Domáce Kauzy Top

VIDEO Čašníčky z Ventúrskej na minulú noc spomínajú s hrôzou. Škody rátajú v tisíckach

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zostala po nich obrovská spúšť a škody! Agresori z centra Bratislavy, ktorí začali obrovskú bitku, spôsobili viacerým podnikom škody, ale aj vystrašili ich návštevníkov a personál. Aj keď je už v meste čisto a nič by nenasvedčovalo tomu, že sa na Ventúrskej rozbíjal nábytok a útočníci po sebe hádzali všetko, čo im prišlo do cesty, časníci a okoloidúci si všetko pamätajú. Podľa ich slov vznikol na mieste chaos, kritizujú policajtov za to, že v meste nehliadkovali, aj že im príchod na miesto trval veľmi dlho 

 

Celý incident podľa slov čašníkov, ale aj ľudí, ktorí sa v tom čase nachádzali v meste, sa začal pri reštaurácii Fach. Tam mali bulharskí turisti sedieť na terase, a oslavovať, keď na nich z ničoho nič zaútočili desiatky Poliakov. Následne mali po sebe hádzať stoličky a stoly, ktoré patrili okolitým podnikom. Celá Ventúrska ulica bola hore nohami, na miesto po niekoľkých minútach prišli aj ťažkoodenci. Údajne mali bulharskí agresori, ktorí boli účastníkmi bitky, bývať neďaleko miesta činu. Odtiaľ ich mali vyťahovať pri zásahu policajti. Už dopoludnia Ventúrska ulica vyzerala, že sa na mieste nič zvláštne neudialo, opak je pravdou. Celú noc na mieste zasahovala upratovacia čata, ktorá dávala ulicu do poriadku. Uviedol to bratislavský primátor Matúš Vallo. 

Situáciu zažila prvýkrát

Čašníčka Klára, ktorá pracuje v bare Fach, ktorý bol jeden z dotknutých prevádzok pre Glob.sk uviedla, že v čase, keď sa celá bitka začala, ona obsluhovala vnútri. Zrazu jej kolegyňa vbehla dnu s tým, či nevie, čo sa deje. “Nič nebolo vidieť, zrazu celá terasa – zhruba 5 stolov, vbehla dnu. Jeden stôl nechal všetky doklady, aj batoh vonku, celá situácia bola naozaj nepríjemná. Veľký dav ľudí bežal smerom na Michalskú ulicu. Všetky terasy boli v kope, my sme sa našťastie stihli zamknúť a spoza okien sme videli, ako nám celú terasu rozobrali, všetko po sebe hádzali, aj dymovnice a petardy,” popisuje chvíle hrôzy čašníčka. Podľa situácie, ktorú videla, konštatuje, že išlo o dohodnutú akciu. Uviedla aj verziu, ktorú počula od ľudí, že sa na akcii dohadovali na internetovej stránke hooligans. Glob.sk o tom už informoval. 

Celý incident sa dial tu. Prevádzky hlásia škody, kritizujú neskorý príchod policajtov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dodala, že prvýkrát sa jej stala podobná situácia, ktorú už nechce nikdy zažiť. “Čašníci mali chaos v tom, kto je ten “dobrý” a kto ten “zlý”. Jedno šťastie je, že sa celá situácia udiala bez streľby,” vysvetlila. Avšak, podľa jej slov príchod policajtov nejaký čas trval. “Osobne si myslím, že mohli prísť skôr, zhruba štvrťhodinu tu lietali veci a nábytok hore-dolu. V okamihu, keď prišli policajti, bežali vagabundi na Zelenú ulicu a tam sa skryli, tam ich aj následne pochytali. Nemám však pocit, že by bol pred incidentom vyšší počet policajtov v uliciach.” Pre glob.sk povedala, že majú poškodenú celú terasu, pričom podľa jej slov ide o veľké škody, ktoré sa zrejme vyšplhajú na tisícky eur. “Teraz budeme čakať na vyčíslenie od kriminálky. Proti takýmto situáciám sme poistení, kolegyňa už bola vo veci vypovedať na polícii,” uzavrela.

Čašníčka z podniku Fach už podobnú situáciu nechce nikdy zažiť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Vytrhol tácku, čašníčku zhodil na zem

Podobný zážitok má aj čašníčka Barbara z oprotisídliaceho podniku THE CUT. Vo chvíli, kedy všetko začalo, na terase upratovala stôl. “Zrazu som si všimla pána stojaceho pri tabuli s ponukou, myslela som si, že sa k nám chce ísť najesť,” uviedla. Následne sa presunul ku tabuli, ktorá sa nachádza pri vchode. “Pozeral na mňa, ja na neho. Zrazu si na hlavu nasadil kuklu, vyrazil mi z rúk tácku na zem, aj mňa zhodil na zem. Následne sa všetci rozutekali preč, bitkári hádzali po celej ulici farebné dymovnice. Zničili nám, aj všetkým podnikom na ulici, celú novú terasu,” povedala s tým, že na terase mali nové stoličky i stoly.

Podľa čašníčky Barbary ju útočník po tom, čo si nasadil kuklu, zhodil na zem. Zničili im celú terasu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Škody však vyčíslené ešte nemajú, nevedela ani povedať, či majú voči podobným situáciám poistenie. “Všetci zákazníci, pričom bola plná terasa, sa potom presunuli dovnútra, pre istotu sme sa zamkli, aby sa k nám nedostali. Našťastie sa k nám nedostal žiadny z útočníkov,” vysvetlila. Podľa jej slov boli väčšina klientely turisti, ktorí sa nad celou situáciu čudovali. “Pýtali sa, či sú takéto veci u nás normálne, na čo som im odpovedala, že nie. Hlavne, že polícia prišla, keď všetko skončilo. Áno, zakročili, ale myslím si, že trošku neskoro,” konštatovala. Na záver uviedla, že po zásahu a po spacifikovaní vagabundov ostal na zemi neporiadok, všetko bolo rozbité, na zemi bola kopa skla. Spúsť, ktorá ostala, upratovali zhruba do polnoci. 

Tváril sa ako zákazník, prisadol si k stolu

K celej veci sa pre Glob.sk vyjadrila aj čašníčka reštaurácie Kamzík, ktorá sa nachádza na Zelenej ulici. “Zákazníci, ktorí sedeli na terase, začali chodiť dnu, že sa dusia zo slzného plynu, začali chytať aj paniku, pretože sa tlupa ľudí dovalila do nášho podniku. Išlo o daných chuligánov z Ventúrskej. Bežali do spodnej časti podniku, hore do hotela, aj dozadu do kuchyne. Proste všade, kde sa vedeli skryť, sa skryli,” opísala situáciu čašníčka. Dodala, že následne ani nie minútu na to za nimi do podniku prišli ťažkoodenci, ktorí spravili poriadky.

V reštaurácii Kamzík sa zbehli desiatky chuligánov, pollícia robila poriadky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Našli ich všetkých, zobrali ich dole, kde ležali na zemi. Následne ich všetkých odniesli von, kde ich policajti držali. Keď som odchádzala o polnoci, stále tam boli, bolo ich asi 30,” uviedla. Podľa jej slov neboli voči zákazníkom agresívni, len sa chceli skryť pred policajtmi. Čo sa týka škôd, evidujú iba vykopnuté dvere na toalete, ktoré zrejme pri razii vykopli policajti. “Všetci sme boli v panike, nevedeli sme, čo sa deje. Dokonca jeden z chuligánov si prisadol k hosťom a tváril sa, že patrí k nim. Jeden starší pán sa začal dusiť slzným plynom, nebolo mu dobre. Boli tu aj záchranári,” uzavrela. 

Strach o seba aj okoloidúcich

K celému incidentu sa vyjadril aj anglický turista Anthony, ktorý sa v tom čase nachádza v bare El Gaucho na rovnakej ulici. Videl, ako smerom k podniku, v ktorom bol, bežia chuligáni. Následne všetko na ulici lietalo, išlo najmä o stoličky a stoly. Podľa jeho vyjadrenia išlo o veľmi hrôzostrašný pohľad. “Bolo to naozaj desivé. Nebál som sa iba o seba, ale aj o okoloidúcich ľudí. Bolo to desivé nielen pre turistov, ale aj pre domácich,” povedal Anthony. Následne uviedol, že počul výbuch pyrotechniky.

Redakcii poskytol aj video, ako to na Ventúrskej ulici vyzeralo chvíľu po vypuknutí bitky. 

Galéria
Zdroj: archív
Ráno už bola celá ulica uprataná. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Do reštaurácie Kamzík sa nahrnuli desiatky agresorov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Jedným z poškodených podnikov je THE CUT. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Celé to začalo tu, na terase podniku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
3kody ráta aj podnik Fach. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na Zelenej ulici sú vidieť stopy zaschnutej krvi. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Chuligáni sa po príchode policajtov rozbehli na Zelenú ulicu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podľa čitateliek bola razia aj v karaoke bare na Zelenej ulici. Mali sa tu skrývať chuligáni. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ťažkoodenci hľadali na Zelenej ulici chuligánov, aj ich našli. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ventúrska bola dopoludnia už vyčistená, podľa primátora celú noc upratovala upratovacia čata. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dopoludnia stále prebiehali isté čistiace práce. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dopoludnia stále prebiehali isté čistiace práce. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ventúrska ulica a jej návštevníci zažili nočnú hrôzu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next