Ekonomika Top

VIDEO Malo byť novou érou v letectve. Teraz putuje najväčšie dopravné lietadlo do šrotu

Airbus A-380 rozoberú na súčiastky a rozpredajú. (ilustračná fotografia wikipedia)

BRATISLAVA – Iba 11 rokov od svojho prvého letu putuje najväčšie dopravné lietadlo Airbus A-380 do šrotu. Rozoberú ho na jednotlivé súčiastky, ktoré potom budú určené na predaj. Aké sú príčiny takéhoto smutného konca majestátneho dvojpodlažného stroja?

Keď Airbus pred viac ako jedenástimi rokmi vyrobil prvý stroj A-380, bola to veľká sláva. Firma mala s lietadlom veľké plány. “Dnes sa začína nová kapitola v dejinách letectva,” povedal 15. októbra 2007 šéf Airbusu Tom Enders. 

Predseda predstavenstva spoločnosti Singapore Airlines Chew Choon Seng dokonca nazval nový stroj “novou kráľovnou oblohy”. Práve tieto aerolinky dostali prvý A-380. O desať dní neskôr odštartovalo najväčšie dopravné lietadlo na svoj prvý komerčný let.

Linka smerovala zo Singapuru do Sydney. O letenky bol obrovský záujem. Jeden pasažier zaplatil za palubnú vstupenku až 70-tisíc eur. 

Rozoberú ho na súčiastky

Po viac ako 11 rokoch prišlo kruté vytriezvenie. Model A-380 so sériovým číslom “MSN003” už nikdy nevzlietne. Už mesiace stojí na letisku Tarbes na juhu Francúzska. Zamestnanci  spoločnosti Tarmac Aerosave prišli 2. decembra na letisko. Firma sa špecializuje na údržbu, rozmontovanie a recykláciu lietadiel.  

Jej úlohou je napísať poslednú smutnú kapitolu stroja. Rozmontujú ho na jednotlivé súčiastky, ktoré potom predajú. Podobne dopadne aj ďalší stroj tej istej spoločnosti, ktorá sa v rokoch 2017 a 2018 rozhodla vyradiť zo služby spolu päť svojich veľkokapacitných lietadiel A-380. Ostatným trom sa podarilo nájsť nového majiteľa.

Prečo k tomu došlo

Lietadlo patrí investičnej spoločnosti Dr. Peters. Investori za neho zaplatili okolo 200 miliónov dolárov. Singapore Airlines si lietadlo prenajala na desať rokov. V roku 2017 už zmluvu o prenájme nepredĺžila.

Firma Dr. Peters rokovala o predaji stroja s leteckými spoločnosťami, ako sú British Airways, Hi Fly a Iran Air, ale bezvýsledne.  V lete sa preto rozhodla, že stroj nechá rozobrať a súčiastky rozpredá. 

Smutný pohľad: Lietadlo A-380 – už bez náteru – pristáva na letisku Tarbes. Čaká ho rozobratie na súčiastky.

Prečo nie je o A-380 záujem?

“Trh je pre toto lietadlo úplne mŕtvy,” povedal hamburský letecký expert Heinrich Grossbongardt pre nemecký  waz.de. Pritom lietadlo nedosiahlo ani polovicu svojej životnosti. Normálne môžu byť tieto stroje v prevádzke 20 až 40 rokov.

Dopravné lietadlá sú po ukončení komerčnej prevádzky často prerábané na nákladné. Pre A-380 to neprichádza do úvahy vzhľadom na jeho dvojpodlažnú konštrukciu. Na druhej strane je situácia ťažká aj pre nové stroje.

Od roku 2015 dostala spoločnosť Airbus iba jednu objednávku. Spoločnosť Emirates si objednala 20 lietadiel s opciou na ďalších 16. Kvôli nízkemu dopytu sú ohrozené tisíce pracovných miest. 

Dôvody, prečo sa lietadlá málo predávajú

Sú dva hlavné dôvody nízkeho dopytu po lietadlách tohto typu, uviedol Grossbongardt: “Počet letov, pri ktorom je lietadlo plne obsadené, je obmedzený a nerastie.” Okrem leteckej spoločnosti Emirates sa žiadnym iným aerolinkám nepodarilo vytvoriť obchodný model pre také veľké lietadlo. Emirates vlastnia 108 týchto strojov, čo je takmer polovica všetkých lietadiel tohto typu, ktoré sú v prevádzke.

Okrem toho je podľa experta A-380 už technicky prekonané typmi ako sú A-350 alebo Boeing 787 a 777-x. Prevádzkové náklady na jedného pasažiera sú u týchto lietadiel o 15 percent nižšie.

Stroje A-380 majú tiež technické problémy. Napríklad v roku 2017 po núdzovom pristátí jedného z nich museli skontrolovať motory na všetkých ostatných lietadlách.

Do šrotu môžu ísť aj ďalšie lietadlá

Ani budúcnosť  lietadiel nevidí odborník optimisticky. “Skutočnosť, že lietadlo bude po 11 rokoch zošrotované je bolestivá a poškodí meno Airbusu a A-380.”  Dodáva, že na “šrotovisku” môžu skončiť aj ďalšie lietadlá.