Regióny Brezno Liptovský Hrádok Liptovský Mikuláš Top

VETERNÁ KALAMITA totálne zdevastovala lesy na Liptove a Horehroní

ZDROJ: Lesy SR

MALUŽINÁ – Vietor, ktorý sa v noci zo 14. na 15. júla prehnal Liptovom a Horehroním, napáchal škody štátnemu podniku Lesy SR. Vetrová kalamita zasiahla tri lesné správy Odštepného závodu Liptovský Hrádok a dve lesné správy Odštepného závodu Beňuš. Celkový rozsah kalamity a škôd na hospodárskych a administratívnych budovách zamestnanci stále zisťujú. Informovala hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

 

“Najviac postihnutou lesnou správou je Lesná správa Malužiná, kde sa objem padnutej drevnej hmoty odhaduje na 35.000 kubických metrov. Na Lesnej správe Čierny Váh spadlo 30.000 kubických metrov dreva a na Lesnej správe Liptovská Teplička, v lesnom celku Benkovo, padlo približne 30.000 kubických metrov dreva,” vyčíslil pestovateľ Odštepného závodu Liptovský Hrádok Milan Krajčí. Ide o ihličnaté porasty so zastúpením smreka, smrekovca a jedle, s vekom približne 50 rokov a viac. Štyridsať percent z celkového objemu kalamity tvoria zlomy, kde je znehodnotená najkvalitnejšia časť kmeňa. Šesťdesiat percent tvoria vývraty. Keďže stromy popadali aj na prístupové cesty, zamestnanci štátneho podniku sprístupňovali doliny a cesty k obývaným horárňam a súkromným chatám.

 

ZDROJ: Lesy SR

“Je veľké šťastie, že silný vietor zachytili lesy, lebo keby to padlo na dedinu, mohli vzniknúť omnoho väčšie škody na majetku a zdraví ľudí,” zdôraznil vedúci Lesnej správy Liptovská Teplička Marek Kubov. Ďalším závodom, ktorého porasty zasiahol silný vietor, je Odštepný závod Beňuš. “Celkovo hovoríme o 20.000 kubických metrov, ktoré zostali na zemi. Najviac to postihlo Lesnej správy Závadka a Pohorelá,”dodal Marek Tabernaus z výrobno-technického úseku Odštepného závodu Beňuš. Ako dodala Debnárová, zákon ukladá štátnemu podniku spracovať kalamitu do šiestich mesiacov od jej vzniku. Štátny podnik musí o spracovanie kalamity požiadať Štátnu ochranu prírody, v tomto prípade ide o Národný park Nízke Tatry. Týka sa to porastov v druhom aj treťom stupni ochrany prírody. V tých porastoch, kde dostane štátny podnik kladné stanovisko, začne ihneď so spracovaním kalamity. Keďže onedlho sa očakáva druhé rojenie lykožrúta smrekového (Ips typographus), bude pre tento hmyz napadaná drevná hmota atraktívna.

 

Galéria
ZDROJ: Lesy SR
ZDROJ: Lesy SR
ZDROJ: Lesy SR
ZDROJ: Lesy SR
navigate_before
navigate_next