Domáce GPlus Servis Top

VIDEO Internet sa mýli. Zaručený trik, ako odstrániť kliešťa, neexistuje

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pobyt na čerstvom vzduchu a hry v tráve nemusia mať vždy len pozitívne účinky. Sila prírody a inak prospešný hmyz dokážu znepríjemniť detské vyčíňanie na čerstvom vzduchu. Azda každému sa už naskytla nepríjemná skúsenosť s osami, včelami či kliešťami. Zatiaľ čo bodavý hmyz je vo veľkej miere pre náš život prospešný, o kliešťoch sa to povedať nedá. Tie parazitujú na najtajnejších zákutiach našich tiel a dokážu prenášať nebezpečné ochorenia. Lekár Urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ondrej Alchus radí, ako promptne odhaliť vážnosť situácie, kedy navštíviť lekára s úštipnutým dieťaťom, ale aj to, kedy rodič vie, že spravil všetko správne.

 

Leto je v rozkvete a slnečné lúče vyháňajú do prírody nielen ľudí, ale aj kliešte, ktoré sa už nevedia dočkať svojich nových hostiteľov. Malé, čierne a nenápadné parazity vyčkávajú na tú najvhodnejšiu príležitosť, aby mohli doslovať piť krv. Internet ponúka nespočetné množstvo rád, ako ,,správne” odstrániť tohto neželaného návštevníka. Niekto si pômôže pinzetou, iný zas radšej siahne po dezinfekcii. Recepty starých mám zas odporúčajú obväz a mydlo.

Ktorý z trikov je však ten najsprávnejší či najbezpenejší? Lekár Ondrej Alchus si stojí za názorom, že neexistuje žiadny zaručený postup. ,,Pri akomkoľvek variante sa môže stať, že časť tela zostane vo vnútri. Samozrejme, ak sa rodič na to necíti, treba radšej vyhľadať lekársku pomoc,” vysvetlil lekár. Odstránenie kliešťa ale nie je ten najzávažnejší problém. Tieto parazity môžu totiž prenášať najmä dve ochorenia, Lymskú chorobu alebo Kliešťovú encefalitídu. Lymská choroba známa aj ako borelióza, sa prejavuje červeným fľakom okolo rany. Jej inkubačná doba je 7 až 14 dní od infikovania. Druhé štádium tohto ochorenia sa podobá príznakom chrípky ako horúčka, malátnosť či bolesť svalov. Každé začervenanie by pritom mal posúdiť lekár. ,,Ak je rana červená aj po 2 až 3 týždňoch, určite neodkladne vyhľadajte pomoc. Je tiež potrebné sledovať aj celé telo, pretože infikovaný kliešť sa mohol iba nasať, alebo zostal nevšimnutý na inom mieste,” doplnil lekár Alchus.

Každé začervenanie by mal posúdiť lekár. Zdroj: pixabay.com

Zlomok sekundy

Malá nepozornosť či krok vedľa bosou nohou dokáže znepríjemniť poriadne dlhú chvíľu. Ani sa nenazdáte a vaše dieťa môže za vami pribehnúť so slzami v očiach a so zapichnutým žihadlom osy. Zaručená metóda, ako čo najrýchlejšie ošetriť bodnuté miesto, je pritom jednoduchá. Stačí zachovať chladnú hlavu, chytiť do ruky dezinfekciu a vybrať z mrazničky prvú zamrznutú surovinu. ,,Po zastavení prípadného krvácania je nutné skontrolovať, či v mieste bodnutia nezostalo žihadlo, kusadlo,” doplnil lekár.

O to hrôzostrašnejšia situácia môže nastať vtedy, ak osa uštedrila dieťaťu žihadlo priamo do úst. Tu je už ,,prvá pomoc” o niečo zložitejšia. ,,Treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc, prípadne volať tiesňovú linku. Kým nepríde pomoc, treba vybrať žihadlo a ranu chladiť,” upozornil lekár urgentného príjmu Ondrej Alchus.

Glob.sk vám prináša sériu rád, ako sa vyvarovať nešťastiu, promptne reagovať v nečakaných situáciách, ale aj to, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc a kedy stačí problém vyriešiť domácou starostlivosťou. Seriál sme odštartovali  prvým dielom o rizikách slnečného žiarenia na organizmus dieťaťa, o ktorých sa viac môžete dočítať TU. V predchádzajúcej časti ste sa mohli dočítať viac o nebezpečenstve nesprávneho klimatizovania. Bližšie informácie nájdete TU.