Domáce Šport Top

VIDEO Futbalisti Slovana odvrátili fiasko a blamáž. Splnili si povinnosť a sú v treťom predkole Európskej ligy

Futbalisti bratislavského Slovana postúpili do tretieho predkola Európskej ligy po vyradení kosovského KF Feronikeli.. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Futbalisti Slovana Bratislava postúpili do tretieho predkola Európskej ligy, keď po víťazstve 2:1 v Bratislave na Tehelnom poli vyhrali aj v odvete na pôde kosovského KF Feronikeli 2:0 gólmi Vernona de Marca a Davida Holmana.  Toľko základná informácia k dvojzápasu.

Povinnosť splnená, národný a klubový koeficient sa vylepšil, majitelia si môžu dať oslavný pohárik šampanského a fanúšikovia hotovať chorály na ďalšieho súpera. Dočasný tréner Ján Kozák ml. to po zápase zhodnotil pragmaticky. „Veci, na ktorých sme pracovali posledné dva dni, preniesli hráči na ihrisko a splnili to, čo sme si povedali ešte pred zápasom. Vedeli sme, že začiatok bude dôležitý, pretože domáci boli tí, ktorí potrebovali vyhrať. Úvodných 20 minút nebolo ľahkých, boli tam nejaké skrumáže, ale chalani to zvládli výborne. Najviac ma teší, že hráči vnímajú, čo od nich chceme a dnes v podstate do bodky splnili taktické zámery. Niektorí by si možno priali aj viac gólov, ale vo futbale sú dôležité víťazstvá. V prvom rade treba pracovať na automatizmoch v defenzíve a organizácii hry, postupne príde aj viac gólov, no musíte mať základ, od ktorého sa môžete ďalej odraziť. Myslím si, že dnes sme urobili ďalší krok dopredu. Prial som si, aby v druhom polčase bolo na domácich tribúnach ticho, čo sa aj skutočne stalo. Aj domáci priaznivci cítili, že zápas máme pod kontrolou a neverili v obrat.”

Vasil Božikov, Argjend Malaj, Ratao a brankár Florian Smakiqi v zápase predkola EL Slovan – Feronikeli. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Ale žiadne ďalšie veľké a prehnané gratulácie, či ovácie, slovanisti očakávať nemôžu. Tí by totiž všetci mali ísť zborovo do kostola zapáliť veľkú oltárnu sviečku za tie dary v podobe vyžrebovaných súperov. Sutjeska Nikšič aj KF Feronikeli sú totiž tímy zo suterénu futbalovej Európy ktorí nemôžu Slovanu konkurovať absolútne v ničom. Napriek tomu ho jeden z nich vylial z Ligy majstrov. Ani jeden nepreveril Slovan v ničom, iba mu obaja nastavili zrkadlo a ukázali, kde je jeho miesto. Vyššie ako sú oba balkánske kluby, ale nie tak vysoko, aby sa belasí dokázali aspoň chytiť parapety európskej smotánky. Aj taká je vizitka slovenského majstra, ktorý má vždy pred pohárovou sezónou veľké plány, sebavedomie a reči. Teraz treba už iba dúfať, že Bratislavčania zvládnu aj tretie predkolo a potom môže aj slovanistická valaška vystreliť. Po tragickom začiatku sezóny by to bol extra úspech.

Dočasný tréner Slovana Bratislava Ján Kozák ml. a kapitán mužstva Vasil Božikov. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

V každom prípade by to malo byť s trénerom Jánom Kozákom ml. na lavičke. Ďalšie experimenty si už klub nemôže dovoliť . Spomína sa síce meno Vladimíra Weissa, ktorý už bol trénerom Slovana a v súčasnosti šéfuje reprezentácii Gruzínska.  Len je otázne za akých podmienok, aj finančných, by do Slovana chcel ísť. Už tam raz bol a popálil sa. Mať nadštandardné vzťahy s majiteľom klubu ešte neznamená, že máte v Slovane vyhrané. Liga majstrov je totiž fuč a našu ligu musí vyhrať Slovan, bez urážky, aj s mopom na striedačke. Rok je dosť dlhá doba na to, aby si v klube konečne vysvetlili priority. Slovenský titul či pohár to nie je. To sú povinnosti bez nároku na diskusiu a odmenu. Slovan je najslávnejším, najpopulárnejším a najbohatším slovenským klubom, ale roky sa tak vôbec nespráva a neprezentuje. Už je preto čas nielen chcieť byť európskym top tímom,  ale aj to dokázať na ihrisku a mimo neho. Potrebuje to Slovan aj slovenský futbal.