Regióny Nitra Nové Zámky Top

VIDEO Nielen extrémne búrky: Na SLOVENSKU zrejme vyčíňalo TORNÁDO! Napáchalo obrovské škody

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

PODHÁJSKA – Uplynulú noc na Slovensku vyčíňali mimoriadne silné búrky, ktoré napáchali značné škody. Najviac zasiahnutým miestom bolo termálne kúpalisko Podhájska pri Nových Zámkoch. Odborníci sa domnievajú, že v obci zosadlo tornádo.

Aktualizované 15:30 – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preveruje možný výskyt tornáda v priestoroch termálneho kúpaliska v Podhájskej v okrese Nové Zámky. Výsledok preverovania by mohol byť známy v najbližších dňoch až týždňoch. “Musia sa vyhodnotiť všetky dostupné materiály, merania či prieskum na mieste,” priblížili zo SHMÚ. V súčasnosti preto nie je možné potvrdiť, ale ani vyvrátiť možný výskyt tornáda na kúpalisku.

Podľa experta išlo o skôr o tornádo

Nočná smrť zmasakrovala kúpalisko natoľko, že až do odvolania ostáva zatvorené. ​Silný vietor strhával drevené stánky, ploty a dokonca prevrátil aj karavan s mladou rodinou. Škody sú obrovské. Pozoruhodné však je, že zvyšok obce, okrem termálneho kúpaliska, veterná smrť nezasiahla.

Podľa stránky Severe Weather Slovakia škody v obci mal spôsobiť jav downburst, ktorý sa prejavuje extrémne silným vetrom. „V Podhájskej sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytol pri búrke downburst, ktorý svojím nárazovým vetrom a prívalovým dažďom napáchal takéto škody,“ vysvetľuje.

Bližšie údaje o škodách a analýzy radaru však naznačujú, že išlo skôr o tornádo. “Po analýze z danej oblasti sa zdá, že oblasťou termálneho kúpaliska prešlo tornádo. Naznačuje to detailný prieskum škôd,” uvádza imeteo.sk. “To podľa všetkého mohlo zosadnúť severne od obce Čechy, východne od obce Veľké Lovce okolo 23:05 a postúpiť malo od juhu smerom k termálnemu kúpalisku Podhájska. Naznačuje to aj rozsah škôd v danej oblasti,” spresňujú odborníci.

K tomu, že išlo o tornádo, sa prikláňa aj klimatológ Jozef Pecho zo SHMÚ. “Rozsah a charakter škôd na kúpalisku v Podhájskej (po včerajšej večernej búrke) naznačujú, že išlo skôr o tornádo ako downburst,” uviedol na sociálnej sieti.