Viaceré VAKCÍNY sú NEDOSTUPNÉ! Chýba očkovacia látka aj proti TEJTO chorobe

BRATISLAVA – Viaceré vakcíny sú nedostupné alebo sú len v obmedzenom množstve. Lokálny výpadok pred začiatkom školského roka evidoval rezort zdravotníctva pre zvýšený záujem aj v minulosti.

„Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo problém s nedostupnosťou vakcín proti hepatitíde typu A a B. Bol spôsobený zvýšeným dopytom po týchto očkovacích látkach. Podľa zistených informácií by mali byť vakcíny dostupné koncom septembra až začiatkom októbra,“ priblížili z komunikačného oddelenia rezortu.

Nedostupnosť viacerých vakcín proti hepatitíde eviduje aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární, potvrdil to jej hovorca Peter Sedláček. V obmedzenom množstve sú pre výpadok jedného z výrobcov podľa neho aj vakcíny proti tetanu. Chýba tiež jedna z vakcín, ktorou sa očkuje proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne. Dostupná však je iná alternatíva.

Príčiny výpadku jednotlivých vakcín sú podľa asociácie rôzne. „Môže ísť o výpadok vo výrobe, problém v distribúcii, prípadne oneskorenie dodávok zo strany dodávateľov,“ dodal Sedláček.

Viac o téme: nedostupnosť vakcíny, očkovanie, vakcíny

Súvisiace články