Politika Kauzy Domáce Top

Veľká bitka smerákov: Stranou zmieta súboj Bratislavy a Košíc

BRATISLAVA – V Smere to vrie. Pred blížiacimi sa voľbami v strane prebieha tvrdý boj o tom, akým smerom Ficova družina vyberie po voľbách. O vplyv sa bije bratislavská skupina s košickou skupinou. Jedna by chcela za partnera SNS, druhá zase Most-Híd. Po zdravotníckych škandáloch, za ktorými sú Smeráci z Košíc, majú navrch Bratislavčania. Ako to nakoniec dopadne, rozhodne jediný človek.

S kým pôjde Smer do koalície? Táto otázka zamestnáva nielen bežných Slovákov, ale aj politických analytikov. Alternatív je niekoľko, no vyzerá to tak, že v zákulisí strany prevažujú dva scenáre. Zatiaľ čo bratislavská skupina smerákov by prijala ako partnera Most-Híd na čele s Bélom Bugárom, košická skupina by privítala Slovenskú národnú stranu pod vedením Andreja Danka. Tomuto scenáru nahrávajú aj posledné prieskumy.

Bratislava verzus Košice

Podľa našich zdrojov zo strany Smer v strane súperia dva bloky. Bratislavskú skupinu tvoria najmä ministri Róbert kaliňák a Ján Počiatek. Košickú skupinu tvorí primátor Košíc Richard Raši a ľudia okolo bývalej dvojky Smeru Pavla Pašku. Bývalý predseda parlamentu sa musel po škandále s CT-čkom stiahnuť do úzadia, no v strane ho úplne neodpísali. Stále napríklad moderuje smerácke stranícke snemy, ale na kandidátke do marcových volieb už nefiguruje.

“Je pravdou, že momentálne v zákulisí prebiehajú rozhovory o možnom budúcom koaličnom partnerovi a je pravdou aj to, že je viac názorových skupín v rámci strany, ktoré svoju predstavu dávajú aj najavo,” povedal nám nemenovaný zdroj zo Smeru. Túto informáciu nám potvrdilo viacero zdrojov zo zákulisia vládnej strany.

Fico pri Kaliňákovi a Počiatkovi mlčí

Za to, že košická skupina je oslabená, môže aj kauza Váhostav. Za stavebníckym gigantom stojí Juraj Široký, o ktorom sa hovorí ako o sponzorovi Smeru. Po škandalizácii s nevyplatenými faktúrami malým živnostníkom a po ďalších škandáloch v zdravotníctve (naposledy milióny vyplatené masérovi), je košická skupina v defenzíve. “Košičanom” nepridala na vplyve ani bitka mladých Paškovcov na jednom nočnom záťahu, synovcov bývalej dvojky Smeru.

Kaliho skupina má navrch

O tom, s kým by mohol Smer po voľbách dohodnúť spoluprácu, môže čo to napovedať súčasné stanovisko ku kauzám Počiatka a Kaliňáka. Počiatek už dostal raz žltú kartu za kauzu na jachte s finančníkmi J&T a nepridali mu ani ďalšie kauzy ako palivové karty alebo predražený obchvat. Fico mlčí aj pri najnovšej kauze, kde sa pri daňových podvodoch spomínajú obidvaja ministri.

A práve aj z týchto dôvodov podľa našich informácií rozhodne súčasný premiér Fico o tom, že pred SNS dá prednosť radšej Bugárovmu Mostu. Potvrdil nám to iný, dobre informovaný zdroj.“Momentálne je situácia trochu napätá, navrch má však skupina ministra Kaliho, ktorý lobuje za Most-Híd a definitívne stanovisko bude aj tak na premiérovi,” prezradil nám ďalší človek, ktorý nechcel byť menovaný.

Zdroj: Glob.sk, Foto: SITA