Regióny Poprad

Veľké zdražovanie obľúbeného nápoja Slovákov: Cena nebola nikdy vyššia?

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

POPRAD – Mnohí Slováci si nevedia predstaviť začiatok dňa bez šálky kávy. Tento obľúbený nápoj ale zažíva na Slovensku krízu. Z tuzemských baliarní vedie akciová spoločnosť Baliarne obchodu Poprad, ktorá má problémy s jednou odrodou kávy.

Baliarne obchodu Poprad dosahovali za minulé roky tržby okolo 26 miliónov eur ročne a vyprodukovali 2 500 ton kávy. Spoločnosť aktuálne bojuje s odrodou robusty. Táto káva má na trhu nedostatok, a tak sa zvyžuje aj jej cena, ako uvádzajú Hospodárske noviny.

Cena tejto kávy vzrastala už v roku 2021, ale minulú jeseň zaznamenala najvyšší nárast, najmä kvôli vojne medzi Izraelom a palestínskou teroristickou organizáciou Hamas.

Cena robusty sa dnes pohybuje na úrovni 3 300 amerických dolárov. Podľa marketingového riaditeľa Baliarní obchodu Poprad, Viliama Matušeka, je situácia s touto odrodou kávy hraničná. „Za históriu sledovania robusty nebola nikdy v živote drahšia. Je za tým niekoľko problémov, konflikt pri Červenom mormi to len dopĺňa, no nie je podstatou. Robusta jednoducho na trhu nie je,“ uviedol Matušek pre menovaný portál.

Káva momentálne zarába veľmi málo a podľa Matušeka, na nej nie je možné zarobiť a dokonca hovorí o tom, že je to stratová záležitosť pre výrobcov. Spotrebitelia tak môžu očakávať vyššie ceny, ktoré by mali byť v krátkodobom časovom horizonte.

Pozor na jej kvalitu

Niektorí obchodníci varujú, že vyššia cena za kávu bude lákať aj špekulantov. Priekupníci sa budú snažiť predať slovenskému zákazníkovi kávu za nižšiu cenu, ale na úkor dátumu praženia. „Tieto veci sa snažíme riešiť osvetou, aby si zákazník viac všímal dátum praženia, pýtal sa obchodu s kávou, či nakupuje priamo z pražiarne alebo od slovenského autorizovaného partnera, ktorý je garantom kvality a pôvodu, alebo zháňa v skladoch po celej Európe bez ohľadu na čerstvosť a podmienky skladovania,“ objasňuje Iveta Szabová, spoluzakladateľka e-shopu Kavashop.sk.