Regióny Žilina Martin

Veľkonočné zvyky na dedine spoznali návštevníci Múzea slovenskej dediny

Ilustračné foto: Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

MARTIN – Veľkonočné tradície a zvyky spoznali v nedeľu návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Veľká noc na dedine.

 

 

Veľká noc sa podľa Anny Kiripolskej z Múzea slovenskej dediny SNM spája so smrťou a vzkriesením Ježiša Krista i so zvykmi, ktoré majú korene v predkresťanských dobách. “Sú to sviatky jari. Príroda sa prebúdza a začínajú sa poľné práce, aspoň v týchto klimatických podmienkach,” podotkla. Pripomenula, že voda symbolizovala pri viacerých zvykoch životodarnú silu. “Najlepšie bolo, keď ju nabrali z rieky alebo potoka, aby bola živá. A šibanie je dotyk prebúdzajúcich sa prútov, ktoré mali zabezpečiť zdravie, silu, odohnať choroby a všetko zlé,” vysvetlila.

Vystúpil aj detský folklórny súbor

Jarné hry predviedol detský folklórny súbor (DFS) Malý Lysec z Belej-Dulíc. Tradičné predveľkonočné a veľkonočné zvyky, napríklad vynášanie Moreny, prinášanie letečka či tradičnú veľkonočnú šibačku a oblievačku, predstavil FS Lysec z Belej-Dulíc. Návštevníci sa zoznámili s najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili kraslice. Pripravené boli aj ukážky pletenia korbáčov, predaj a výroba ľudovoumeleckých a remeselníckych výrobkov.