Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Veľké RUŠENIE SANITIEK: Čo bude s ľuďmi, dostanú sa k POMOCI VČAS? Toto všetko by ste mali VEDIEŤ

sanitka, rušenie sanitiek
Ilustračné foto Zdroj: TASR/Diana Semanová (úprava Zregiónu.sk)

SLOVENSKO – Ministerstvo zdravotníctva začiatkom decembra vydalo návrh novej siete záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Voči nemu sa búrili nielen samosprávy, ale aj Asociácia poskytovateľov prednemocničnej zdravotnej starostlivosti (APPZS). Podľa nej môže dôjsť k výraznému zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti a tým aj k ohrozeniu slovenských pacientov.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo opatrenie, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Akékoľvek zmeny v sieti záchraniek nastanú podľa šéfky rezortu Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) najskôr v druhej polovici roka 2025. Avizovala, že finálna podoba siete bude reflektovať na reálne potreby pacientov a optimalizáciu siete nemocníc.

APPZS kritizuje, že návrh nerovnomerným rozmiestnením ambulancií zásadne znižuje dostupnosť ZZS v niektorých regiónoch. “Na krajskej úrovni je napríklad v Žilinskom kraji o deväť posádok ZZS menej oproti súčasnému stavu. V iných regiónoch sú stanice ZZS alokované mimo okresných miest, a teda mimo koncentrácie obyvateľstva. Niektoré stanice sú umiestnené v koncových obciach, kde sa končí cestná infraštruktúra, čo sa javí ako vysoko rizikové a zároveň znižuje ich efektívny rádius zásahu,” priblížila v stanovisku Noemi Macko-Forgáčová za asociáciu.

Ilustračné foto. ZDROJ: TASR

Kto všetko príde o sídla sanitiek?

Portál tvnoviny.sk uviedol, že bez sídla stanice záchranky zostane napríklad Svidník aj Giraltovce. Keď sme si porovnali najnovší zoznam účinný od 4. decembra s tým, ktorý bol predtým v platnosti, natrafili sme na ďalšie nezrovnalosti. Zo zoznamu sídiel staníc pre pozemnú zdravotnú službu vypadli aj lokality ako Bánovce nad Bebravou, Bátovce, Dobšiná, Dudince, Gelnica, Kremnica, Leopoldov, Námestovo, Partizánske, Podhájska, Rajec, Revúca, Strečno, Ubľa, Žarnovica a mnohé ďalšie.

Napríklad v Žilinskom kraji by takto mali prísť až o 11 bodov, na čo poukázal portál Žilinak. „Prijatá aktualizácia znižuje aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej pomoci o 11 bodov, čím dramatickým spôsobom zvyšuje dojazdový čas, a teda aj riziko ohrozenia životov obyvateľov vo viacerých, predovšetkým horských oblastiach so sťaženou dostupnosťou,“ uviedla hovorkyňa Žilinskej župy Eva Lacová.

Ako uvádza Ministerstvo zdravotníctva, uvedené opatrenie zatiaľ nemá vplyv na aktuálnu sieť sídiel staníc.  Pre aktuálne vydané povolenia ambulancií ZSS sa rovnako nič nemení až do ukončenia obdobia, do ktorého je vydaná licencia na prevádzkovanie ambulancie ZSS. To znamená, že sa nič nemení ani pre poskytovateľov, ani pre pacientov. Ostáva nám len veriť, že sa tento zoznam ešte bude prehodnocovať a budú vypočuté názory nielen ľudí, ale predovšetkým odborníkov a predstaviteľov žúp.