Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÁ ZMENA: Tieto VÝROBKY, ktoré používame každý deň, budú ZAKÁZANÉ! Vieme prečo a odkedy presne

Ilustračné foto. Zdroj: Microsoft Designer AI

SLOVENSKO, BRUSEL – Európska únia pokračuje v boji proti plastom. Blíži sa koniec mini balení kečupov v reštauráciách, či obalov na ovocie a zeleninu. Niektoré druhy výrobkov z jednorazových plastov budú zakázané. 

Priemerný obyvateľ Európy vyprodukuje takmer 190 kg odpadu z obalov ročne. Predpokladá sa, že do roku 2030 toto číslo vzrastie až 209 kg. EÚ to chce zvrátiť, a preto si po plastových vrecúškach, slamkách či príboroch, posvietila na ďalšiu skupinu plastov.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) ešte koncom apríla schválil nové pravidlá na zvýšenie udržateľnosti obalov a zníženie množstva odpadu z obalov v EÚ. Zmena by sa mala dotknúť aj malých obalov na cukor či smotán do kávy, alebo mini fľaštičiek so šampónom, ktoré poznáme z hotelov.

O jednorazové obaly by hotely, reštaurácie či reťazce rýchleho občerstvenia mali prísť od začiatku roka 2030.

Čo všetky bude zakázané?

Pozrime sa to konkrétne. Podľa schváleného nariadenia budú od 1. januára 2030 zakázané tieto druhy jednorazových plastových obalov:

obaly na čerstvé ovocie a zeleninu,
obaly na potraviny a nápoje konzumované v kaviarňach a reštauráciách,
obaly na jednotlivé porcie, ako sú ochucovadlá, omáčky, instantné smotany či cukor,
miniatúrne obaly na toaletné výrobky,
veľmi ľahké plastové tašky (pod 15 mikrónov).

Nariadenie obsahuje aj zákaz používania tzv. večných chemikálií (per- a polyfluórovaných alkylových látok, PFAS) v obaloch prichádzajúcich do styku s potravinami.

Čo bude povinné?

Koneční distribútori nápojov a potravín na konzumáciu mimo miesta predaja (so sebou) budú musieť spotrebiteľom ponúknuť možnosť priniesť si vlastnú nádobu. Takisto sa musia snažiť dosiahnuť do roku 2030 cieľ ponúknuť 10 % produktov v opätovne použiteľných obaloch.

Podľa nových pravidiel budú musieť byť všetky obaly (okrem ľahkého dreva, korku, textilu, gumy, keramiky, porcelánu a vosku) recyklovateľné podľa prísnych kritérií.

Nové nariadenie pred nadobudnutím účinnosti ešte musia formálne schváliť aj členské štáty (Rada EÚ).