Spoločnosť Domáce Kultúra PR článok Top

VIDEO Folklórny festival inak, než ho poznáte. Jánošíkove dni v Terchovej odhalia aj súkromie známeho hrdinu

Zdroj: janosikovedni.sk

BRATISLAVA – Už dnes večer symbolické sprístupnenie Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade zaháji 57.ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Tohtoročné podujatie bude však iné, než po ostatné roky. Predstaví legendárneho národného hrdinu cez jeho súkromie, ktoré je malo známe. Spoznáte tak celú jánošíkovskú famíliu. Akcia bude aj oslavou jubileí významných osobností.

 

Legendárny folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej sa začína dnes a potrvá až do nedele. Organizátori si na programe dali opäť záležať a pripravili podujatia, ktoré spestria prázdninové dni. Kľúčovým slovom podujatia je v tomto roku Muzikant, s podtitulom Rok jubileí mnohých terchovských hudobníkov. ,,Pripomíname si výročia desiatok terchovských hudcov a muzikantov, ktorí písali výrazné kapitoly terchovskej muziky, zapísanej už šesť rokov v zoznamoch UNESCO. Okrem nich si všímame aj jubileá osobností celoslovenského významu, ktoré taktiež prispeli k rozvoju a propagácii terchovskej muziky,” vysvetlil šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj. Večer bude v rodnej osade Juraja Jánošíka slávnostne sprístupnený Symbolický dom patróna festivalu a nebude chýbať ani jánošíkovská vatra.

 

Symbolický dom

Jánošíkove dni sa vlani podarilo prvýkrát otvoriť v Jánošíkovej rodnej osade. ,,Tento rok slávnostne otvoríme aj jeho symbolický dom. Je to minimúzeum, v ktorom môžu návštevníci vidieť celú rodinu Jánošíka – otca, mamu, súrodencov. Zároveň uvidia miesto, kde sa Jánošík narodil a môžu si odtiaľ odniesť aj suveníry s jánošíkovskými motívmi,” povedal starosta Terchovej Jozef Dávidík. Expozícia sa bude niesť v duchu prezentácie Jánošíka cez rodinné súvislosti. ,,Tento jeho rozmer je málo známy, nie je medializovaný. O rodinných väzbách a súvislostiach sa doteraz ani veľmi nepísalo. Chceme, aby na mieste, kde sa narodil, zazneli v širších súvislostiach,” uviedol šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj.

 

Počas festivalu spoznáte celú famíliu J. Jánošíka. Zdroj: janosikovedni.sk

Zimomriavky po celom tele

Počas piatich dní sa na šiestich festivalových pódiách (amfiteáter Nad bôrami, festivalové šapitó, areál pod sochou Juraja Jánošíka, Relaxačno-informačné centrum Terchovec, Kultúrny dom A. Hlinku, Terchovská galéria umenia) predstaví v 37 programoch takmer 1650 účinkujúcich nielen zo Slovenska. Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru tradične sľubuje piatkový terchovský galavečer (20:30). Uskutoční sa v amfiteátri Nad bôrami. Počas večera vystúpia muzikanti, ktorí oslávia terchovskú muziku. V sobotnom medzinárodnom galaprograme (20:30) zase vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Poľska, Ruska a Srbska. Záverečné slovo bude patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru.

 

Počas festivalu sa predstavia rôzne súbory. Zdroj: janosikovedni.sk

Nádherná prehliadka

Festival Jánošíkove dni v Terchovej vyvrcholí v nedeľu záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami „Jánošík je sloboda a sloboda je večná!“ (14:30) – pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Účinkovať v ňom budú folklórne súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia, Horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova.

Neodmysliteľnou zložkou posledného dňa Jánošíkových dní býva divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch (12:30). ,,Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktoré vlani oslávilo 50. výročie vzniku. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií, za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta,‘‘ priblížil Cabadaj.

 

Niečo pre každého

Okrem hlavného programu sú pripravené aj rôzne sprievodné podujatia. Návštevníkov čakajú výstavy (Bratia Mahútovci – vernisáž v Makovického dome v Žiline, Symboly smútku & Kríže Slovenska – pri príležitosti životného jubilea fotografa Ivana Köhlera, multižánrová výstava Keď sa povie terchovský muzikant…). Organizátori nezabúdajú ani na prezentáciu ľudových remesiel. Veľkým lákadlom je aj divadelné predstavenie Sváko Ragan, či česko-slovenský muzikál Kubo. Deti sa môžu tešiť na tvorivé dielne. Zaujímavá bude škola tanca, ale aj premietanie filmov. ,,Spomenúť treba tiež pokus o prekonanie vlastného slovenského rekordu v najväčšom počte spoločne hrajúcich heligonkárov. Chýbať nebude ani charitatívny rozmer, konkrétne pomoc mladému muzikantovi s neľahkým životným údelom,‘‘ zdôraznil Peter Cabadaj.

 

Kľúčovým slovom podujatia je v tomto roku Muzikant. Zdroj: janosikovedni.sk

Cenné rady

Vstupenky na 57.ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej si zakúpite TU.

Na parkovanie vozidiel účastníkov festivalu budú vyčlenené záchytné parkoviská, krajnice miestnych komunikácií v obci a označené verejné priestranstvá. Plynulosť dopravy bude na exponovaných miestach v obci zabezpečená aj prostredníctvom regulovania dopravy organizátormi podujatia v spolupráci s políciou.

Stáva sa, že počas festivalov návštevníci stratia alebo nájdu osobné veci, ktoré by chceli získať späť, respektíve vrátiť pôvodnému majiteľovi. Organizátori preto na ich oficiálnej stránke pripravili jednoduchú aplikáciu. Tam môžu účastníci nahlasovať stratené alebo nájdené osobné veci.

 

Galéria
Festival ponúka bohatý program. Zdroj: janosikovedni.sk
Súčasťou budú konské sprievody. Zdroj: janosikovedni.sk
Na pódiu sa predstavia umelci nielen zo Slovenska. Zdroj: janosikovedni.sk
Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií. Zdroj: janosikovedni.sk
Folklórny fetsival sa teší veľkej návštevnosti. Zdroj: janosikovedni.sk
Konské sprievody sú veľkou atrakciou. Zdroj: janosikovedni.sk
Súčasťou budú rôzne sprievodné podujatia. Zdroj: janosikovedni.sk
Festival potrvá až do soboty. Zdroj: janosikovedni.sk
Festival opäť pripomenie nášho národného hrdinu. Zdroj: janosikovedni.sk
Počas podujatia vystúpia aj deti. Zdroj: janosikovedni.sk
Akcia bude aj oslavou jubileí významných osobností. Zdroj: janosikovedni.sk
Nebudú chýbať tradičné folklórne nástroje. Zdroj: janosikovedni.sk
Predstavia sa aj zahraničné súbory. Zdroj: janosikovedni.sk
Festival Jánošíkove dni v Terchovej vyvrcholí v nedeľu záverečným galaprogramom. Zdroj: janosikovedni.sk
navigate_before
navigate_next