Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ ODHALENIE! Pozrite sa, koľko zarába váš PRIMÁTOR: Na účty im cinkalo viac ako MINISTROM, vláda si už odklepla drastické zvýšenie platov

Zdroj: archív miest, Pixabay

SLOVENSKO – Nedávne razantné zvýšenie platov členov vlády vyvolalo ostrú diskusiu. Vláda obišla zákon a tisíce eur si pridala cez paušálne výdavky. Porovnajme si ich nové zárobky s platmi vašich primátorov.

Vláda Roberta Fica prišla s riešením, ako zdvihnúť svoje platy bez toho, aby musela meniť zákon v parlamente, a obísť tak zmrazenie platov pre dlhovú brzdu. Rozhodla, že paušálne náhrady členov vlády, ktoré majú ministrom pokrývať náklady spojené s ich funkciou, sa budú určovať novým spôsobom. Kým v minulosti boli stanovené pevnou sumou, po novom sa budú odvíjať od priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Predseda vlády tak bude poberať paušálnu náhradu vo výške 4,5-násobku, podpredseda vlády získa 3,5-násobok a minister 3,1-násobok priemernej mzdy na Slovensku (aktuálne 1403 eur). V praxi to znamená, že predseda vlády po novom zarobí celkovo 11 204 eur (doteraz 6 527 €), radový minister si príde na 8632 eur (predtým  4 590 €) a podpredsedom vlády na účet cinkne 9 652 €.

Úradníci či primátori zarábali viac

Vláda to zdôvodnila tým, že naposledy boli paušálne náhrady určené ešte v roku 2001 a nezodpovedajú tak reálnej finančnej situácii, ako aj výrazne zvýšeným požiadavkám na prácu členov vlády. Podotkla, že pravidelne absolvujú výjazdové rokovania kabinetu, nemajú nárok na žiadne náhrady pri tuzemských cestách a všetky náklady spojené s ubytovaním a stravovaním si tak hradia z paušálnych náhrad.

Skloňoval sa argument, že mnohí štátni úradníci zarábajú viac než šéfovia rezortov. Vyššie platy majú taktiež riaditelia štátnych podnikov, ale aj niektorí primátori. Pripravili sme preto na porovnanie prehľad, aké sú zárobky primátorov v krajských mestách. Pripomíname, že najnižší možný plat primátora krajského mesta je podľa zákona 4 617 eur.

Platy primátorov krajských miest

  • Bratislava – Matúš Vallo: 7 297 €
  • Trnava – Peter Bročka: 7 075 €
  • Nitra – Marek Hattas: 4 617 €
  • Žilina – Peter Fiabáne: 4 617 €
  • Banská Bystrica – Ján Nosko: 6 860 €
  • Trenčín – Richard Rybníček: 7 386 €
  • Prešov – František Oľha: 6 002 €
  • Košice – Jaroslav Polaček: 6 748 €