Spoločnosť Domáce Kultúra Top

VIDEO Nová Perinbaba mieri do kín. Hlavný hrdina kvôli nej musel absolvovať potápačský kurz

Zdroj: Bontonfilm

BRATISLAVA – Dočkali sme sa! Po vyše dvoch rokoch mieri na filmové plátna Perinbaba a dva svety. Legendárny režisér Juraj Jakubisko splnil prianie divákov a oživil známe rozprávkové postavy, ktoré sú roky úzko späté so slovenskými Vianocami. Hoci si tvorcovia filmu pri nakrúcaní užili svoje, zlodeji ani nedostatok financií ich od dokončenia diela napokon neodradili. Prečítajte si rozhovor s hlavnou postavou Perinbaby Lukášom Frlajsom.

 

Po vyše 30-tich rokoch prichádza na filmové plátno známa rozprávková postava Perinbaba. A nebude chýbať ani Zubatá! „Film Perinbaba ako vianočná rozprávka vychovala na Slovensku tri generácie. Stala sa tak populárnou, že sa teší záujmu divákov aj po tridsiatich piatich rokoch,“ povedal režisér Juraj Jakubisko, ktorý dostával listy od divákov, aby nakrútil aj pokračovanie. Nakoniec sa ale rozhodol nakrútiť iný príbeh PERINBABA a DVA SVETY. ,,Sen vo sne, príbeh v príbehu. Pretože vždy máme možnosť si vybrať jeden z dvoch svetov. Zázraky sa nestávajú iba vo sne, ale i v živote. Ak po niečom skutočne túžime, splní sa nám to,‘‘ zdôrazňuje Jakubisko.

 

Bizarný svet snov

V príbehu dominuje fantázia a humor. Hlavnou hviezdou filmu je Lukáš, ktorého si zahral mladý herec Lukáš Frlajs. ,,Nemám rád príbehy, v ktorých hlavný hrdina sedí po celý čas za pecou, potom strčí každého do vrecka a pečené holuby mu padajú len tak. Deti by mali mať vzory v ľuďoch, ktorí cieľavedome a vlastným pričinením dosiahnu svoje šťastie. Môj Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba, sa vyberie do sveta, hľadať šťastie a lásku. Na svojej púti, sa často dostane na rázcestie a musí si vybrať, ktorou cestou sa vydá. A každé rozhodnutie, či už dobré alebo zlé, mu zmení život. Rovnako ako nám v reálnom živote. Vytvoril som bizarný svet snov, ktoré sa stávajú realitou, dodal Juraj Jakubisko.

V hlavnej ženskej postave – Lucii sa predstaví Valéria Frištik. Jakubisko ale obsadil aj ďalších slovenských či českých hercov. Vo filme si zahrajú Ivan Romančík, René Štúr, Dan Nekonečný, Valerie Zawadská, Ľubomír Paulovič, Andrea Verešová, Klára Cibulová, ale aj Darja Paulovič a mnohí ďalší.

Aj keď mal film uzrieť svetlo sveta už tento rok, nakoniec sa ho dočkáme v kinách až v prvej polovici budúceho roka. Počas nakrúcania totiž tvorcovia zažili mnoho problémov. Okrem ukradnutej techniky im chýbali financie, ktoré sa snažili získať aj od divákov a fanúšikov Perinbaby.

 

Jakubisko vytvoril bizarný svet snov, ktoré sa stávajú realitou. Zdroj: Bontonfilm

O nakrúcaní dlhoočakávanej rozprávky sa Glob.sk rozprával s hlavným protagonistom filmu Lukášom Frlajsom.

Dal vám niečo do života tento film alebo samotné nakrúcanie?

– Rozhodne áno. Pracovali sme často v nepriaznivých podmienkach – v zime, horúčavách, vo vode, daždi, snehu. A keďže človek má dva kostýmy, ktoré sa len ťažko prispôsobujú podmienkam, keďže sa bavíme o filme z minulých storočí, bolo to naozaj zaujímavé. Takisto som musel absolvovať potápačský tréning kvôli scénam v bazéne, prekonať niekoľkokrát svoj strach z výšok a ešte nikdy som nebol mimo domova tak dlho preč kvôli práci. Bolo to celé náročné, keďže ako hlavná postava som bol stále pred kamerou, nebolo veľa času na vydýchnutie. Ale bolo to krásne a obávam sa, že v tak krásnych prostrediach už v živote točiť nebudem v rámci jedného projektu

Zažili ste počas nakrúcania moment, na ktorý nezabudnete?

– Tých bolo, samozrejme, viac. Keďže sa jedná o moju prvú naozaj veľkú postavu, bolo tam pre mňa viacero výziev. Nešiel by som až do konkrétnosti, lebo všetky magické veci sú určené pre oko diváka. Ale stávalo sa mi veľakrát, že som zabudol, že som Lukáš z Bratislavy, ale zrazu som bol Lukáš z Perinbaby. Hlavne keď človek vidí taký skvelý komparz a krásne rekvizity i kulisy, ľahko sa stratí.

,,Stávalo sa mi veľakrát, že som zabudol, že som Lukáš z Bratislavy, ale zrazu som bol Lukáš z Perinbaby,” vraví L. Frlajs. Zdroj: Bontonfilm

Počas nakrúcania ste sa potýkali aj s ,,nepeknými prekvapeniami‘‘ – zlodeji ukradli techniku so zábermi, neskôr ich polícia vypátrala, na internete sa zháňali peniaze na dokončenie filmu.

– Svojim spôsobom som ja osobne ako herec, ktorý tieto veci riešiť nemusí, deň voľna prijal. Dal som si dobrý wellness kúpeľ v miestnom hoteli. Na druhú stranu to určite nebolo príjemné pre producenta a celkovo pre produkciu, pretože každý deň stojí nemalé peniaze. Našťastie zlodeji neboli až takí prefíkaní a podarilo sa ich veľmi rýchlo vypátrať. Samozrejme, materiál, ktorý ukradli, bol dávno zálohovaný na iných nosičoch. Nikdy sa pri nakrúcaní nespoliehajú iba na jedno úložisko. Takisto ho nemali ako prečítať, pretože k tomu by museli mať kamery, na ktoré sme točili a tie sa hýbu v desiatkach tisícoch eur.

Režisér Juraj Jakubisko sa rozhodol nie pre pokračovanie Perinbaby, ale rozhodol sa nakrútiť iný príbeh – Perinbaba a dva svety. Čím si podľa vás získa tento titul ľudí?

– No ono to svojim spôsobom je pokračovanie. Na začiatku vidíme Alžbetku ako matku Lukáša, ale veľmi rýchlo ide príbeh ďalej, pretože je to hlavne o Lukášovi a jeho putovaní. Preto je to niečo nové s prvkami a postavami toho staršieho. Príbeh si môže ľudí získať svojou pestrosťou, fantáziou, dobrodružstvom, putovaním za láskou a bojom dobra so zlom.

Čo vám bolo sympatické na postave, ktorú stvárňujete?

– Bola mi celkom blízka. Rola mladého človeka, ktorý si vo svojom veku hľadá miesto vo svete, je asi blízka každému. Hlavne keď nie všetko ide podľa predstáv a niekedy je proti nemu celý svet. Je to mladý výmyselník, rebel, ale v konečnom dôsledku chalan na správnom mieste, ktorý sa dokonale dokáže prispôsobiť daným okolnostiam. Plus sa volá Lukáš. Ale vravím, musíte si to ísť pozrieť.

 

Nebude chýbať ani legendárna Zubatá. Zdroj: Bontonfilm

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Film po vyše dvoch rokoch zrie svetlo sveta. Zdroj: Bontonfilm
Perinbaba sa na filmové plátna dostane ešte tento rok. Zdroj: Bontonfilm
Posolstvom filmu bude bez pochýb aj láska. Zdroj: Bontonfilm
Perinbaba a Dva svety. Zdroj: Bontonfilm
Nakrúcanie bolo pre tvorcov náročné a vyčerpávajúce. Zdroj: Bontonfilm
Nádherné prostredie dotvára atmosféru filmu. Zdroj: Bontonfilm
Vo filme si zahral aj pes. Zdroj: Bontonfilm
Zábery z nakrúcania novej Perinbaby. Zdroj: Bontonfilm
Zábery, ktoré vyrazia dych. Zdroj: Bontonfilm
Vo filme si zahrajú známi slovenskí a českí herci. Zdroj: Bontonfilm
Perinbaba sa po vyše 30-tich rokoch vracia. Zdroj: Bontonfilm
Režisér Juraj Jakubisko. Zdroj: Bontonfilm
V rozprávke nesmie chýbať ani kôň. Zdroj: Bontonfilm
navigate_before
navigate_next