Zahraničné Spoločnosť

Vedci vyvinuli metódu na rýchle zistenie prítomnosti koronavírusu. Príčinou nákazy môže byť nelegálny obchod so šupinavcami

Zdroj: TASR / AP

HONGKONG – Tím výskumníkov z technickej univerzity v Hongkongu údajne vyvinul metódu umožňujúcu zatiaľ najrýchlejšie zistenie prítomnosti nového koronavírusu 2019-nCoV v ľudskom organizme. Informovala o tom agentúra DPA.

 

“Rýchla detekcia ľudí infikovaných novým koronavírusom v súvislosti so šíriacou sa epidémiou globálnou úlohou prvoradého významu,” uviedol vo vyhlásení tím hongkonskej univerzity, ktorý metódu vyvinul.

Vedci tvrdia, že zariadenie využívajúce technológiu tekutých mikročipov je schopné uskutočniť test na prítomnosť koronavírusu v priebehu 40 minút. V súčasnosti trvá zistenie prítomnosti vírusu založené na polymerázovej reťazovej reakcii 1,5 až tri hodiny. Novým koronavírusom sa v Číne už nakazilo najmenej 31-tisíc ľudí, pričom desiatky prípadov boli zaznamenané aj vo viac ako dvoch desiatkach iných krajín. Viac ako 630 ľudí infekcii podľahlo.

Možná príčina

Nový koronavírus 2019-nCoV sa mohol na človeka preniesť z netopierov v dôsledku nelegálneho obchodu so šupinavcami — jedinými šupinatými cicavcami na svete. Tí sú v Číne považovaní za delikatesu, pričom ich šupiny sú využívané v tradičnej medicíne. S odvolaním sa na vedcov z Juhočínskej poľnohospodárskej univerzity o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

“Tento najnovší objav bude mať zásadný význam pre prevenciu a kontrolu pôvodu (vírusu),” konštatujú výskumníci na intertnetových stránkach univerzity. Už skoršie správy hovorili o tom, že epidémia nového koronavírusu, ktorý si v pevninskej Číne vyžiadal už 636 mŕtvych, sa začala práve na trhu so živými zvieratami v stredočínskom meste Wu-chan.

Dirk Pfeiffer, profesor veterinárnej medicíny na Mestskej univerzite v Hongkongu, však v súvislosti s výskumom vyzval na obozretnosť. “Definitívnejšie závery môžeme robiť až po tom, ako porovnáme mieru výskytu vírusu u jednotlivých živočíšnych druhov za pomoci dostatočne reprezentatívnych vzoriek, čo sa v tomto prípade takmer určite nestalo,” zdôraznil Pfeiffer. Hoci patrí šupinavec medzi chránené druhy, ide zároveň o jedno z najviac pašovaných zvierat v Ázii.