Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ POROVNANIE Čo sa nám počas VIANOC predraží? Za TIETO potraviny si PRIPLATÍME najviac

peniaze, eura
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

BRATISLAVA – Vianoce bez koláčov si nevieme ani predstaviť. Mlieko, olej, múka či cukor nesmie chýbať v tomto čase takmer v žiadnej domácnosti. Ako sa zmenila ich cena a cena ďalších výrobkov, ktoré nakupujeme, oproti minulému roku?

Potraviny zdraželi o 8,9 % na medziročnej úrovni, čím sa ich cenový rast po 20 mesiacoch dostal pod 10 %. Dvojciferný nárast cien zaznamenali iba niektoré položky, ako chlieb, obilniny, ryby, cukor, cukrovinky, koreniny a prísady. “V prípade mliečnych výrobkov ide o zdraženie na úrovni 7,7 %. Oleje a tuky tie sú dokonca lacnejšie,” uviedla analytička Wood&Company, Eva Sadovská pre noviny.sk.

Cena cukru, džemu, medu, čokolády a cukroviniek vzrástla o 16,9 percenta Zdroj: pixabay.com

Ceny oleja a tukov teda tento rok potešia, keďže ich cena klesla o 9,4 percenta. To sa však nedá povedať o iných potravinách ako chlieb a obilniny, ktoré stúpli o 11,4 percenta či o cukre a cukrovinkách, ktorých hodnoty narástli až o 16,9 percenta.

Priplatíme si aj za ovocie, ktorého cena stúpla o 8,6 percenta a za zeleninu, drahšiu o 5,9 percenta. Obľúbené nápoje ako káva, čaj alebo kakao nakúpime v hodnote väčšej o 9,1 percenta. Ak ste na Vianoce plánovali tradičnú rybu, ceny nepotešia ani vás no ani tých, čo kúpia mäso. Oboje položky na cene získali, ryby o čosi viac oproti mäsu.

Prehľad rastu/poklesu cien medziročne medzi októbrom 2023 a rovnakým časom minulého roku v percentách Zdroj: noviny.sk

Ceny sledujú už pomaly všetci Slováci aj takí, ktorým doteraz peniaze vystačili.  “Voľakedy som to nesledoval, teraz už to sledujem. Myslím si, že nejdú dole. A asi ani nepôjdu,” vyjadril sa jeden zo zákazníkov. Ťažšie to majú aj dôchodcovia s nižšími príjmami. Tí si strážia každé euro, potvrdila to aj seniorka: “Tak musím. Musím si to tak zadeliť, aby to išlo.”

Ľudia vnímajú situáciu ťažko aj preto, že minulý rok ceny neskutočne narástli. “Z takého dlhšieho horizontu tak tie potraviny sú drahé a ľudia to v tých peňaženkách pociťujú,” konštatovala analytička pre portál noviny.sk. Problém je aj v tom, že k rastu cien nerastú aj výplatné pásky. Podľa predpokladu Evy Sadovskej to tak bude na celoročnej báze. Pozitívom však je, že nezamestnanosť nestúpa.