Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

VIDEO Plač, bitka a beznádej. Štatistiky týraných ľudí počas karantény sú hrozivé

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Zostali izolovaní, bez pomoci rodiny či priateľov, s násilníkom medzi štyrmi stenami. Aj takáto je odvrátená tvár mimoriadnych opatrení, ktoré boli prijaté v snahe zamedziť šírenie nového vírusu. Linky dôvery a odborníci, snažiaci sa poskytnúť pomoc obetiam násilia, nestíhali v návale volaní počas núdzového stavu reagovať. Štatistiky týraných ľudí sú hrozivé. 

 

Len 11 týždňov stačilo na to, aby sa ukázala pravá tvár nejednej slovenskej domácnosti. Už začiatkom karantény odborníčky z Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách upozorňovali na negatívny vplyv izolácie, ktorá môže viesť až k partnerskému násiliu. V čase od 30. marca do 14. júna sa až 1251 žien snažilo vyhľadať pomoc a útočisko pred násilníkom. Z tohto počtu však 362 obetí tvorili nové klientky, ktoré doposiaľ pomocnú ruku nepotrebovali. Nárast volaní o pomoc eviduje Inštitút pre výskum práce a rodiny po Veľkej noci, ktorý pokračoval až do júna. Kým v apríli a máji 2019 Národná linka pre ženy zažívajúce násilie evidovala 49 nových klientiek, tento rok to bolo 96 za rovnaké časové obdobie. „V porovnaní s minulým rokom bol viac ako dvojnásobný počet telefonátov, v ktorých ženy opisovali fyzické násilie. Častejšie sa objavovalo aj nebezpečné vyhrážanie a vysoko vzrástli aj počty telefonátov od žien, ktoré zažívajú ohrozenie a násilie po rozchode s partnerom,“ uviedla pre Glob.sk vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie Mária Víteková. Počas pandémie žiadalo o krízové ubytovanie 173 žien. Dočasný druhý domov bol pritom poskytnutý len 24 z nich a 33 deťom. ,,Taktiež sa na nás obracali aj ľudia, ktorí zažívali iný druh domáceho násilia, napríklad rodiča zažívajúceho násilie od dospelých detí. Takýchto telefonátov sme evidovali až takmer štvornásobný nárast. Zvýšil sa aj nárast susedských sporov,” pokračuje Víteková.

Zdroj: Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách

Obeťami, ktoré sa obrátili na Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie, sú prevažne staršie klientky či dôchodkyne. S prosbou o pomoc sa ozvali aj ženy vo veku od 20 do 30 rokov. ,,Počas núdzového stavu sme niekoľkokrát asistovali pri privolávaní polície, no aj samotné ženy sa častejšie obracali na pomoc polície. Bohužiaľ ale sa často stretávali s negatívnou skúsenosťou po kontaktovaní polície. Často sa stretli s posmechom, sekundárnou viktimizáciou, odmietnutím vykonať vykázanie násilnej osoby z obydlia,” dodala vedúca národnej linky Mária Víteková. Ženy volajúce na linku 0800 212 212 riešili hlavne pocit frustrácie, izolácie, hľadali podporu a povzbudenie. Spolu s odborníkmi sa snažili vymyslieť stratégiu, ktorá by upokojila rozbúrenú situáciu v domácnosti a vytvoriť tak bezpečný plán, aby násilie už ďalej neeskalovalo. 

Obeťami nie sú len mladé ženy, ale aj dôchodkyne. Zdroj: pixabay.com

Deti nie sú výnimkou

Až 100-percentný nárast v porovnaní s minulým rokom eviduje Rovesnícka internetová poradňa, ktorú spravuje Linka detskej dôvery. Na odborníkov sa obracajú predovšetkým deti vo veku od 11 do 14 rokov, ale aj dospievajúci vo veku 15 až 18 rokov. A keďže koronavírus je viac než aktuálnou témou, odzrkadlil sa aj pri otázkach detí. ,,Keďže sme Linka slúžiaca v prvom rade deťom a mladým, na začiatku prijímania opatrení sa nám téma koronavírusu objavila takmer v každom kontakte. Či už šlo o ťažkosti pri prechode na dištančné vzdelávanie, pocity sociálnej izolácie až osamelosti, osobnostné a emocionálne problémy vrátane depresií, rodinné problémy, konflikty s rodičmi a podobne,” povedal pre Glob.sk riaditeľ Linky detskej dôvery Vladimír Lichner. Medziročný nárast takmer 10 % zaznamenali aj pri kontaktoch týkajúcich sa osobnostných a emocionálnych problémov. Stúpol však aj počet kontaktov od dospelých, ktorí volajú v záujme dieťaťa a snažia sa touto cestou riešiť konflikty v rodine, či podozrenie z nevhodného zaobchádzania s nimi.

Poradenstvo od psychológov či sociálnych pracovníkov môžu deti, ale aj príbuzní či známi vyhľadat viacerými spôsobmi. K dispozícii sú na Linke detskej dôvery 0907 401 749, ktorá funguje v čase od 14:00 do 20:00 hodiny. ,,Počas týchto hodín sme k dispozícii prostredníctvom telefónu, chatu a cez aplikáciu Skype. E-mailom odkazy@linkadeti.sk nás však môžu klienti kontaktovať kedykoľvek s tým, že odpoveď dostanú najneskôr do 24 hodín,” doplnil riaditeľ Lichner.

Deťom naháňal strach aj koronavírus. Zdroj: pixabay.com

Aj zdravotníci potrebovali odbornú pomoc

Posilniť svoje kapacity boli nútení aj odborníci z Ligy za duševné zdravie. Počas pandémie sa počet prijatých telefonátov zvýšil o 70 až 80 %, pričom nedokázali z kapacitných dôvodov odpovedať na každý jeden. Ako sa situácia so šíriacim sa koronavírusom vyvíjala, vyvíjali sa aj témy hovorov. ,,Koniec marca bol  silne o strachu z ochorenia a v súvislosti s náhlym stresom a neistotou zhoršenými depresívnymi stavmi, úzkosťami, panickými atakmi, ktoré mnohí ľudia zažívali prvýkrát, alebo zhoršenými už predtým liečenými psychickými poruchami.  Začiatok apríla už na ľudí začali doliehať aj dôsledky opatrení, samota v izolácii, nedostupnosť bežných zdravotných služieb. Začali sa nám vo zvýšenej miere ozývať seniori, ktorí hovorili o osamelosti a zhoršených psychosomatických príznakoch,” vyvsetlila pre Glob.sk projektová manažérka Ligy za duševné zdravie Alexandra Dzureková.

Problematika partnerských vzťahov, domáceho násilia a krízových situácií sa ťahala počas celého obdobia pandémie. Na ľudí začalo doliehať aj vyčerpanie z práce a starostlivosti. Odborníkov kontaktovali nielen rodičia či učitelia, ale aj zdravotníci, pracovníci a klienti sociálnych zariadení.

Psychologická pomoc bola počas pandémie pre mnohých viac než nevyhnutná. Zdroj: pixabay.com

Násilníka môžu vykázať

Od začiatku roka eviduje polícia 515 trestných činov domáceho násilia, či už ide o týranie blízkej a zverenej osoby, nebezpečné vyhrážanie, prenasledovanie i ublíženie na zdraví. Avšak v marci a v apríli zazanamenali policajti menej trestných činov takéhoto druhu než v predchádzajúcich mesiacoch. ,,Prípady domáceho násilia bývajú často oznamované až s určitým časovým odstupom a preto je možné predpokladať, že po uvoľnení spoločenského života môže dôjsť aj k zvýšeniu počtu oznámení prípadov domáceho násilia, ktoré sú v súčasnosti latentné,” vysvetlila prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová.

Polícia ďalej vyzýva všetky obete domáceho násilia alebo verejnosť, ktorá vie, že v jej blízkosti sa pácha trestná činnosť, aby neváhali sa obrátiť na linku 158. Od 21. mája je k dispozícii aj bezplatná mobilná aplikácia Pomáham a chránim, ktorá slúži na privolanie pomoci obetiam domáceho násilia. Zatiaľ je však dostupná len na území Trenčianskeho samosprávneho kraja. Jej pôsobnosť by sa v budúcnosti mala rozšíriť. ,,Významným opatrením v pôsobnosti Policajného zboru na ochranu osôb ohrozených domácim násilím je oprávnenie policajta vykázať násilnú osobu z obydlia spoločne obývaného s ohrozenou osobou a z jej bezprostredného okolia až na 10 dní a súčasťou vykázania je aj zákaz vstupu vykázanej osobe do spoločného obydlia počas 10 dní od vykázania,” dodala Maškarová. Od začiatku roka až do apríla 2020 sa počet vykázaní vyšplhal na 343. Celkové čísla za rok 2019 hovoria o 892 prípadoch vykázania, v roku 2018 o 844 vykázaniach a v roku 2017 o 871 vykázaniach.

Mohlo by vás zaujímať: