Zahraničné Spoločnosť PR článok Top

Koronavírus prežije na displeji mobilu desiatky hodín. Vedci varujú ľudí

Ilustračná foto: TASR / AP

TENNESSEE – Témou číslo jeden je v posledných týždňoch nový koronavírus, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Väčšinou má byť priebeh ochorenia mierny, ale v niektorých prípadoch sa končí aj smrťou pacienta. 

 

Mnohí ľudia žijú teraz v strachu a panike z nového koronavírusu. Našťastie existuje veľmi dobrý a jednoduchý spôsob, ako aspoň čiastočne zabrániť jeho rozšíreniu: Dávajte si pozor na hygienu. Umývajte si ruky mydlom aspoň 20 sekúnd, pri kašli alebo kýchaní si zakrývajte nos a ústa, zabráňte kontaktu s ľuďmi, o ktorých viete, že sú chorí.

Tieto techniky naozaj fungujú, pretože drobné kvapôčky sa dostanú pri kýchaní a kašľaní do okolitého priestoru až do diaľky 1 až 2 metre. Keď preniknú do dýchacích ciest druhého človeka, môže dôjsť k infikovaniu.

Toto sú pre mnohých asi známe veci. No možno neviete, že vírus pravdepodobne môže na rôznych povrchoch prežiť až niekoľko dní. Uviedol to pre americké médiá imunológ Rudra Channappanavar, ktorý študuje koronavírusy na University of Tennessee Health Science Center. Konkrétne na skle, ako je napríklad aj obrazovka smartfónu, na ktorom možno práve teraz čítate tento článok, môže koronavírus prežiť až 96 hodín (štyri dni) pri izbovej teplote.

Koronavírus SARS-CoV-2 je príbuzný vírusu SARS a na rôznych povrchoch prežije rozličnú dobu:

  • Na stene s omietkou – 36 hodín
  • Formica (laminát nachádzajúci sa napríklad na kuchynskom dreze) – 36 hodín
  • Umelá hmota – 72 hodín
  • Ušľachtilá oceľ – 72 hodín
  • Sklo – 96 hodín
Nový koronavírus pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Blízki príbuzní

Tieto odhady pochádzajú z údajov zozbieraných pri vypuknutí epidémie vírusu SARS v roku 2003 a zaslaných Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Obidva vírusy sú z genetického hľadiska príbuzné. Infikujú dýchacie cesty. Vírus, ktorý spôspobil epidémiu v roku 2003 sa nazýva SARS-CoV, nový koronavírus sa volá SARS-CoV-2.

Príliš často siahame na mobily a na tvár

Teoreticky by malo byť veľmi jednoduché nakaziť sa koronavírusom z displeja smartfónu. Keď si niekto náhodne kýchne alebo zakašle pri vašom mobile, zatiaľ čo vy si prezeráte napríklad sociálne siete, môžete sa nechtiac dotknúť drobnej kvapôčky a potom sa dotknúť svojho nosa, úst alebo očí. 

Jedna štúdia výskumnej spoločnosti Dscout s 94 osobami prišla na to, že priemerný človek chytí do ruky mobil 2600-krát za deň. Ďalšia menšia štúdia odhalila, že ľudia sa dotýkajú svojej tváre asi 23-krát za hodinu alebo 368-krát počas bdenia. V tejto štúdii sa však zúčastnilo len 26 vysokoškolákov, ale napriek tomu stále platí, že existujú bežné veci, ktoré robíme počas dňa a pritom si to ani neuvedomujeme.

Ilustračná foto: SITA/AP

Stále sme vystavení mikróbom

To, že sa choroboplodné zárodky nachádzajú na rôznych povrchoch, nie je nič nové. Neustále sme vystavení vírusom a baktériám na všetkom v našom okolí, väčšinou ani  neochorieme. Je treba si však uvedomiť, kde tieto mikróby žijú, najmä v časoch, keď sú infekcie častejšie. Podľa Channappanavara je pravdepodobné, že ak by ste sa nakazili koronavírusom, bolo to práve zo spomínaných povrchov. 

Našťastie existuje jednoduché riešenie – čistite dôkladne povrchy vo svojom okolí. Apple napríklad radí, aby ste si čistili obrazovky smartfónov s tkaninou z mikrovlákna mierne navlhčenou mydlovou vodou. Môžete tiež použiť utierky na tvár alebo detské obrúsky, alebo slabý roztok vody a alkoholu. Pritom sa treba vyhnúť otvorom v prístroji. Väčšinu vírusov tiež zabíja UV žiarenie.

Ak sa stále bojíte, zapamätajte si: Neublíži vám, keď si budete častejšie umývať ruky a menej sa dotýkať tváre.

Mohlo by vás zaujímať