zmena podnebia. Jeho nové vlastnosti spôsobili, že zmeny počasia v Európe sú pomalšie, to viedlo k dlhším vlnám horúčav, týždne trvajúcim dažďom, ale aj dlhším periódam zimy. 

Cestujúcim v leteckej doprave sa zas zvyšuje pravdepodobnosť, že zažijú turbulenciu. Vedci z University of Reading predpovedajú, že do roku 2050 sa budeme musieť zmieriť s dvakrát častejšími turbulenciami, ako dnes. “Naše výsledky ukazujú, že zmena klímy môže mať omnoho väčšie dôsledky pre jetstream nad severným Atlantikom, ako sa doteraz predpokladalo.”

Galéria
Turbulencie môžu spôsobiť aj zranenia. Zdroj: SITA/AP
Turbulencie naháňajú mnohým ľuďom strach. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next