Regióny Žilina Ružomberok Top

VIDEO Medveď DOHRÝZOL muža! Desivé SVEDECTVO: Šelma útočila na NOHY, nepomohli ani výstrely

Ilustračné foto. ZDROJ: FB/polícia Trenčiansky kraj

LIPTOVSKÉ REVÚCE – Medveď sa mal v obci Liptovské Revúce nielen prechádzať. Žilinskému Štandardu sa podarilo nájsť svedka, ktorý tvrdí, že v obci došlo aj k napadnutiu človeka.

Aktualizované: Na povrch dodatočne vyplávali nové informácie, ako v skutočnosti prebehlo stretnutie muža a medveďa. Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR prešetril okolnosti incidentu medveďa s obyvateľom obce Liptovské Revúce v okrese Ružomberok z tohto týždňa. Podľa ich zistení muž zranený nebol. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

K stretnutiu chovateľa hovädzieho dobytka s medveďom došlo v stredu (13.9.) v neskorých večerných hodinách na ceste nad obcou. “Pri mužovi zastavilo auto s poľovníkmi, ktorí sa vracali z lesa, chovateľ nastúpil do automobilu. Muž nebol zranený a nedošlo ani k fyzickému kontaktu medveďa s človekom. Poľovníci následne vystrelili niekoľko výstražných výstrelov s cieľom odohnať medveďa,” opísala Bocková.

Redakcia Žilinského Štandardu reaguje, že nedorozumenia vzniklo v kancelárii starostky Jany Šimovej. Tá im mala tvrdiť, že medveď údajne zaútočil na jedného z obyvateľov obce. „Takto nám to prezentoval napadnutý muž. Že ho medveď pohrýzol do nohy. On najskôr prišiel s takýmto tvrdením do dediny a potom ho upravil. Ja som iba povedala to, čo som počula,“ bránila sa starostka.

Zásahový tím v tomto roku zatiaľ eviduje sedem prípadov útočiaceho medveďa na človeka, pri ktorých nedošlo k poraneniu alebo fyzickému kontaktu medveďa s človekom. Útokov s ublížením na zdraví eviduje tento rok deväť.

V prípade medveďa, ktorý sa vyskytuje v obci Liptovské Revúce, vyzýva aktuálne zásahový tím miestnych obyvateľov k zvýšenej opatrnosti. “V spolupráci s Políciou SR situáciu v okolí monitoruje a zisťuje možné príčiny priblíženia sa medveďa k obytnej zóne, ktoré sa v poslednom období niekoľkokrát zopakovalo. Zároveň zásahový tím za spolupráce Správy Národného parku Veľká Fatra zvažuje ďalší postup, vrátane možnej eliminácie tohto problémového medveďa,” dodala Bocková.


Policajti začiatkom septembra našli šelmu v blízkosti autobusovej zastávky v obci Liptovské Revúce (okres Ružomberok). Policajná hliadka po príchode na miesto za pomoci svetelného a výstražného zvukového zariadenia na služobnom vozidle zahnala medveďa do lesného porastu. Problém následne riešili aj so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého. Vyriešiť sa ho však, zdá sa, nepodarilo.

Žilinskému Štandardu sa podarilo nájsť muža, ktorý tvrdí, že bol svedkom medvedieho útoku. Medveď údajne pohrýzol obyvateľa obce do nohy, ten sa následne v rýchlosti schoval do blízko stojaceho poľovníckeho auta. Poľovníci, ktorí sa nachádzali v blízkosti incidentu stihli vystreliť varovné výstrely, medveďa to však neodradilo. Zahnali ho až po čase. Žilinský Štandard uvádza, že má k dispozícii výpoveď svedka.

Medveď behal po ulici aj v ďalšej obci

Medveď sa objavil aj v obci Vavrišovo v okrese Liptovský Mikuláš. „Upozorňujeme na nutnosť zvýšenej opatrnosti pohybu obyvateľov po Novej a Okružnej ulici z dôvodu pohybu medveďa v tejto časti obce,“ vyzvala ľudí starostka Ľubica Chlebová.

Na sociálnej sieti sa objavilo aj video, ako medveď uteká po obci Vavrišovo, v bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí.