Domáce Politika Top

Veľký summit sa začal: V Bratislave lídri diskutujú o budúcnosti EÚ

BRATISLAVA – V Bratislave sa dnes zídu premiéri a prezidenti 27 členských štátov Európskej únie okrem Veľkej Británie. Hlavným dejiskom bude Bratislavský hrad, obed sa uskutoční na lodi Regina Danubia. Zámer uskutočniť neformálny summit oznámil hostiteľ vrcholnej schôdzky nášho predsedníctva, premiér Robert Fico na prvom summite v Bruseli (28. júna), ktorý sa konal po britskom referende o zotrvaní v EÚ.

Kľúčovou témou stretnutia dvadsaťsedmičky bude bezpečnosť, a to nie len v obrannom zmysle, ale aj po ekonomickej a sociálnej stránke. Počas obedu sa lídri budú venovať brexitu, poobede sa pokúsia prísť s konkrétnymi návrhmi, čomu by sa EÚ do zavŕšenia bratislavského procesu mala venovať.

Fico diskusie viesť nebude

„V rannej časti, ktorá by sa mala začať o 10:00, budeme hovoriť o diagnóze, kde sa dnes Európska únia nachádza. Môže to byť veľmi zaujímavá, ale súčasne veľmi kritická časť diskusie. Po skončení prvej časti pôjdeme na loď a popoludní sa vraciame späť, aby sme pokračovali v diskusii, hľadali témy, ktoré chceme ponúknuť európskej verejnosti na nasledujúcich šesť mesiacov,“ zhrnul program summitu premiér. Fico však diskusie viesť nebude, táto úloha ostane predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

Tzv. Bratislavský proces by mal podľa Fica odštartovať dnes, pokračovať bude na Malte počas jej predsedníctva a zavŕšiť by sa mal v marci 2017 v Ríme počas osláv podpisu Rímskych zmlúv. Zmluvy, ktoré hovoria o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva a založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, sa stali jedným zo základov neskoršej európskej integrácie.

Ide o vytvorenie priestoru na diskusiu o budúcnosti EÚ

Ambíciou tohto summitu nie je prísť so závermi, ale vytvoriť dostatočný priestor pre diskusiu o budúcnosti EÚ. Témou bude tiež komunikácia s verejnosťou, keďže lídri si uvedomujú, že európsky projekt čelí strate dôvery. Je to vôbec prvý summit od zavedenia Lisabonskej zmluvy, ktorý sa nekoná v Bruseli a je to takisto prvý summit vo formáte bez Veľkej Británie. „Summit sa organizuje preto, lebo sa významne mení kvalita EÚ po pripravovanom odchode Veľkej Británie.

Najvýznamnejšou úlohou summitu je zastaviť tú vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko ďalšej možno série referend alebo pokusov o oslabovanie,“ vysvetlil šéf slovenskej exekutívy a autor myšlienky summitu. Dnešná neformálna schôdzka bude podľa neho úspešná vtedy, ak si lídri povedia, že EÚ je jedinečný projekt, na ktorom záleží, rovnako si priznajú nejaké chyby a súčasne pomenujú konkrétne témy, na ktoré sa chcú v nasledujúcich mesiacoch sústrediť.

Zastávame strednú cestu

Predseda vlády priznal, že stále sú krajiny, ktoré požadujú otvorenie zmlúv o fungovaní EÚ, iné zase hovoria, že nič netreba meniť. Slovensko zastáva podľa Fica strednú cestu.

„My si myslíme, že sebareflexia a nejaké základné opatrenia urobené v EÚ musia byť, ale chceme, aby do sveta išiel, nazvime to, Bratislavský list, proces, memorandum, ktoré pomenuje, to, čo som hovoril – stojíme za Európskou úniou, nič lepšie nemáme, je mimoriadne pozitívny projekt a Slovensko je toho výborným príkladom, ako nám Európska únia pomohla, a že chceme mať európskeho priestoru ešte viac, aby to bolo silnejšie, viditeľnejšie,“ vysvetlil Fico.

Bude to aj kritické

„Samozrejme, že premiéri prichádzajú s rôznymi očakávaniami, dá sa predpokladať, že diskusia bude aj kritická. Veď inak by to nemalo význam. My nepozývame premiérov a prezidentov na výlet, my ich pozývame na veľmi vážnu diskusiu,“ zhodnotil premiér.

Bratislavskému summitu predchádzal aj maratón rokovaní. Donald Tusk sa buď stretol, alebo telefonicky hovoril s každým lídrom. Turné po Európe absolvovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Krajiny Visegráskej štvorky sa streli dvakrát – koncom júla aj augusta, druhý raz aj za účasti Merkelovej. O spoločnom stanovisku hovorili aj lídri zo sociálno-demokratických strán v Paríži na stretnutí, ktoré zvolal francúzsky prezident Francois Hollande