Politika Zahraničné Top

Vicekancelár kritizuje Merkelovú: Utečencom nevytvorila podmienky

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová podcenila vážnosť problému integrácie rekordného množstva migrantov, ktorí prišli do krajiny počas minulého roka. Vyhlásil to v nedeľu vicekancelár Sigmar Gabriel, ktorý je zároveň ministrom hospodárstva a šéfom koaličných sociálnych demokratov, informovala agentúra DPA.

“Vždy sme vraveli, že je nemysliteľné, aby Nemecko prijímalo každý rok milión ľudí,” povedal Gabriel v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu ZDF. Vicekancelár v tejto súvislosti kritizoval Merkelovú za to, že opakovane uisťovala Nemcov o tom, že integráciu veľkého množstva utečencov je možné zvládnuť. Podľa jeho názoru sa však nepostarala o vytvorenie vhodných podmienok.

Agentúra Reuters pripomenula, že vyhlásenie šéfa sociálnych demokratov prichádza v období keď sa začína kampaň pred budúcoročnými voľbami do Spolkového smenu a tiež pred septembrovými krajinskými voľbami v Berlíne a Meklenbursku-Predpomoransku. Samotná Merkelová v nedeľňajšom rozhovore pre televíziu ARD svoju utečeneckú politiku opäť obhajovala.

Podľa jej slov sa pri zvládnutí migračnej vlny podarilo v Nemecku dosiahnuť veľmi mnoho a v relatívne krátkom čase. Nemecká vláda pritom v spolupráci s jednotlivými spolkovými krajinami a samosprávami vyvíjala veľké úsilie pri riešení praktických problémov, úpravách zákonov a zabezpečovaní financií, tvrdí kancelárka.