Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VIANOČNÉ trhy na Slovensku: Vieme, či sa VRÁTIA v plnej paráde. Na čom sa bude ŠETRIŤ?

Vianočné trhy v Trenčíne sa tešia z veľkej návštevnosti. Zdroj: Alena Chrenková

BRATISLAVA – Ešte šesť týždňov a sú tu opäť Vianoce. Ale po dvoch rokoch s výraznými zmenami, bez obmedzení, v štandardnom režime a s návratom do normálu. Žiadne zákazy, príkazy alebo extrémne bezpečnostné opatrenia. V mestách a obciach na Slovensku sa tak opäť naplno rozsvieti vianočná výzdoba, stromčeky a najmä na námestiach sa otvoria vianočné trhy.

 

Na Hviezdoslavovo námestie v bratislavskom Starom Meste sa po dvoch rokoch opäť vracajú vianočné trhy a ich otvorenie je naplánované na 25. novembra, keď bude mestská časť zároveň rozsvecovať vianočný stromček. Chýbať nebude ani tradičný adventný veniec, ktorého sviece budú rozsvecovať počas predvianočných týždňov. “Vianočný strom budeme na Hviezdoslavovom námestí osádzať 16. novembra. Bude to smrek pichľavý, ľudovo nazývaný ‘strieborná jedlička’. Vysoký asi 14 metrov a je z bratislavského Nového Mesta,” uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove. Jeho rozsvietenie je naplánované na 25. novembra, keď by mala mestská časť zároveň otvárať vianočné trhy. Dohodnutých má 29 predajcov, ďalšie dva stánky budú mať charitatívne organizácie. “Na Rázusovom nábreží tento rok stromček nebude z dôvodu slávnostného odhalenia a sprístupnenia protokolárneho miesta Hrob neznámeho vojaka,” poznamenal Števove.

 

Do slovenských miest a obcí sa tento rok vrátia tradičné vianočné trhy. Zdroj: archív zoznam.sk

Po dvojročnej pandemickej prestávke sa vianočné trhy vrátia aj do bratislavskej Petržalky. Mestská časť v spolupráci so svojimi kultúrnymi zariadeniami a miestnou knižnicou pozývajú verejnosť na bohatý kultúrny program Vianočnej Petržalky, ktorý bude pozostávať z viacerých hlavných aj sprievodných podujatí určených pre deti aj dospelých. „Neoddeliteľnou súčasťou programu budú tradičné vianočné trhy, ktoré sa po dvoch rokoch opäť vracajú na Námestie Republiky v termíne od 26. novembra do 22. decembra. Otvorené budú denne – pondelok až piatok od 11:00 do 21:00 a cez víkendy od 09:00 do 20:00,“ informovala Mária Halašková, hovorkyňa Mestskej časti Bratislava-Petržalka.

Celkovo bude k dispozícii 13 stánkov s občerstvením a rozličným vianočným tovarom. Kultúrny program trhov odštartuje v nedeľu 27. novembra o 18:00 vystúpením víťazky súťaže slovenskej Superstar z roku 2005 Kataríny Koščovej a vokálneho zboru Vocalatté. Pričom do Petržalky zavíta aj Mikuláš. Ten spolu so svojimi pomocníkmi – anjelom a čertom – príde druhú adventnú nedeľu 4. decembra. Atmosféru v Petržalke dotvorí takmer desaťmetrový smrek zo Stupavy.