Domáce Kultúra Top

VIDEO Leto štartuje vo veľkom. Kultúrne letá ponúkajú nezabudnuteľné zážitky

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Leto plné oddychu, pohody a zábavy. Kultúrne letá lákajú návštevníkov na množstvo atrakcií a zaujímavých predstavení. Tešiť sa môžete na rôzne hudobné, tanečné, ale aj divadelné projekty. Glob.sk prináša prehľad zaujímavých atrakcií počas kultúrneho leta v Bratislavskom kraji.

 

Dovolenka sa dá stráviť aj inak, ako len pri mori. Slnečné lúče odštartovali letnú sezónu naplno. Verejnosť sa môže aj tento rok tešiť na rôzne motivačné podujatia, benefičné koncerty. Nebudú chýbať festivaly, ktoré ponúknu to najlepšie z našej kultúry. Samozrejme, podujatia nezabúdajú ani na deti. Pre nich sú pripravené divadelné predstavenia.

Bratislava

K letnému hlavnému mestu neodmysliteľne patrí festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti. Tento rok slávia už svoj 44. ročník. Bratislavčanov a návštevníkov lákajú na ponuku multižánrových kultúrnych zážitkov. Celý program Kultúrneho leta si môžete pozrieť na oficiálnej stránke.

Vďaka jedinečnému podujatiu Medzinárodná Bratislava sprostredkuje hlavné mesto čaro cudzích krajín. Spoznáte kultúru iných krajín, ich zvyklosti, či tradičnú hudbu.

  • Japonský deň (6.7.)
  • Francúzsky deň (12.7.)
  • Írsky deň (17.7.)
  • Turecký deň (20.7.)
  • Indonézsky deň (24.8)

 

Vášnivé rytmy

Kultúrne leto nezabúda ani na tých najzraniteľnejších. Na pláne je motivačné podujatie Koncert pre nádej (10.7.). Operné árie zaspieva nevidiaci Maroš Bango. Koncert je určený pre ľudí, ktorí sú sociálne či zdravotne znevýhodnení a neveria vo svoje vlastné schopnosti.

Súčasťou pomoci bude aj tradičný medzinárodný festival Cigánsky bašavel (24.8.). Na hrade Devín vás čakajú rómske piesne, tradičné rómske jedlá. Výťažok zo vstupného poputuje pre rómske deti zapojené v štipendijnom programe občianskeho združenia Divé maky.

 

Na hrade Devín budú znieť rómske piesne. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Premiéra aj derniéra

Bratislavský hrad ožije umením. Najväčšou divadelnou prehliadkou v Európe sú Letné shakespearovské slávnosti (5.7. – 4.8.). Diváci majú príležitosť zažiť premiéru inscenácie Rómeo a Júlia, tiež Večer Tříkrálový. Nebude chýbať ani Komédia omylov. Derniéru bude mať nezabudnuteľné predstavenie Othello.

Každú sobotu bude Mestské divadlo na trhu (1.6.-29.9.) prinášať rozprávky z dielní rozmanitých dramatických zoskupení – Divadlo Pod Hríbikom, Kasia, Divadlo SpozaVoza, Cirkuskus, Edudrama, Teatro Neline, MaKiLe a mnohé ďalšie.

 

Bratislavský hrad ožije Shakespearom. Zdroj: wshakespeare.sk

Tradície zostávajú

Počas leta organizátori podujatí skĺbia minulosť s prítomnosťou. Do obdobia stredoveku vtiahnu divákov Rytieri na Devíne (6.7.,3.8.,31.8.). Pozornosť budú pútať dobovou hudbou, tancom či rytierskym turnajom na koňoch. Lákadlom bude premiéra predstavenia – Zajatie Richarda Levie srdce.

Podujatie Dni majstrov – ÚĽUV (31.8. – 1.9.) predstaví tradičné remeslá z celého Slovenska. Ulice Starého Mesta tak budú dýchať históriou.

 

Malacky

Malacké kultúrne leto pozýva na premietanie pod hviezdami. Na nádvorí kaštieľa sa až do augusta budú premietať filmové trháky. Nezabúdajú ani na romantické duše. Pre divákov sú naplánované filmy: Po čom muži túžia, Zrodila sa hviezda, Trhlina, Bohemian Rhapsody, či Ženy v behu.

Tradičné letné utorky v kaštieli okorenia rôzne besedy, ale aj cestovateľské kino so Sabinou Zetkovou – Rok na Bali (9.7.).  Zaujímavosťou bude aj prednáška s prezentáciou – Tradičná svadba na Záhorí (20.8.).

Štvrtky budú v kaštieli zase patriť hudbe. Milovníci hudby si nenechajú ujsť koncert Chiki-Liki-Tua (18.7.), Živé kvety (25.7.). Vystúpi aj miestna kapela – Malackí fešáci (8.8.).

Pre deti sú pripravené nedeľné rozprávkové popoludnia v kaštieli. Predstavia sa: Divadlo Žihadlo, Divadlo Agapé, Divadielko Dunajka a ďalšie.

Malacké kultúrne leto je výnimočné aj svojim sprievodným programom. Na nádvorí kaštieľa sa budete môcť stretnúť s astronómom Tomášom Dobrovodským (10.8.) a samozrejme, nesmie chýbať ani poľovnícky deň (24.8.).

 

Malacké kultúrne leto bude aj tento rok zabávať deti. Zdroj: FB Mestské centrum kultúry Malacky

Pezinok

Kultúrne leto v Pezinku pozýva na popoludnie spoločenských tancov – V rytme tanca (7.7.). Okrem toho si pripomenú aj slovenského vedca, astronóma, vojaka, politika a tvorcu slovenských dejín – 100.výročie úmrtia M.R. Štefánika (14.7.). Nebude chýbať ani program pre deti. Divadlo ZáBaVKa si pripravilo predstavenie Upratovanie (28.7.).

Najviac návštevníkov zaznamenáva Pezinok počas podujatí určených pre deti. ,,Viac návštevníkov chodieva aj na tanečné predstavenia,” povedal pre Glob.sk referent cestovného ruchu a marketingu mesta Pezinok Peter Vlasák. Zároveň dodal, že všetko závisí tiež od počasia. Celková koncepcia kultúrneho leta je riešená tak, aby boli zastúpené viaceré žánre, uviedol Vlasák.

 

Počas leta sa v mestách predstavia rôzne divadlá. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Senec

Mesto Senec organizuje Senecký vínny festival (26.7. – 3.8.). Ten oslávi svoj 5. ročník. V auguste sa návštevníci môžu tešiť na Ľudové umelecké remeslá (10. – 11.8.). Ku koncu augusta je v amfiteátri pripravený Rozprávkový piknik, tiež čítanie, tvorivé dielne, burza kníh, kvízy, zábava a divadelné predstavenie (29.8.).

 

Galéria
Súčasťou podujatí budú aj rôzne vystúpenia. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Ulice Bratislavy sa cez leto opäť zaplnia. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé akcie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Bratislava priblíži množstvo zaujímavých kultúr. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Strach detí z nemocníc sa dá odbúrať. Zdroj: pixabay.com
navigate_before
navigate_next