Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci vydali varovanie. Moriam dochádza kyslík. Čo to môže spôsobiť?

Zdroj: pixabay

MADRID – Úbytok kyslíka v moriach sa stáva narastajúcou hrozbou pre zásoby rýb. Uvádza sa to v najnovšej správe Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN). 

 

Svetová únia na ochranu prírody predložila minulú sobotu na klimatickom samite v Madride svoju najnovšiu správu. Vedci v nej tvrdia, že strata kyslíka sa stáva veľkou hrozbou pre zásoby rýb. 

Postihnutých je okolo 700 morských oblastí po celom svete. “Môže to byť posledný poplašný signál, ktorý dostávame kvôli nekontrolovanému experimentu, ktoré ľudstvo v oceánoch sveta vyvolalo,” povedal jeden z vydavateľov správy, Dan Laffoley.

Globálne otepľovanie a znečistenie 

Úbytok kyslíka v oceánoch má podľa vedcov dva hlavné dôvody. Jedným je globálne otepľovanie. Ak sa morská voda zahrieva, ubúda z nej kyslík. Na druhej strane vedie kontaminácia vôd so živinami z rybích fariem alebo hnojivami z poľnohospodárstva najmä v pobrežných oblastiach k výraznému rastu rias. Tie spotrebujú veľa kyslíka. Výsledkom je, že vo vodách chudobných na kyslík lepšie prežívajú mikróby, medúzy a chobotnice, ako ryby.

Nebezpečný nadmerný rybolov

Úbytkom kyslíka sú zasiahnuté aj Baltské a Čierne more. “Sú to najväčšie uzavreté morské ekosystémy s nízkym obsahom kyslíka,” uvádza správa. I keď v prípade Čierneho mora existujú aj prirodzené dôvody, v Baltskom mori sú hlavnými príčinami hnojivá a zmena podnebia.

Na kyslík bohaté vrstvy sa v teplejších vodách ťažšie zmiešavajú s tými, ktoré majú nedostatok kyslíka. Tuniaky a žraloky ho však potrebujú kvôli svojej veľkosti a spotrebe energie veľa. Sú nútené preto vyplávať do vyšších – na kyslík relatívne bohatších – hladín a tým sa vystavujú riziku, že ich ulovia. Podľa IUCN je výsledkom nadmerný rybolov.

Mohlo by vás zaujímať