Domáce Šport Top

VIDEO Futbalová Liga národov ako remeň a pikantné derby s Českom. Súperom Slovenska je aj Škótsko a Izrael

V Amsterdame vyžrebovali futbalovú Ligu národov. Slovensko sa v derby stretne aj s Česko. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Slovenská futbalová reprezentácia sa v 2. skupine B-divízie Ligy národov 2020 stretne s Českom, Škótskom a Izraelom. Rozhodol o tom utorňajší žreb v Amsterdame, pri ktorom Slovensko figurovalo v treťom výkonnostnom koši svojej divízie.

 

Bývalý holandský reprezentant Rafael van der Vaart prisúdil Slovákom z prvého koša reprízu derby s Čechmi, z druhého Škótov a zo štvrtého Izraelčanov. “Pre mňa to okorenilo Česko, takže to bude odveta za predchádzajúce súboje v Lige národov, kde sme prehrali oba zápasy. Je to čerešnička na torte, skupina je náročná, ale Slovensko má skúsenosť so všetkými troma súpermi. Asi mi to nebude nikto veriť, ale skupinu som uhádol do jedného, samozrejme, radšej by som to vymenil za postup na majstrovstvá Európy. Všetci súperi sú ťažkí, Česko nás dvakrát zdolalo, veríme, že dokážeme uspieť,” povedal reprezentačný tréner Pavel Hapal.  “Myslím si, že to bude mať opäť náboj, máme Česku čo vracať. Určite to bude zaujímavé. Česko sa žrebovalo z prvého koša, ale dúfam, že tentoraz budeme úspešnejší a všetkých prekvapíme,” dodal prezident futbalového zväzu Kováčik.

“Je to pozitívny žreb, atraktívny pre fanúšikov. Na Slovensko ich príde veľa,” povedal predseda českej asociácie Martin Malík. S Českom sme sa už stretli v Lige národov na jeseň 2018 a prehrali sme oba duely. V Trnave 1:2 a v Prahe 0:1. “Slovensko je nám súdené. Je to silný súper, derby, bude plný štadión,” vyjadril sa tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý.

Škótsko bolo protivníkom Slovenska v kvalifikácii svetového šampionátu 2018. “Poznáme ich, na jeseň 2016 sme doma vyhrali trojgólovým rozdielom, v Glasgowe sme nešťastne prehrali. Dostali sme zaujímavú, ťažkú skupinu. Tak ako v prvom ročníku Ligy národov, aj teraz sme dostali Česko. Minule sme proti našim bratom prehrali oba zápasy. Teraz im to môžeme odplatiť. Izrael je pre mňa neznámy. Máme svoju silu, v skupine sa pobijeme o čo najlepší výsledok,” povedal kapitán Marek Hamšík.

Počet duelov v skupinovej fáze od 3. septembra až 17. novembra sa zvýšil na 162 a na jeseň tohto roka odpadla možnosť odohrať prípravné zápasy. Z Ligy národov (LN) bude šanca postúpiť cez baráž na majstrovstvá sveta 2022 do Kataru, ktorá už neponúkne štyri miestenky ako v prípade ME 2020, ale iba dve. Dvaja najlepší z LN, ktorí si nezaistia postup z riadnej kvalifikácie, sa pripoja k desiatke tímov z druhých miest kvalifikácie. Táto dvanástka vytvorí tri štvorčlenné skupiny, v ktorých sa systémom play-off na jeden zápas rozhodne o troch účastníkoch šampionátu v Katare.

Slovenská futbalová reprezentácia pred duelom s Chorvátskom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Žreb Ligy národov 2020

A-divízia:
1. skupina: Holandsko, Taliansko, Bosna a Hercegovina, Poľsko
2. skupina: Anglicko, Belgicko, Dánsko, Island
3. skupina: Portugalsko, Francúzsko, Švédsko, Chorvátsko
4. skupina: Švajčiarsko, Španielsko, Ukrajina, Nemecko

    B-divízia:
1. skupina: Rakúsko, Nórsko, Severné Írsko, Rumunsko
2. skupina: Česko, Škótsko, SLOVENSKO, Izrael
3. skupina: Rusko, Srbsko, Turecko, Maďarsko
4. skupina: Wales, Fínsko, Írsko, Bulharsko

 C-divízia:
1. skupina: Čierna Hora, Cyprus, Luxembursko, Azerbajdžan
2. skupina: Gruzínsko, Severné Macedónsko, Estónsko, Arménsko
3. skupina: Grécko, Kosovo, Slovinsko, Moldavsko
4. skupina: Albánsko, Bielorusko, Litva, Kazachstan

D-divízia:
1. skupina: Faerské ostrovy, Lotyšsko, Andorra, Malta
2. skupina: Gibraltár, Lichtenštajnsko, San Maríno

  Kalendár Ligy národov
piatok 4. septembra 2020: Slovensko – Česko (20.45)
pondelok 7. septembra 2020: Izrael – Slovensko (20.45)
štvrtok 8. októbra 2020: Škótsko – Slovensko (20.45)
nedeľa 11. októbra 2020: Slovensko – Izrael (20.45)
sobota 14. novembra 2020: Slovensko – Škótsko (18.00)
utorok 17. novembra 2020: Česko – Slovensko (20.45)