Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Viac práce za menej PEŇAZÍ! Slováci po NOVOM prídu o tučné PRÍPLATKY: Firmy chcú na ľuďoch ŠKRTAŤ ešte viac

peniaze, eura
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

BRATISLAVA – Navrhované zrušenie sviatku 1. septembra vezme zamestnancom tučné príplatky. Kým firmy zmeny vítajú a dokonca navrhujú škrtnúť hneď dva sviatky. Naopak, odborári upozorňujú na to, že zamestnanci môžu robiť ešte viac hodín za nižšiu mzdu. 

Vláda v rámci šetrenia navrhuje, aby Deň Ústavy, ktorý sa oslavuje 1. septembra, nebol viac dňom pracovného pokoja. Sľubuje si od toho viac peňazí do zadlženej štátnej kasy. Kto preferuje sviatočné služby, aby si zarobil viac, septembrovú výplatnú pásku si v budúcom roku už takto zrejme nevylepší.

Zákon určuje, že zamestnávateľ počas sviatku pridáva najmenej 100 percent priemerného zárobku za hodinu. Pri 8-hodinovej pracovnej dobe to už pri minimálnej hodinovej mzde (4,310 eur pre rok 2024) bude predstavovať ukrátenie o 34,5 eura.

Hrozí viac práce za menej peňazí, varujú odborári

Odborárom sa predstavená zmena nepozdáva. Upozorňujú na hrozbu ešte viac odpracovaných hodín za menej peňazí. “Slovenský ekonomický model je postavený na nízkych mzdách a vysokom počte odpracovaných hodín. Je to prežitok, ktorý je potrebné prekonať,” reaguje na návrh Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR).

“Zrušenie jedného sviatku tak vytvorí tlak na nárast odpracovaných hodín aj v neštandardných pracovných časoch. Zároveň to spôsobí tlak na zníženie priemerných miezd, keďže sa v tento deň už nebudú uplatňovať zvýhodnenia za prácu vo sviatok,” uvádza.

Sviatkov máme priveľa, zamestnávatelia ušetria a zrušili by hneď dva

Naopak, zamestnávatelia tento krok chvália. Priemerná firma môže vďaka novinke na mzdách ušetriť tisíce až desiatky tisíc eur. Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka návrh ministerstva financií privítal a doplnil, že vidí priestor na zrušenie až dvoch voľných dní.

Taktiež ekonómovia tvrdia, že zrušenie sviatku ako dňa voľna patrí medzi lepšie kroky konsolidácie verejných financií. Podľa Hospodárskych novín poukazujú na to, že Slovensko v Európe patrí medzi štáty s najväčším počtom štátnych sviatkov (15). „Už bolo načase, aby sme ich počet znížili,“ skonštatoval člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

V budúcom roku bude novinka pre rozpočet znamenať navyše 12 miliónov eur navyše. Zhodou okolností pripadá tento deň na nedeľu. Ale už v roku 2025 by malo zrušenie dňa pracovného pokoja priniesť približne 130 miliónov eur. Škrtanie sviatku je len jedným dielikom v konsolidačnej skladačke, ktorú predstavilo ministerstvo financií. Celkovo by navrhované opatrenia mali do štátneho rozpočtu priniesť vyše 1,5 miliardy eur.

Príplatky rozmrazili len nedávno

Pripomeňme, že v júni tohto roku došlo k zvyšovaniu príplatkov. Presnejšie povedané k „rozmrazeniu“ fixnej výšky príplatkov, ktoré sa opätovne viažu na výšku hodinovej minimálnej mzdy. Od leta 2023 sa tak zmenila výška príplatkov u zamestnancov napríklad za nočnú prácu či za prácu cez víkend, v prípade dohodárov aj za sviatok.


Slováci, NEPREHLIADNITE! Veľký prehľad ZMIEN od 2024 v Sociálnej poisťovni, PLATOCH a odvodoch: TOTO by mal vedieť KAŽDÝ