Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Banskobystrický kraj rozhodne nezaostáva. Cez leto sa zabavia všetky generácie

Zdroj: FB Banská Bystrica

BRATISLAVA – Leto stále neodchádza a preto si prázdniny treba užiť naplno. Mestá žijú kultúrnymi podujatiami. Pre návštevníkov pripravili mnoho predstavení, koncertov či jarmokov. Nezabúdajú ani na deti. Tie sa už tradične môžu tešiť na tvorivé dielne. Glob.sk prináša prehľad zaujímavých atrakcií počas kultúrneho leta v Banskobystrickom kraji.

 

Okresy v Banskobystrickom kraji hýria zábavou. Každý jeden organizuje zaujímavé akcie, ktoré každoročne prilákajú množstvo návštevníkov.

Nechýbajú pestré koncerty na ktoré len tak rýchlo nezabudnete.

Veľkým lákadlom je koncert Kollárovcov, Mira Jaroša, či festival piva. Nájdite si vo svojom meste to svoje.

Banská Bystrica

Na amfiteátri bude veselo. Neváhajte navštíviť premietanie Letného kina, ktoré je od tejto sezóny čerstvo digitalizované. Pripravených je niekoľko filmových trhákov: Avengers: Endgame (11.8.), Vtedy v Hollywoode (18.8.), Psia Duša 2 (19.8.), Free Solo (20.8.), Kto je ďalší? (22.8.). Filmov ale bude oveľa viac.

Amfiteáter obsadí aj festival ľudovej hudby a tanca pod Urpínom – Folklórna Bystrica (16.-17.8.). ,,Folklórna Bystrica má ambíciu vrátiť do mesta pod Urpínom tradíciu folklórnych koncertov a festivalov, ktoré sa v predošlej ére tešili veľkému záujmu,‘‘ uvádza festival.

Tešiť sa môžete aj na stretnutie miestnych jazzových kapiel na Klopačke v Španej Doline – International Jazz Festival (16.8.). Začiatkom septembra je veľkým lákadlom tradičný Radvanský jarmok. Ten si tento rok zapíše už svoje 362. pokračovanie (5.-8.9.) 

 

Začiatkom septembra je veľkým lákadlom tradičný Radvanský jarmok. Zdroj: FB Banská Bystrica

Banská Štiavnica

Slovenské banské múzeum pozýva do Dielničky v Kammerhofe, kde sa už tradične konajú Letné tvorivé dielničky. Potrvajú do 17.augusta. Pre malých i veľkých je pripravená široká paleta zaujímavých tvorivých aktivít.

Slovenské banské múzeum v spolupráci s bývalými a súčasnými zamestnancami banskoštiavnických textilných podnikov, pripravilo výstavu Príbeh značky PLETA (19.7.-19.8.). ,,Spoločný projekt má ambíciu verejnosti priblížiť bohatú históriu textilnej výroby v Banskej Štiavnici, spojenú najmä s viac ako štyri desaťročia trvajúcou existenciou podniku a módnej značky PLETA,‘‘ napísalo múzeum.

Za zmienku stojí aj tradičné podujatie Slovenského banského múzea Haraburdy alebo bazár (ne)potrebných vecí (21.8. – 7.9.). Ak vám je ľúto vyhodiť vaše haraburdy, jednoducho ich prineste do bazáru.

Brezno

V rámci Breznianskeho kultúrneho leta sa už tradične koná nedeľné divadielko. Dnes sa môžete tešiť na divadelné predstavenie Hokiho a Pokiho o ceste za nádherným úkazom prírody – Cesta za dúhou. Budúca nedeľa (18.8.) bude patriť rozprávke o malom prešibanom chlapcovi – Janko Hraško.

V amfiteátri v Heľpe sa bude konať už druhý ročník pohodového festivalu – Horehronské mecheche (16.-17.8.). Festival je zameraný na pôvodnú autorskú tvorbu nových a neopozeraných kapiel, v nádhernom horehronskom prostredí, v areáli najkrajšieho slovenského amfiteátra. Súčasťou podujatia bude muzikantský kemp s workshopmi, hudobná burza, streetfood zóna a pribudne aj divadlo.

V Dolnej Lehotesa bude konať upírsky nočný sprievod turistickým chodníkom jediného slovenského upíra Prdimuchu a otvorenie izby “Kelti na Horehroní” – Upírska svetlá noc (16.8.).

Námestie gen. M.R. Štefánika v Brezne bude patriť bežeckým pretekom. Bežať sa bude nočnými ulicami mesta – Beh nočným Breznom (17.8.).

Breznianske kultúrne leto vyvrcholí podujatím, ktoré vás prenesie do sveta histórie – Stredoveké bomburové slávnosti (23.-24.8.). Súčasťou akcie bude historický sprievod, bubnová šou, či ukážky sokoliarov.

 

Brezno nezabúda ani na športové aktivity. Zdroj: FB Brezno

Detva

Veľkým lákadlom a akciou roka v meste je Furmanská súťaž ťažných koní o valašku (31.8.). Súťaž je zameraná na silu, ťah a rýchlosť koní. Tento rok sa jedná už o 17.ročník.

Krupina

Mesto Krupina pozýva na bohatý program plných predstavení a zábavy. Tešiť sa môžete na koncert krupinských hudobníkov k nedožitým 70. narodeninám Jara Filipa – The Rockin’ Balls a Jaro Filip 70 (16.8.). Kapela Rockin’ balls vznikla z úcty k tradičnému a rokmi overenému Rock & Rollu. Nezabudnuteľnou akciou bude koncert Kollárovcov – Môj život je muzika (1.9.). Ich hlavný zdroj repertoáru pozostáva zo slovenskej ľudovej piesne, ktorú sa snažia obohatiť a oživiť vlastnou hudobnou úpravou.

 

Lučenec

Na Námestí republiky sa bude konať veľkolepé viacdňové podujatie, ktorého súčasťou bude pivný festival, koncerty, či divadlá – VIII. Lučenské hodovanie – dni mesta Lučenec (22.-25.8.).

Pri Pamätníku padlých na Ulici J. Kármána sa uskutočnia Spomienkové oslavy 75.výročia SNP (28.8.).

Poltár

Aj Poltár organizuje Oslavy 75. výročia SNP (28.8.).

Revúca

Mestské kultúrne stredisko v Revúcej prináša podujatie Fantastické leto, ktoré si môžete prísť vychutnať s revúckymi vychytenými kapelami: Jazz-trio (15.8., 22.8.).

 

Lučenec chystá veľkolepé hodovanie. Zdroj: FB Lučenec

Rimavská Sobota

Mesto si pripravilo niečo pre dámy, zážitkový workshop, kde si počas večera prejdete rôznymi témami, ako sú napríklad ošetrovanie a starnutie pleti, diéta pre pleť, chôdza na boso, rozvíjanie záľub, ako byť vitálna aj po päťdesiatke – Dámsky večer na Kruháči (15.8.).

Nezabudnite ani na koncert Mira Jaroša pre deti pod holým nebom na amfiteátri v Hnúšti (23.8.).

Veľký Krtíš

Ani Veľký Krtíš nezabúda na milovníkov filmov. Na amfiteátri sa bude premietať zaujímavá snímka – Kráľ Artuš: Legenda o meči (23.8.).

Zvolen

Okres je doslova nabitý programom. Tešiť sa môžete na už 12. ročník prehliadky country hudby – Country záhrada (16.8.). Nezabudnite takisto na Muzikálový festival Jozefa Bednárika (17.-18.8.). V obci Budča sa chystá Hasičská súťaž o pohár starostu (17.8.). Na zvolenskom hudobnom povstaní sa predstavia regionálne hudobné skupiny (27.8.). V meste Zvolen sa uskutoční aj 27. ročník turnaja v malom futbale – Turnaj o pohár primátorky mesta Zvolen (29.8.).Je toho omnoho viac.

 

Očakávaným podujatím je aj muzikálový festival Jozefa Bednárika. Zdroj: FB Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2019

Žarnovica

Dnes sa môžete ísť pozrieť na 300. preteky na plochej dráhe – Finále Európskeho pohára do 19 rokov. Iba druhýkrát v histórii plochej dráhy budú v Žarnovici dekorovaní absolútni víťazi pretekov európskeho významu. Na žarnovickej dráhe sa stretnú najlepší pretekári z celej Európy. V auguste sa uskutoční aj 56. ročník Zlatej prilby SNP (25.8.).

Už od soboty naplno bežia Brežské remeselné dvory. Dnes sa môžete tešiť na nedeľný popoludňajší športový program: hasičský Memoriálom Karola Marušku aj Splav netradičných plavidiel na Hrone.

Jubilejné 75. výročie Slovenského národného povstaniasi v Žarnovici pripomenú reláciou v mestskom rozhlase a následne položením kvetov a vencov k pamätníku na Nám. SNP (28.8.).

V parku na Ul. A. Sládkoviča sa koná Letné kino – Zrodila sa hviezda (24.8.).

Žiar nad Hronom

Milovníci piva si prídu na svoje. V meste sa totiž bude konať festival piva, gulášu a dobrej muziky – Beer fest (24.8.). Tradičné podujatie bude spojené so súťažou vo varení gulášu.

V letnom pavilóne na Námestí MS sa konajú Tvorivé dielničky pre detičky. Na tom istom mieste sa uskutoční koncert Elegance (16.8.) a predstavenie Divadla Oskar – Škaredé káčatko (30.8.).

 

Galéria
O divadelné predstavenia nebude núdza. Zdroj: brezno.sk
Na festivale si prídu milovníci hudby na svoje. Zdroj: FB Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2019
Mestá ožijú hudbou. Zdroj: brezno.sk
Deti si užijú leto naplno. Zdroj: brezno.sk
V mestách bude život aj večer. Zdroj: brezno.sk
Mestá ožijú folklórom. Zdroj: brezno.sk
Na festivale vystúpia rôzne hviezdy. Zdroj: FB Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2019
Nebudú chýbať letné kiná. Zdroj: brezno.sk
navigate_before
navigate_next