Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

VEĽKÉ ZMENY vo vyplácaní príspevkov: Prilepšíme si o DESIATKY eur, pozrite si podrobný PREHĽAD

Výška príspevkov vzrastie o desiatky eur. | ZDROJ: Pexels

BRATISLAVA – Spočiatku sa len hovorilo o tom, že by sa jednotlivé príspevky od štátu mali zvýšiť. Poslanci vo štvrtok schválili novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, vďaka ktorej si slovenskí občania naozaj už čoskoro prilepšia o desiatky eur.

 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na svojej stránke informuje o všetkých zmenách vo vyplácaní príspevkov. Tie vyplácajú úrady práce a ich výška sa odvíja od životného minima. Práve úprava valorizačného mechanizmu životného minima je súčasťou spomínanej novely, vďaka ktorej sa bude pomoc ľuďom poskytovať adresnejšie, efektívnejšie a administratívne menej náročne.

Novela zákona upravuje valorizačný mechanizmus, ktorým sa menia sumy životného minima. Po novom budú odzrkadľovať reálnu hodnotu toho, o koľko sa zvýšia životné náklady nízkopríjmovej domácnosti, ktoré potrebujú vynaložiť na zabezpečenie základných životných podmienok. Výška životného minima sa od 1. júla 2023 zvýši o 12,7 % a od toho sa budú odvíjať aj ďalšie príspevky, napríklad rodičovský príspevok či dávky v hmotnej núdzi.

„Na základe poslednej makroekonomickej prognózy narastie životné minimum a zvýšia sa tiež všetky príspevky, ktoré sa podľa neho vypočítavajú, a to o takmer 13 percent namiesto pôvodných 9,5 percenta. Najviac ich bude od 1. januára budúceho roka,” uviedol minister práce Milan Krajniak.

Výrazne sa zvýši rodičovský príspevok

Najvýraznejšie zmeny zaznamenáme vo výške rodičovského príspevku. Od 1. januára 2024 porastie o zhruba 40 až 50 eur. Výška rodičovského príspevku je v súčasnosti 301 € a od nového roku vzrastie na 339,20 €. V prípade, že sa vyplácalo materské, bude po novom dosahovať výšku až 465 € namiesto súčasných 412,60 €. 

V tabuľke nájdete aj podrobný prehľad príspevkov náhradnej starostlivosti, ktorých výška sa bude meniť od 1. júla 2023. Konkrétne pôjde o navýšenie v priemere od 13 do 80 eur v závislosti od počtu osôb.

Prehľad zvýšenia príspevkov od štátu | ZDROJ: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Porastú aj dávky v hmotnej núdzi a ďalšie príspevky

Od 1. januára 2024 sa bude meniť aj výška dávok v hmotnej núdzi, ochranného a aktivačného príspevku a rovnako príspevku na bývanie a nezaopatrené dieťa. Rodiny si môžu prilepšiť o desiatky eur, kľúčový je počet osôb, ktorých sa príspevok bude týkať.

Prehľad zvýšenia príspevkov od štátu | ZDROJ: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR