Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Emotívny a bez divákov. Taký bol symbolický koncert pre Jána Kuciaka a jeho snúbenicu

Zdroj: Pohoda festival

BRATISLAVA – Slovensko nezabúda na ohavnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Od ich smrti ubehol už nejaký čas, napriek tomu, ľudia stále spomínajú. Potvrdzuje to aj symbolický koncert, ktorý sa konal v nedeľu. Tentoraz bez divákov. Dátum nebol náhodný – koncert sa uskutočnil v deň, kedy malo byť všetko inak.

 

Kopec nad ihriskom v Gregorovciach ožil v nedeľu spomienkou. Spomienkou na dvoch mladých ľudí, ktorí mali život pred sebou.

Online koncert sa konal k výročiu plánovanej svadby novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice archeologičky Martiny Kušnírovej. No niesol v sebe aj ďalšiu symboliku. 3. máj bol totiž Svetovým dňom slobody tlače. „Hlavným posolstvom koncertu je spolupatričnosť s rodinami Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Slobodné umenie potrebuje pre svoju existenciu slobodu, za ktorej obranu zomreli Martina s Jánom. Koncert v deň ich plánovanej svadby má v sebe symboliku stretnutia – v ten deň sa mali ich prostredníctvom spojiť dve rodiny, veríme, že podujatie a odkaz Martiny a Jána spojí veľa ľudí, ktorým záleží na našej krajine,“ povedal o koncerte organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák. Festival Pohoda sa podieľal na nedeľnej akcii.

Dojemné odkazy

V deň neuskutočnenej svadby Jána a Martiny sa v Gregorovciach konal koncert už po tretí raz. Tentoraz bol úplne iný. Kvôli pretrvávajúcej pandémii bolo podujatie neverejné. Organizátori museli ľudí vyzvať, aby sa do Gregoroviec nevybrali a sledovali ho doma z pohodlia obývačky. Celú akciu moderoval Valér Ondrej. Ľudia počas koncertu zanechali pod livestreamom niekoľko odkazov. ,,Nezabudneme,’’ napísala Viera. ,,Nádherné. Krehké a silné, ako sloboda. Vďaka za túto spomienku,’’ uviedla zase Eva.

 

Jedineční umelci

Ľudia si cez livestream mohli vypočuť violončelistu Jozefa Luptáka. V jeho podaní zazneli diela ako „Threnos“ Johna Travenera, „Židovská modlitba“ od Ernesta Blocha, ako aj jeho vlastná kompozícia „Pieseň bez slov“.

Zahral aj producent a vibrafonista Dalibor Kocian – Stroon trilógiu „Fyziopsychológia zvierat“. Zazneli skladby Dych motýľa, Čo počuje slimák a Mantis he ate. ,,Ide o je jedinú Stroonovu sólokompozíciu pre vibrafón, ktorú napísal ešte počas štúdia na konzervatóriu,’’ uviedli organizátori koncertu.

 

Počas koncertu vystúpili Jozef Lupták a Dalibor Kocian. Zdroj: Pohoda festival

Krutá daň

Dychberúcu hudbu doplnili slová rodičov Jána a Martiny, ktorí sa počas koncertu prihovorili Slovákom. ,,Chcem poďakovať všetkým, ktorí nás počúvate a novinárom zaželať, aby mohli písať samé dobré správy, aby koronakríza skončila a aby sme sa mohli o rok stretnúť už v normálnom prevedení,’’ povedal otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.

Rovnako sa za podporu poďakovala aj mama Martiny Kušnírovej Zlatica. ,,Chcem poprosiť, aj keď je ťažká situácia na Slovensku, aby sa nezabudlo na nich dvoch, oni priniesli krutú daň, daň svojho života. Všetkým veľké ďakujem, že sú s nami a že sa nezabúda.”

 

Rodičia zavraždených sa poďakovali za podporu. Zdroj: Pohoda festival

Sme v tom spolu

Súčasťou akcie bola tiež inštalácia „Sme v tom spolu“, ktorú realizoval dizajnér a umelecký kováč Michal Kačmár. ,,Napriek všetkým obmedzeniam si chceme pripomenúť dvoch mladých ľudí, ktorých osud zmenil našu krajinu,’’ dodali organizátori.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Motívom vraždy bola zrejme novinárska práca. Kuciak písal o daňových podvodoch, praní špinavých peňazí a o ľuďoch blízkych vysokopostaveným politikom. Z vraždy je dnes obžalovaná trojica Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Marian Kočner, ktorí sa postavili pred senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Všetci traja vinu odmietajú. Sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó, ktorý s políciou od začiatku spolupracoval, uzavrel dohodu o vine a treste. V decembri 2019 ho odsúdili na 15 rokov za mrežami. Miroslav Marček, ktorý sa priznal k zastreleniu mladej dvojice, dostal v apríli tohto roka trest odňatia slobody 23 rokov.

 

Nechýbala ani inštalácia, ktorá hovorí za všetko. Zdroj: Pohoda festival

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Novinára s jeho snúbenicou zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
O dojemné vystúpenie sa postaral violončelista Jozef Lupták. Zdroj: Pohoda festival
Zahral aj producent a vibrafonista Dalibor Kocian. Zdroj: Pohoda festival
Minulý rok bola súčasťou koncertu inštalácia Nezabudneme. Zdroj: TASR / Roman Hanc
V roku 2018 bola súčasťou koncertu inštalácia Sme s vami. Zdroj: TASR –/ Milan Kapusta
navigate_before
navigate_next