Politika Zahraničné Top

VIDEO Merkelovej záchvat vyvoláva otázky. Nebol to však prvý prípad, kedy ju triaslo

Angela Merkelová prijala ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na očiach jej vidno, že zápasí s problémami. Zdroj: SITA/AP

BERLÍN/BRATISLAVA – Nemecko vystrašili zábery z návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíne. Počas slávnostnej ceremónie sa nemecká kancelárka Angela Merkelová začala nekontrolovane triasť na celom tele. I keď podľa oficiálneho vyhlásenia bola príčinou záchvatu dehydratácia, nie všetci sú s týmto vysvetlením spokojní. Ako chorá je v skutočnosti šéfka nemeckej vlády?

 

Na nádvorí úradu nemeckej kancelárky sa počas utorňajšieho horúceho poludnia odohrali podivné scény, ktoré pôsobili dramatickým dojmom. Počas prijatia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dostala Angela Merkelová hrozivo pôsobiaci záchvat. Jej telo sa začalo výrazne triasť. Takmer sa neudržala na nohách.

Problémy mala aj v Mexiku

Nebolo to ale prvýkrát, čo musela nemecká kancelárka bojovať s náhlou telesnou slabosťou. Pri návšteve Mexika (mesta) v júni 2017 ju pravdepodobne vyviedol z miery vysokohorský vzduch. Hlavné mesto rovnomenného štátu totiž leží v nadmorskej výške 2310 metrov nad morom.  Aj vtedy sa Merkelovej, keď hrala národná hymna, triasli nohy. Ako oficiálny dôvod sa uvádzal nedostatok tekutín v tele a riedky vzduch vo veľkej nadmorskej výške.

Začiatkom decembra 2014 musela Merkelová prerušiť nahrávanie rozhovoru pre ZDF, ktorý sa venoval kongresu CDU v Kolíne nad Rýnom. Hovorca vlády Steffen Seibert vtedy povedal: “Spolková kancelárka sa na chvíľu necítila dobre, preto niečo zjedla a vypila a rozhovor následne pokračoval.”

Angela Merkelová statočne bojovala s náhlym záchvatom triašky. Zdroj: YouTube

Má zdravotné problémy?

Vznikajú preto otázky, či netrpí nemecká kancelárka počas posledného funkčného obdobia zdravotnými problémami. Mnohí sa pýtajú, či si za posledné roky nenaložila na svoje plecia viac, ako mohla zniesť. Jej pracovné zaťaženie je naozaj extrémne.

Lekári sú vo vyjadreniach k zdravotnému stavu Merkelovej zdržanliví. Nechcú robiť diagnózy na diaľku. Niekoľkí sa vyjadrili, že nevidia u kancelárky žiadny náznak vážnejšieho ochorenia. Napríklad šéf urgentného príjmu v univerzitnej nemocnici v Hamburgu-Eppendorfe – Alexander Schultze pre DPA pripustil, že za slabosťou kancelárky mohol byť nedostatok tekutín. Z lekárskeho hľadiska nie je podľa neho tras sám o sebe znepokojujúci. Navyše informácia, podľa ktorej sa po požití troch pohárov vody Merkelovej stav zlepšil, svedčí o tom, že išlo o krátkodobý problém s krvným obehom, dodal Schultze.

Priveľa stresu

Aj lekár všeobecnej medicíny a okresný predseda zväzu praktických lekárov Jakob Berger nevidí v incidente dôvod na obavy. “Prekvapený som bol,” pripustil pre nemecký Focus Online. Ale to, že by sa za záchvatom ukrývalo závažné ochorenie, lekár vylúčil: “Na to to bolo príliš krátke. Okrem toho má žena ako Angela Merkelová určite bežný pracovný deň príliš stresujúci.” To potom podporuje stratu elektrolytov v tele. A to môže zase viesť k nekontrolovateľnému traseniu a zášklbom, dodal lekár.

Lekár tiež spochybnili špekulácie o tom, že Merkelovej záchvat by mohol byť príznakom Parkinsonovej choroby: “Na to bol tras príliš intenzívny. Trasenie v prípade Parkinsonovej choroby – tzv. tremor – je oveľa jemnejšie,” vysvetlil Berger.

Expert na zdravotníctvo Dr. Christoph Specht pre ntv povedal: “Ostatní ľudia to môžu znášať ešte horšie. Oni potom odpadnú. Aj to sa už mnohokrát stalo, najmä na takýchto slávnostných prehliadkach, keď prudko svieti slnko. V tomto prípade mala v podstate šťastie a napokon sa len triasla.”

Nemecká kancelárka sa triasla aj v Mexiku. (od 6:30 minúty). Zdroj: YouTube

Kde bol jej osobný lekár?

Mnohí sa po dramatickom incedente pýtali: Kde bol jej osobný lekár, keď sa triasla? Odpoveď je jednoduchá. Žiadneho nemá. Angela Merekelová má, ako mnoho ľudí, svojho domáceho lekára. Ale neexistuje žiadny špeciálny lekár pre úrad kancelára.

Pri zahraničných cestách je to iné. Ak kancelárka odcestuje na zahraničné stretnutia, vždy ju sprevádza lekár a pracovník zdravotníckej služby ministerstva zahraničia. Keď v Mexiku došlo k vyššie uvedenému prípadu, okamžite mala lekára k dispozícii.

Galéria
Počas slávnostnej ceremónie sa Angela Merkelová triasla na celom tele. Zdroj: SITA/AP
Angela Merkelová a Volodymyr Zelenskyj na spoločnosm stretnutí. Zdroj: SITA/AP
Angela Merkelová a Volodymyr Zelenskyj na spoločnosm stretnutí. Zdroj: SITA/AP
Angela Merkelová na návšteve Mexika v roku 2017. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next