Regióny Bratislava Top

VEĽKÁ FACKA od štátu! Slováci sa tešili, že si PRILEPŠIA: V skutočnosti by mali dostať MENEJ

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Len nedávno prešiel parlamentom návrh na zmenu výpočtu valorizácie dôchodkov, ktorú navrhol opozičný poslanec Peter Pellegrini. Slováci sa tak tešili, že by si mohli konečne prilepšiť. Skutočnosť je však úplne iná. Dôchodcovia dostanú ešte menej, ako doteraz.

 

Na túto skutočnosť upozornila podľa Pravdy Rada ore rozpočtovú zodpovednosť. Novela, ktorá by mala byť účinná od januára 2024, by dôchodcom viac ubrala, ako pridala. Ten, ktorý totiž má v tomto roku mediánový dôchodok 518eur mesačne, by v roku 2024 mal o päť eur mesačne menj a do roku 2026 by to predstavovalo už 8 eur mesačne menej. Namiesto toho, aby si prilepšili by tak nemalé peniaze ušetril štát, a to iba za budúci rok takmer 100 miliónov eur.

Zákon mal slúžiť na to, aby úrychlil mechanizmus valorizácie dôchodkov v prípade, ak sa nachádzame v období rýchleho rastu cien. Čo samo o sebe neznie zle. Problémom je však podľa denníku Pravda iná novinka. Tou je zmena vo výpočte, a to zo 6 mesačného na 9 mesačný priemer dôchodkovej inflácie, ktorá by mala platiť už od budúceho roka. Tá namiesto prilepšenia by penzistom skôr ubrala.

Zákon by sa tak mal upravovať. „Vložíme do zákona prechodné ustanovenie, na základe ktorého sa k 1. januáru 2024 dôchodky zvýšia podľa výhodnejšej alternatívy. Teda buď sa použije šesťmesačné, alebo deväťmesačné obdobie dôchodcovskej inflácie,” uviedol poslanec Hlasu Erik Tomáš. To by vlastne znamenalo, žeby dôchodcovia o svoje peniaze neprišli.

Dlhšie, a teda deväťmesačné obdobie si sa použilo len v prípade, že by bolo výhodnejšie ako to šesťmäsačné. Dôchodcovia by tak o svoje peniaze neprišli. Zatiaľ však nie je jasné, či tento návrh prejne. Nie je totiž isté, či návrh podporia strany Hlas, SaS a hnutie OĽaNO. „Ťažko sa mi vyjadruje k niečomu, čo som nevidel. Nemám s tým najmenší problém a myslím si, že to získa hlasy celého parlamentu, ak by to malo byť tak, že sa od januára použije výhodnejší variant, či už to bude šesť, alebo deväť mesiacov,“ poznamenal pre portál Pravda Peter Cmorej z SaS.