Zahraničné Šport Top

Veľké taktické manévre a zbytočne stratená etapa Petra Sagana na Giro d ´Italia

Slovenský cyklista Peter Sagan pred štartom trinástej etapy Giro d´Italia. Zdroj: Facebook / giroditalia.it

MONSELICE – Talian Diego Ulissi vyhral trinástu etapu Giro d ´Italia s cieľom v Monselice. Peter Sagan skončil mimo elitnej desiatky a prišiel o veľkú šancu vyzliecť Arnauda Démareho z cyklámenoveho dresu.

 

Bude trinástka šťastným číslom. A pre koho? Záver týždňa bude na Giro d´Italia poriadne hektický. Je tiež možné, že v programe pretekov nastanú poriadne zmeny. V pelotóne, ale aj v zákulisí sa stále vo veľkom diskutuje o možnom zrušení podujatia pre koronavírus. deje sa tak aj preto, že 17 policajných motorkárov, ktorí sa starajú o bezpečnosť, malo pozitívne testy. Podľa organizátorov však išlo o policajtov pracujúcich pri sprievodnom podujatí Giro-E. Viacerí jazdci to však považovali za výhovorku. Belgičan Thomas De Gendt povedala, že sa v súčasnej situácii necíti bezpečne a nedokáže poriadne myslieť na športový výkon.

“Situácia smeruje nesprávnym smerom a vyzerá to tak, že organizátori niečo zatajujú. Že sprevádzali len Giro-E, áno, áno, áno, to je ich vysvetlenie. S chalanmi sme 20 minút diskutovali, či máme odštartovať,” povedal ešte pred 12. etapou. Tím EF dokonca vyzval na ukončenie pretekov po nedeľňajšej 15. etape, pričom by sa po nej uzavreli poradia a vyhlásili by víťazov. Podľa tímového šéfa Jonathana Vaughtersa organizátori neberú obavy cyklistov vážne a preto vyhlásil, že pokiaľ sa medzi jeho cyklistami či zamestnancami vyskytne pozitívny prípad, okamžite opustia preteky. Zatiaľ ale ide všetko podľa plánu, aj keď idylická atmosféra medzi jazdcami určite nie je.

Optimisticky nevyzerá na najbližšie dni ani predpoveď počasia na severe Talianska, kam sa Giro momentálne sťahuje. Zima, dážď, sneh a vietor je to posledné, čo majú cyklisti radi. V nedeľu ich k tomu čaká horská etapa s dojazdom do lyžiarskeho strediska Piancavallo, kde sa už pomaly dá lyžovať.

Trinásta etapa v okolí Bolone bola preto ešte pre jazdcov presúvacia a relatívne oddychová. Aspoň pre favoritov na celkové poradie, keďže v akcii mali byť špurtéri. 192 kilometrov do Monselice bolo tiež zrejme nadlho poslednou šancou pre Petra Sagana okresať náskok Arnauda Démara v bodovacej súťaži. Prvých 155 kilometrov sa išlo síce po rovine, no potom boli na trati dve krátke, ale prudké stúpania.

Prvé Roccolo má 3,7 kilometra a priemerný sklon 7,5 percenta. Obsahuje tiež jeden 20-percentný úsek. Druhé Calaone je ešte zaujímavejšie, má dokonca priemer 10,8 percenta a dĺžku 2 kilometre. Calaone je navyše iba 15 kilometrov pred cieľom, čo z neho pre Sagana a spol. robilo najdôležitejšie miesto etapy. Ak chcel slovenský šampión Démara ešte dostať pod tlak, musel urobiť všetko možné aj nemožné, aby dvanástu etapu vyhral. Bora nesmela dovoliť žiadny únik. Naopak, musela kontrolovať vývoj v pelotóne, diktovať tempo a na Via Belvedere pripraviť strategickú pozíciu pre Sagana. Jeho eventuálnymi súpermi boli okrem Démara najmä Diego Ulissi, Filippo Ganna, Thomas de Gendt alebo Ben Swift.

Samotná etapa sa začala zostra, keď sa hneď po štarte už klasicky podaril únik. Keď bol však odstup pelotónu na úrovni štyroch minút. Saganovi kolegovia si zrejme povedali, že stačilo. Časový rozdiel “siedmich statočných” sa začal zmenšovať až pred rýchlostnou prémiou, ale trvalo až do druhej horskej prémie, kým úplne zmizol. To sa už začala veľká pozičná a taktická hra všetkých tímov, ktoré chceli etapový triumf. Ale najmä Sagan kontra Démare. Dokáže slovenský šampión odpárať v kopcoch francúzsku raketu?

Pravá cyklistika začala na stúpaní Roccolo, ktoré malo 3,7 kilometra a priemerný sklon 7,5 percenta. Na úvod čakal cyklistov 20-percentný úsek. Na záver zasa 17-percentný. Navyše to bolo mimoriadne technické s množstvom úzkych serpentín. V tomto úseku Bora nasadila zničujúce Tempo, Sagan sa držal vpredu, Démare sa, naopak, prepadol dozadu. Pre Sagana to bola veľká šanca, keďže v hre bolo 50 bodov za víťazstvo v etape a zároveň aj cyklámenový dres. Chcelo to “iba” vydržať a zostať v prvej skupine. Sagan v nej bol totiž najlepším špurtérom.

Druhý kopec, Calaone, mal byť – a aj bol – rozhodujúci. Bol krátky, ale zato prudší ako ten prvý. Démare sa síce dotiahol späť do hlavného balíka, keďže vpredu nik okrem Bory nik neťahal, no horská prémia s 10-percentným priemerom bola nad jeho sily. Sagan totiž zariskoval a išiel 2 kilometre úplne naplno. Musel, nič iné mu nezostávalo. Výborne vyzeral aj Diego Ulissi – ďalší favorit na etapový triumf. Vpredu sa ale sformovala silná zostava vrchárov, adeptov na celkové poradie, a tí išli úplne inú ligu ako Sagan a spol. Až za nimi bola skupina so slovenským cyklistom. Démare bol hneď v tej ďalšej.

V zjazde s Calaone bola vpredu 20-členná skupina, Sagan strácal iba 15 sekúnd a v technických úsekoch riskoval na maximum. Bola to stíhacia jazda v štýle všetko alebo nič. Problémom bolo, že do cieľa v tej chvíli zostávalo už iba 10 kilometrov. Pre Sagana to však nevyzeralo ideálne. Strata narastala, nášmu cyklistovi nik v jeho skupine nepomáhal a tak aj on sám zrejme pochopil, že všetko bolo zbytočné. Päť kilometrov pred cieľom sa ešte rozhodol pre sólo únik, ale nevyšlo to. Bola to prešustrovaná etapa, ktorá môže Sagana ešte mrzieť. Vyhral ju napokon Diego Ulissi. Sagan bol v cieli skôr ako Démare, ale nič mu to nebolo platné. Škoda etapy, ktorá vyzerala aj na etapový triumf. Peter Sagan totiž do cieľa prišiel na 24. mieste so stratou 23 sekúnd na víťaza.