Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ ZMENY u 2 mobilných operátorov už ČOSKORO: Niektorí zákazníci si MUSIA vymeniť SIM karty alebo kúpiť NOVÝ MOBIL!

Mobil, smartphone, stop. Zdroj: TASR/AP
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Dvaja veľkí mobilní operátori na Slovensku, O2 a Orange, oznámili, že ich zákazníkov čakajú veľké zmeny už od januára 2024. Obaja idú totiž vypínať 3G sieť, ktorú ešte niektorí zákazníci využívajú. Hrozí, že si budete musieť vymeniť SIM kartu alebo kúpiť nový telefón. Staršiu sieť už vypol aj Telekom. 

Operátor O2 svojim zákazníkom oznámil, že sa chystá k veľkému kroku. Od januára 2024 ide vypínať 3G sieť. Vypínanie má naplánované postupne a malo by trvať 2 roky, uviedol na svojej webovej stránke.

Svoju 3G sieť vypínajú, pretože väčšina ich zákazníkov už používa najmodernejšie generácie 4G LTE a 5G sietí. Používateľom sa rýchlejšie “načítajú webové stránky či mobilné aplikácie, zvuk počas telefonovania je kvalitnejší, a tiež je lepšia kvalita pri streamovaní hudby,” upresňujú na svojom portáli.

Nemusí vám fungovať internet v mobile

Niektorí zákazníci budú mať obmedzené pripojenie, ale o tejto zmene budú dopredu informovaní. „Zákazníci, ktorých zariadenie či SIM karta nie sú schopné pracovať v 4G LTE sieti, dostanú mesiac vopred informáciu o presnom dátume, kedy v ich lokalite prestane fungovať 3G sieť,“ spresňuje. Ak váš mobil nepodporuje modernejšie siete, budete sa môcť stále pripojiť na 2G sieť.

S 2G sieťou budete síce môcť telefonovať a posielať SMS, ale rýchlosť vášho internetového pripojenia bude dosť limitovaná. “Táto rýchlosť nemusí spĺňať limity mobilných aplikácií a v niektorých prípadoch nemusia fungovať aplikácie alebo ich funkcie. Zákazníkom preto odporúčame, aby prešli na novšie zariadenia,” informuje O2.

Niektorým zákazníkom nemusí fungovať po vypnutí dokonca SIM karta. Overiť si to môžu na tejto stránke. Výmena SIM karty je zadarmo a zákazníci si ju môžu vymeniť v ktorejkoľvek O2 predajni na počkanie.

Veľké zmeny aj od Orange

K vypínaniu 3G siete pristupuje aj operátor Orange. Sieť bude vypnutá už 31.12. 2023. “V súvislosti s ďalšou modernizáciou 4G siete, ako aj budovaním 5G siete sme sa rozhodli pre skoršie vypnutie 3G siete k dátumu 31.12.2023. Vypnutie sietí starších generácií nám umožní sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré vám prinesú vyššiu kvalitu či rýchlosť a lepšiu používateľskú skúsenosť,” uviedol operátor na svojej webovej stránke.

Ak budú mať zákazníci aj po tomto termíne v mobile nastavené pripojenie na 3G sieť, nebudú môcť využívať ich internetové služby. Zákazníkom preto odporúčajú, aby si zmenili nastavenia v telefóne v prípade, že používajú výhradne 3G sieť. Môže sa stať, že zákazník má ešte telefón, ktorý podporuje len 3G sieť. V takom prípade si budú musieť zákazníci kúpiť nový.