Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VIDEO AKTUÁLNE Peklo ZAČALO: Vyhlásená je MIMORIADNA SITUÁCIA! Búrky udreli ešte SILNEJŠIE

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Včera nás potrápili intenzívne búrky a pred nami je ďalší búrlivý deň. Meteorológovia dokonca očakávajú ešte horšie počasie ako v uplynulých dňoch. Podľa imeteto.sk treba očakávať opäť silné búrky, ktoré sa vyskytujú už od rána.

Aktualizácia 16:50 Obec Brzotín v okrese Rožňava rieši po piatkovej prietrži mračien otázku bývania približne pre 40 ľudí, ktorým zatopilo ich domovy. Na mieste zasahujú aj hasiči.

Aktualizácia 14:50 Hasiči pomáhali pre povodne z intenzívnych dažďov vo viacerých obciach či mestách Banskobystrického kraja. Ministerstvo vnútra krátko pred 14.00 h evidovalo sedem obcí, kde bol v piatok vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity a v niektorých z nich aj mimoriadna situácia. Ide o Beluj, Prenčov, Sebechleby, Baďan, Ladzany, Hontianske Tesáre a Drážovce.

Aktualizácia 14:10 V okrese Levice platí od 13.30 h najvyšší stupeň výstrahy pred prívalovou povodňou. V aktualizácii hydrologickej situácie o tom informoval na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Výstraha 3. stupňa pre územie Levice-západ zatiaľ platí do 18.30 h.

 

Aktualizácia 13:10 V obci Sebechleby v okrese Krupina došlo dnes dopoludnia v dôsledku intenzívnych zrážok k zatopeniu veľkej časti obce. Na mieste sa nachádza krízový štáb aj záchranné zložky.

Aktualizácia 12:17  V obci Beluj v okrese Banská Štiavnica platí mimoriadna situácia. Pre vybreženie miestneho potoka tam vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Voda sa podľa ďalších fotografií dostala až k domom. Problémy hlásia aj z obcí Ladzany či Sebechleby.

Aktualizácia 10:40 Búrky udreli už aj na východe. Zatiaľ čo na západe búrky ustali, objavuje sa len intenzívnejší dážď, na východe je búrlivo.

Rarar búrky. Zdroj: SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Aktualizácia 10:20 Za posledných 24 hodín spadlo v našich regiónoch už vyše 60 mm zrážok. Túto hodnotu už prekročila stanica Detvianska Huta, tam spadlo už 61,6 mm zrážok. K hranici 60 mm sa blížia aj Siladice, kde k 9. hodine napršalo 55,9 mm.

Aktualizácia 10:10 Na Slovensku dnes už udrelo vyše 9 000 bleskov. Najviac v západnej polovici nášho územia. Ďalšia búrková oblačnosť s početnými bleskovými výbojmi postupuje od juhovýchodu.

Aktualizácia 10:00 Voda robí problémy na ceste pod mostom pri Slovnaftke v smere do Zvolena. Vodiči upozorňujú, že toto miesto môže byť o chvíľu neprejazdné.

Aktualizácia 9:50 – Slovenský hydrometeorologický ústav zvýšil výstrahy pred búrkami na druhý stupeň pre všetky okresy. SHMÚ zároveň vydal aj hydrologické výstrahy. Tretí stupeň výstrahy v súvislosti s prívalovou povodňou platí pre oblasť Levice-západ. V Banskej Štiavnici, Krupine, Lučenci a Leviciach-východ vydal ústav výstrahu druhého stupňa. V Prievidzi platí výstraha prvého stupňa.

Výstraha II. stupňa dnes platí pre všetky okresy. Zdroj: SHMÚ
Výstraha II. stupňa dnes platí pre všetky okresy. Zdroj: SHMÚ

Aktualizácia 9:45 – Búrky v piatok úradujú už od rána. Spôsobujú škody a problémy vodičom na cestách. Ako informuje imeteo.sk, už od nočných hodín sa na Slovensku vyskytujú početné búrky, ktoré sú aj intenzívnejšie. Sprevádzané sú prívalovými zrážkami. Voda z nich nestíha odtekať a tak vodiči upozorňujú na viacero úsekov ciest, ktoré zaliala voda. Najkritickejšia situácia je na západnom a strednom Slovensku. Spadli tam desiatky mm zrážok v priebehu pár hodín. Vodiči sa sťažovali na množstvo vody na cestách v okolí Ivanky pri Dunaji.

Aktualizácia 8:25 – Takto to vyzerá po intenzívnej búrke v obci Beluj v okrese Banská Štiavnica, kde vyhlásili mimoriadnu situáciu a platí III. stupeň povodňovej aktivity.

Pozor si dajte na celom Slovensku

Dnes nás čaká v poradí už štvrtý búrkový deň. Včera sme zaznamenali zatiaľ najintenzívnejšie búrky. Vyskytlo sa niekoľko trómb a prívalové zrážky, ktoré spôsobili značne problémy najmä na cestách.

Ako to vyzeralo v slovenských regiónoch včera, si môžete pozrieť v nasledujúcom linku:


BÚRKY naberajú na sile! TORNÁDO zosadlo neďaleko Slovenska: Silný dážď a krúpy lynčujú naše REGIÓNY


Charakter počasia sa v našej oblasti veľmi nemení. “Počasie je aj naďalej pod vplyvom rozsiahlej brázdy nízkeho tlaku vzduchu, ktorý zároveň do našej oblasti pumpuje veľmi vlhký vzduch, ktorý možno pociťovať na dusnom počasí,” približujú odborníci z imeteo.sk. Ako pokračujú, podľa viacerých parametrov to dnes bude ešte horšie ako v uplynulých dňoch.

 

Riziko dnešných búrok opäť platí pre celé územie. Nie je preto možné predpovedať, ktoré obce, či mestá dnes zaplaví voda. “Isté však je, že búrky opäť prinesú desiatky milimetrov zrážok. Takéto výdatné zrážky nie je možné rýchlo odviesť a opäť je tak riziko lokálnych záplav. Najhoršie by to na našom území malo byť opäť popoludní, teda od 12:00 do 18:00,” predpovedajú meteorológovia. Prvé búrky sa už objavujú na našom území od rána.